Plugins - The Events Calendar - Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (2869 entries)

en:  (opens in a new window)
pt:  (abrir numa nova janela)

en:  Check out our <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">customization guide</a> for instructions on template modifications.
pt:  Confira nosso <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">guia de personalização</a> para obter instruções sobre modificações de modelos.

en:  and
pt:  e

en:  ask the site administrator to set a different Events URL slug.
pt:  solicite ao administrador do site que edite um slug diferente dos Events.

[ctx: "Create or Find Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
pt: Criar ou Procurar %s

[ctx: "Create or Find Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Create or Find %s
pt: Criar ou Procurar %s

[ctx: "Find a Venue", but when the word "Venue" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
pt: Procurar %1$s %2$s

[ctx: "Find an Organizer", but when the word "Organizer" is customized to something else.]
en: Find %1$s %2$s
pt: Procurar %1$s %2$s

en: $
pt: R$

en: $25 towards any Stellar product using code <u>%s</u>
pt: uS$ 25 para qualquer produto Stellar usando o código <u>%s</u>

en: %1$d already-imported %2$s was skipped. | %1$d already-imported %2$s were skipped.
pt[0]: Foi ignorado %1$d %2$s já importado.
pt[1]: Foram ignorados %1$d %2$s já importados.

en: %1$d existing %2$s was updated. | %1$d existing %2$s were updated.
pt[0]: Foi actualizado %1$d %2$s existente.
pt[1]: Foram actualizados %1$d %2$s existentes.

en: %1$d import used out of %2$d available today | %1$d imports used out of %2$d available today
pt[0]: %1$d importação usada de um total de %2$d disponíveis hoje
pt[1]: %1$d importações usadas de um total de %2$d disponíveis hoje

en: %1$d new %2$s was imported. | %1$d new %2$s were imported.
pt[0]: Foi importado %1$d novo %2$s.
pt[1]: Foram importados %1$d novos %2$s.

en: %1$d new event category was created. | %1$d new event categories were created.
pt[0]: Foi criado %1$d nova categoria de evento.
pt[1]: Foram criadas %1$d novas categorias de evento.

en: %1$d new event tag was created. | %1$d new event tags were created.
pt[0]: Foi criada %1$d nova etiqueta de evento.
pt[1]: Foram criadas %1$d novas etiquetas de evento.

en: %1$d new image was imported. | %1$d new images were imported.
pt[0]: Foi importada %1$d nova imagem.
pt[1]: Foram importadas %1$d novas imagens.

en: %1$d new image was scheduled for import. | %1$d new images were scheduled for import.
pt[0]: %1$d nova imagem foi agendada para importação.
pt[1]: %1$d novas imagens foram agendadas para importação.

en: %1$d new organizer was imported. | %1$d new organizers were imported.
pt[0]: Foi importado %1$d novo organizador.
pt[1]: Foram importados %1$d novos organizadores.

en: %1$d new venue was imported. | %1$d new venues were imported.
pt[0]: Foi importado %1$d novo local.
pt[1]: Foram importados %1$d novos locais.

en: %1$s %2$s iCal Feed
pt: %1$s %2$s Feed iCal

en: %1$s at %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: %1$s counts
pt: %1$s contagens

en: %1$s draft updated. %2$sPreview %3$s
pt: Rascunho do %1$s actualizado. %2$s Pré-visualizar %3$s

en: %1$s for %2$s - %3$s
pt: %1$s entre %2$s e %3$s

en: %1$s from %2$s
pt: %1$s de %2$s

en: %1$s or %2$s
pt: %1$s ou %2$s

en: %1$s published. %2$sView %3$s
pt: %1$s foi publicado. %2$sVer %3$s

en: %1$s restored to revision from %2$s
pt: %1$s reposto para revisão de %2$s

en: %1$s scheduled for: %2$s.
pt: %1$s agendado para: %2$s.

en: %1$s scheduled for: %2$s. %3$sPreview %4$s
pt: %1$s agendado para: %2$s. %3$sPré-visualizar %4$s

en: %1$s submitted. %2$sPreview %3$s
pt: %1$s submetido. %2$sPré-visualizar %3$s

en: %1$s updated. %2$sView %1$s%3$s
pt: %1$s actualizado. %2$sVer %1$s%3$s

en: %1$sBuy a license%2$s for the Event Aggregator service to access additional import features.
pt: %1$sCompre uma licença%2$s do serviço Event Aggregator para aceder a funcionalidades de importação adicionais.

en: %1$sSometimes things just don’t work as expected. The %2$stroubleshooting page%3$s has a wealth of resources to get you back on track.%4$s
pt: %1$sPor vezes as coisas não funcionam como esperado. A %2$spágina de resolução de problemas%3$s tem inúmeros recursos para te ajudar a resolver os problemas.%4$s

en: %d%% complete
pt: %d%% concluído

en: %s (post ID %d) created.
pt: %s (ID de conteúdo %d) criado.

en: %s (post ID %d) updated.
pt: %s (ID de conteúdo %d) actualizado.

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
pt: %s atrás

en: %s Categories
pt: Categorias de %s

en: %s Category
pt: Categoria de %s

en: %s Category Link
pt: %s Categoria de Link

en: %s Cost
pt: Custo do %s

[ctx: %s Event count in admin list]
en: All %s
pt: Todos %s

[ctx: %s Events plural label]
en: All %s
pt: Todos os %s

en: %s Information
pt: Informações do %s

en: %s Name Already Exists
pt: O nome de %s já existe

en: %s Name already exists
pt: O nome de %s já existe

en: %s Name can not be empty
pt: O nome de %s não pode ficar em branco

en: %s Name:
pt: Nome de %s:

en: %s Navigation
pt: Navegação do %s

en: %s Options
pt: Opções do %s

en: %s Search and Views Navigation
pt: Navegação de pesquisa e visualização de %s

en: %s Settings
pt: Definições de %s

en: %s Tags:
pt: Etiquetas de %s:

en: %s Views Navigation
pt: Navegação de visualização de %s

en: %s Website
pt: Site do %s

en: %s and other common installation issues.
pt: %s e outros problemas comuns de instalação.

en: %s cannot be a duplicate
pt: %s não pode ser um duplicado

en: %s cannot be the same as %s.
pt: %s não pode ser o mesmo que %s.

en: %s draft updated.
pt: Rascunho de %s actualizado.

en: %s from now
pt: %s a partir de agora

en: %s item | %s items
pt[0]: %s item
pt[1]: %s itens

en: %s must be a list of valid email addresses separated by commas or semicolons.
pt: %s deve ser uma lista de endereços de e-mail válidos separados por vírgulas ou ponto e vírgula.

en: %s must be a number between 0 and 21.
pt: %s deve ser um número entre 0 e 21.

en: %s must be a number or percentage.
pt: %s deve ser um número ou percentagem.

en: %s must be a phone number.
pt: %s deve ser um número de telefone.

en: %s must be a positive number or percent.
pt: %s deve ser um número positivo ou percentagem.

en: %s must be a positive number.
pt: %s deve ser um número positivo.

en: %s must be a valid HTML color code.
pt: %s deve ser um código de cor HTML válido.

en: %s must be a valid URL.
pt: %s deve ser um URL válido.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
pt: %s deve ser uma slug válida (números, letras, traços e underscores).

en: %s must be a whole number.
pt: %s deve ser um número completo.

en: %s must be an email address.
pt: %s deve ser um endereço de email.

en: %s must consist of 5 numbers.
pt: %s deve ser constituído por 5 números.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
pt: %s deve ser constituído apenas por letras, número, traços, apóstrofos e espaços.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
pt: %s deve ser constituído por letras, espaços, apóstrofos e traços.

en: %s must contain numbers and letters only
pt: %s deve conter apenas números e letras

en: %s must contain numbers, letters and dots only
pt: %s deve conter apenas números, letras e pontos

en: %s must contain numbers, letters, dashes and undescores only
pt: %s deve conter apenas números, letras, traços e underscores

en: %s must have a value that's part of its options.
pt: %s deve ser um valor presente nas suas opções.

en: %s must not be empty
pt: %s não pode estar vazio

en: %s post moved to the Trash | %s posts moved to the Trash
pt[0]: %s conteúdo movido para o lixo
pt[1]: %s conteúdos movidos para o lixo

en: %s post restored. | %s posts restored.
pt[0]: %s conteúdo reposto.
pt[1]: %s conteúdos repostos.

en: %s published privately.
pt: %s foi publicado em particular.

en: %s published.
pt: %s publicado.

en: %s restored to revision from %s
pt: %s reposto para revisão de %s

en: %s reverted to draft.
pt: %s revertido para rascunho.

en: %s saved.
pt: %s guardado.

en: %s scheduled.
pt: %s agendado.

en: %s submitted.
pt: %s submetido.

en: %s updated.
pt: %s actualizado.

en: %s. All of the common (and not-so-common) answers to questions we see are here. It’s often the fastest path to finding an answer!
pt: %s. Aqui pode encontrar todas as respostas comuns (e incomuns) às perguntas que são colocadas. É frequentemente o caminho mais rápido para encontrar a sua resposta!

en: %s. Testing for an existing conflict is the best start for in-depth troubleshooting. We will often ask you to follow these steps when opening a new thread, so doing this ahead of time will be super helpful.
pt: %s. Testar conflitos existentes é a melhor forma de começar a resolução de problemas. Iremos com frequência pedir-lhe que siga estes passos ao criar um novo tópico, pelo que será útil fazê-lo antecipadamente.

en: %s. There are very few issues we haven’t seen and it’s likely another user has already asked your question and gotten an answer from our support staff. While posting to the help desk is open only to paid customers, they are open for anyone to search and review.
pt: %s. Há pouquíssimos problemas que ainda não vimos, e é provável que outro usuário já tenha feito sua pergunta e obtido uma resposta de nossa equipe de suporte. Embora a publicação no suporte técnico seja aberta apenas para clientes pagantes, ele está aberto para que qualquer pessoa possa pesquisar e avaliar.

en: %s: A complete look at the features you can expect to see right out of the box as well as how to use them.
pt: %s: Um olhar completo sobre as funcionalidades que poderá encontrar assim que começar a utilizar, bem como a sua utilização.

en: %s: A thorough walkthrough of The Events Calendar and the settings that are available to you.
pt: %s: Um guia completo passo-a-passo sobre as definições disponíveis no plugin The Events Calendar.

en: %s: An overview of the default templates and styles that are included in the plugin, as well as how to change them.
pt: %s: Uma visão geral sobre os modelos e estilos que estão incluídos no plugin, bem como a sua personalização.

en: %s: Code and guides for customizing your calendar in useful and interesting ways.
pt: %s: Código e guias para personalizar o seu calendário de forma útil e interessante.

en: %s: Do you see an issue with your calendar? Go here first to find where it’s coming from and how to fix it.
pt: %s: Encontrou um problema no seu calendário? Comece por visitar esta página para descobrir a sua origem e como o resolver.

en: %s: Our most comprehensive outline for customizing the calendar to suit your needs, including custom layouts and styles.
pt: %s: O nosso guia mais completo sobre como personalizar o calendário para atender às suas necessidades, incluindo layouts e estilos personalizados.

en: (Estimated time: %1$s minute)
pt: (Tempo estimado: %1$s minuto)

en: (Estimated time: %1$s minutes)
pt: (Tempo estimado: %1$s minutos)

en: (Untitled Venue)
pt: (Local Sem Título)

en: (Untitled)
pt: (Sem título)

en: (click here for details)
pt: (clique aqui para detalhes)

en: (do not override)
pt: (não substituir)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
pt: (filtrado do total _MAX_ entradas)

en: * Your system information will only be used by The Events Calendar support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
pt: * As informações do seu sistema serão usadas apenas pela equipe de suporte do The Events Calendar. Todas as informações são armazenadas de forma segura. Não compartilhamos essas informações com terceiros.

en: + %d More | + %d More
pt[0]: + %d Mais
pt[1]: + %d Mais

en: + Google Map
pt: + Mapa do Google

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
pt: 0 = Afastado; 21 = Aproximado.

en: 1 import was scheduled.
pt: Uma importação agendada.

en: 1 month
pt: 1 mês

en: 1 year
pt: 1 ano

en: 2 years
pt: 2 anos

[ctx: 2018 user survey]
en: <strong>The Events Calendar Annual Survey:</strong> share your feedback with our team—%1$s!
pt: <strong>Inquérito anual do The Events Calendar:</strong> partilhe os seus comentários com a nossa equipa — %1$s!

[ctx: 2018 user survey]
en: take the survey now
pt: responda ao inquérito agora

en: 24 hours
pt: 24 horas

en: 3 months
pt: 3 meses

en: 3 years
pt: 3 anos

en: 6 months
pt: 6 meses

en: 72 hours
pt: 72 horas

en: 9 months
pt: 9 meses

en: : Selected %d rows
pt: : %d linhas seleccionadas

en: : Selected 1 row
pt: : 1 linha seleccionada

en: : activate to sort column ascending
pt: : activar para ordenação ascendente da coluna

en: : activate to sort column descending
pt: : activar para ordenação descendente da coluna

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
pt[0]: <b>%1$s</b> requer o <b>PHP %2$s</b> ou superior.
pt[1]: <b>%1$s</b> requerem o <b>PHP %2$s</b> ou superior.

en: <strong>Check out your calendar to see the improved designs live on your site.</strong> If you have a question or need help, %1$s or %2$s.
pt: <strong>Confira seu calendário para ver os designs aprimorados ao vivo em seu site.</strong> Se você tiver alguma dúvida ou precisar de ajuda, %1$s ou %2$s.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %1$s with the purchase of any of our premium plugins (like %2$s). Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays.
pt: <strong>Precisa de um suporte mais imediato?</strong> Oferecemos %1$s na compra de qualquer um dos nossos plugins premium (como o %2$s). Ao escolher uma licença, para poderá publicar directamente no fórum e esperar uma resposta ao seu artigo dentro de 24-48 horas de dias úteis.

en: <strong>Looking for more immediate support?</strong> We offer %s with the purchase of any of our premium plugins. Pick up a license and you can post there directly and expect a response within 24-48 hours during weekdays
pt: <strong>Precisa de um suporte mais imediato?</strong> Oferecemos %s na compra de qualquer um dos nossos plugins premium. Ao escolher uma licença, poderá publicar directamente no fórum e esperar uma resposta dentro de 24-48 horas, nos dias úteis

en: A Google Map API KEY is required to view the map
pt: É necessária uma chave da API do Google Maps para ver este mapa

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
pt: Um tema desenhado e estilizado na íntegra para as suas páginas de eventos.

[ctx: A link telling users to disable an extension that may conflict.]
en: You are using the Inherit Theme Fonts extension. Font control is now built into %1$sThe Events Calendar's options in the WordPress Customizer.%2$s Please disable the Inherit Theme Fonts extension to prevent conflicts with The Events Calendar.
pt: Está a usar a extensão Inherit Theme Fonts. O controlo de fontes está agora integrado nas opções do %1$sThe Events Calendar no personalizador do WordPress. %2$s Desactive a extensão Inherit Theme Fonts para evitar conflitos com o The Events Calendar.

en: A link to a particular %s category.
pt: Um link para uma determinada categoria %s.

en: A link to a particular %s.
pt: Um link para um determinado %s.

en: A list of links to the term own, archive and parent REST URL
pt: Uma lista de links para o termo URL REST próprio, arquivo e ascendente

[ctx: A message shown in the mobile version when a day without events is selected.]
en: There are no events on this day.
pt: Não há eventos neste dia.

[ctx: A message to indicate there are no upcoming events.]
en: There are no upcoming %1$s.
pt: Não existem %1$s futuros.

[ctx: A mock venue name for the widget preview]
en: Mock Venue
pt: Local simulado

[ctx: A mock venue name for the widget preview]
en: Mock Venue 2
pt: Local simulado 2

en: A new look for The Events Calendar is here!
pt: Um novo visual para The Events Calendar está aqui!

en: A record already exists with these settings, %1$s.
pt: Já existe um registo com estas opções, %1$s.

en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

en: A sorted array of all the numeric values for the cost
pt: Um array ordenado com todos os valores numéricos do custo

en: A valid license has been entered by your network administrator.
pt: Foi inserida uma licença válida pelo administrador da sua rede.

en: A valid license key is required for support and updates
pt: É necessária uma licença válida para receber suporte e actualizações

en: A venue with the specified post ID does not exist.
pt: Não existe nenhum evento com o ID especificado.

en: A warning was generated while fetching the results from your import:
pt: Foi emitido um aviso enquanto obtinhamos os resultados da sua importação:

[ctx: AI Chatbot link text]
en: AI Chatbot
pt: Chatbot de IA

[ctx: AI Chatbot notice title]
en: Our AI Chatbot is here to help you
pt: O nosso Chatbot de IA está aqui para ajudar

[ctx: AI Chatbot section paragraph]
en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
pt: Tem perguntas? O TEC Chatbot tem as respostas.

[ctx: AI Chatbot sidebar header]
en: AI Chatbot
pt: Chatbot de IA

[ctx: AI Chatbot support sidebar paragraph]
en: Here to provide quick answers to your questions. It’s never been easier to find the right resource.
pt: Estamos aqui para fornecer respostas rápidas às suas perguntas. Nunca foi tão fácil encontrar o recurso certo.

en: API Keys
pt: Chaves API

en: Accent Color
pt: Cor de realce

en: Access more event sources and automatic imports!
pt: Aceda a mais origens de eventos e a importações automáticas!

[ctx: Account failed to load failure message.]
en: Consumer ID failed to load, please check the value and try again.
pt: Falha no carregamento da ID do consumidor, verifique o valor e tente novamente.

en: Action-based Logger
pt: Registro baseado em ação

[ctx: Actions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: Actions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: Actions header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Actions
pt: Acções

[ctx: Actions header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Actions
pt: Acções

en: Activate
pt: Activar

en: Activate %s
pt: Activar %s

en: Activate Block Editor for Events
pt: Ativar editor de bloqueios para eventos

en: Activate Event Tickets
pt: Ativar ingressos para eventos

en: Activate Plugin
pt: Activar plugin

en: Active
pt: Activo

en: Active Users:
pt: Utilizadores activos:

en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Add Button Text
pt: Adicionar Texto do Botão

en: Add Commerce Tools
pt: Adicionar Ferramentas de Comércio

en: Add Content Restriction
pt: Adicionar restrição de conteúdo

en: Add Cost Currency Symbol
pt: Adicionar símbolo de moeda de custo

en: Add Courses
pt: Adicionar Cursos

en: Add Description...
pt: Adicionar Descrição...

en: Add Donations
pt: Adicionar doações

en: Add Event & Attendee Info to WooCommerce Order Details
pt: Adicionar informações do evento e do participante aos detalhes do pedido do WooCommerce

en: Add Event Categories in document settings
pt: Adicionar categorias de eventos nas configurações do documento

en: Add Event Website
pt: Adicionar site do evento

en: Add Google Maps Display and Link Options
pt: Adicionar opções de exibição e link do Google Maps

en: Add HTML after event content
pt: Adicionar HTML após o conteúdo do evento

en: Add HTML before event content
pt: Adicionar HTML antes do conteúdo do evento

en: Add New
pt: Adicionar novo

en: Add New %s
pt: Adicionar novo %s

en: Add New %s Category
pt: Adicionar nova categoria de %s

en: Add New Aggregator Record
pt: Adicionar novo registo do Aggregator

en: Add Organizer
pt: Adicionar organizador

en: Add Phone
pt: Adicionar Telefone

en: Add Price
pt: Adicionar Preço

en: Add Security
pt: Adicionar Segurança

en: Add Starter Templates
pt: Adicionar modelos iniciais

en: Add Venue
pt: Adicionar local

en: Add a Featured Image from the Document Settings sidebar
pt: Adicione uma imagem em destaque na barra lateral de configurações do documento

en: Add another %s
pt: Adicionar outro %s

en: Add email
pt: Adicionar email

en: Add existing Organizer
pt: Adicionar organizador existente

en: Add keywords by displaying linked tags.
pt: Adicione palavras-chave exibindo tags vinculadas.

en: Add license key
pt: Adicionar chave de licença

en: Add me to the list
pt: Adicione-me à lista

en: Add more sources
pt: Adicione mais origens

en: Add new event
pt: Adicionar novo evento

en: Add or Find
pt: Adicionar ou Localizar

en: Add or find a venue
pt: Adicionar ou localizar um local

en: Add or find an organizer
pt: Adicionar ou localizar um Organizador

en: Add tags in document settings
pt: Adicionar tags nas configurações do documento

en: Add tickets and RSVP to any post
pt: Adicione ingressos e RSVP a qualquer postagem

en: Add to Calendar
pt: Adicionar ao calendário

en: Add to Google Calendar
pt: Adicionar ao Calendário Google

en: Add to calendar
pt: Adicionar ao calendário

en: Add to iCalendar
pt: Adicionar ao iCalendar

en: Add website
pt: Adicionar site

en: Additional Content
pt: Conteúdo Adicional

en: Additional Functionality
pt: Funcionalidades adicionais

[ctx: Additional content settings section header]
en: Additional Content
pt: Conteúdo adicional

en: Additional views
pt: Visualizações adicionais

en: Address
pt: Endereço

en: Address Text
pt: Texto do endereço

en: Address:
pt: Endereço:

en: Adds a new settings panel in Events > Settings that gives more control over the ticket and rsvp emails that are sent to attendees after registration.
pt: Adiciona um novo painel de configurações em Events > Settings (Eventos > Configurações) que oferece mais controle sobre os e-mails de ticket e rsvp que são enviados aos participantes após o registro.

en: Adjust Appearance
pt: Ajustar Aparência

en: Adjust Label
pt: Ajustar Etiqueta

en: Adjust colors, fonts, and more with the WordPress Customizer.
pt: Ajustar cores, fontes e mais com o Personalizados do WordPress.

en: Adjust your timezone
pt: Ajuste seu fuso horário

en: Advanced Google Maps functionality
pt: Funcionalidade avançada do Google Maps

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: After
pt: Depois

[ctx: Ajax error message.]
en: The provided nonce is not valid.
pt: O nonce fornecido não é válido.

en: Alaska
pt: Alasca

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: All
pt: Todos

en: All %s
pt: Todos %s

en: All %s Categories
pt: Todas as categorias de %s

en: All Aggregator Records
pt: Todos os registos do Aggregator

en: All Categories
pt: Todas as categorias

en: All Day
pt: Todo o dia

en: All Day Event
pt: Todo o dia

en: All Events
pt: Todos os Eventos

en: All Extensions
pt: Todas as Extensões

en: All FAQs
pt: Todas as FAQs

en: All Solutions
pt: Todas as soluções

en: All Tags
pt: Todas as etiquetas

en: All calendar and event pages
pt: Todas as páginas de calendários e eventos

en: All data present within a CSV or ICS file and external URLs (for events, venues, organizers, and tickets)
pt: Todos os dados presentes em um arquivo CSV ou ICS e URLs externas (para eventos, locais, organizadores e tickets)

en: All day
pt: Todo o dia

[ctx: All day label for event]
en: All day
pt: Todo o dia

en: All information (data) is retained in the local database indefinitely, unless otherwise deleted.
pt: Todas as informações (dados) são mantidas no banco de dados local indefinidamente, salvo exclusão em contrário.

en: All items on this page were selected.
pt: Foram selecionados todos os itens desta página.

en: All notifications marked as read
pt: Todas as notificações marcadas como lidas

en: All of our premium events management plugins at a deep discount.
pt: Todos os nossos plugins premium de gerenciamento de eventos com um profundo desconto.

en: All scheduled imports are currently suspended, and no events will be imported.
pt: Todas as importações agendadas estão suspensas e nenhum evento será importado.

en: All-day Events
pt: Eventos durante todo o dia

en: Allow users to search for events by category, tag, venue, organizer, day of the week, time of day, and price.
pt: Permitir aos usuários a busca de eventos por categoria, etiqueta, local, organizador, dia da semana, hora do dia e preço.

en: Already Installed
pt: Já instalado

[ctx: Alt text for the Black Friday Ad]
en: %1$s Black Friday Sale for The Events Calendar plugins, add-ons and bundles.
pt: %1$s Promoção de Black Friday para plugins, complementos e pacotes do The Events Calendar.

[ctx: Alt text for the Sale Ad]
en: %1$s %2$s for The Events Calendar plugins, add-ons and bundles.
pt: %1$s %2$s para plugins, complementos e pacotes do The Events Calendar.

en: Alternative photo view
pt: Visualização alternativa da foto

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: An Array containing the lineage of where this event comes from, this should not change after the event is created.
pt: Um array com todas as informações sobre a origem do evento, isto não deverá alterar-se depois da criação do evento.

en: An Array containing the lineage of where this organizer comes from, this should not change after the organizer is created.
pt: Um array com todas as informações sobre a origem do organizador, isto não deverá alterar-se depois da criação do organizador.

en: An Unknown error occurred
pt: Ocorreu um erro desconhecido

en: An array of each component of the event end date
pt: Um array de cada um dos componentes da data de fim do evento

en: An array of each component of the event end date in UTC time
pt: Um array de cada um dos componentes da data de fim do evento no fuso horário UTC

en: An array of each component of the event start date
pt: Um array de cada um dos componentes da data de início do evento

en: An array of each component of the event start date in UTC time
pt: Um array de cada um dos componentes da data de início do evento no fuso horário UTC

en: An email marketing solution for events and the people running them
pt: Uma solução de marketing por e-mail para eventos e para as pessoas que os realizam

[ctx: An error message that the description or user is missing when creating access information for an integration connection.]
en: Description or User missing. Please add a description and select a user before create the access information.
pt: Falta a descrição ou o utilizador. Adicione uma descrição e selecione um utilizador antes de criar as informações de acesso.

[ctx: An error message that the description or user is missing when generating a key pair for Zapier.]
en: Description or User missing. Please add a description and select a user before generating a key pair.
pt: Descrição ou utilizador ausente. Adicione uma descrição e selecione um utilizador antes de gerar um par de chaves.

[ctx: An error raised in the context of an API integration.]
en: The post ID is missing from the request.
pt: Falta o post ID do pedido.

en: An event category with the specified term ID does not exist.
pt: Não existe uma categoria de evento com o ID do termo especificado.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (12-hour) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
pt: Um evento com um meta-valor pós `%s` hora (12 horas) não é válido. Verifique se é de 1 a 12.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (24-hour) is not valid. Make sure it is from 0 to 23.
pt: Um evento com um meta-valor pós `%s` hora (24 horas) não é válido. Verifique se está entre 0 e 23.

en: An event having a post meta value of `%s` hour (am/pm) is not valid. Make sure it is from 1 to 12.
pt: Um evento com um meta-valor pós `%s` hora (am / pm) não é válido. Verifique se é de 1 a 12.

en: An event having a post meta value of `%s` meridian is not valid. Make sure it is either `am` or `pm`, or remove it entirely if using the 24-hour format.
pt: Um evento com um valor de meta de postagem do meridiano ' %s' não é válido. Certifique-se de que é ' AM ' ou ' PM ', ou removê-lo inteiramente se estiver usando o formato de 24 horas.

en: An event having a post meta value of `%s` minutes is not valid. Make sure it is from 0 to 59.
pt: Um evento com um meta-valor pós `%s` minutos não é válido. Verifique se está entre 0 e 59.

en: An event tag with the specified term ID does not exist.
pt: Não existe nenhum evento com o ID especificado.

en: An event with the specified ID does not exist.
pt: Não existe nenhum evento com o ID especificado.

en: An invalid frequency was used when trying to create this scheduled import.
pt: Foi usada uma frequência inválida ao tentar criar esta importação agendada.

en: An invalid import type was used when trying to create this import record.
pt: Foi usado um tipo de importação inválido ao tentar criar este registo de importação.

en: An organizer with the specified event does not exist.
pt: Não existe nenhum evento com o ID especificado.

en: And if you skip this, that's okay! %1$s will still work just fine.
pt: E você pular isso, não tem problema! %1$s ainda vai funcionar muito bem.

en: And if you skip this, that’s okay! Our products still work just fine.
pt: E se você não fizer isso, não tem problema! Nossos produtos ainda funcionam muito bem.

en: Antarctica
pt: Antárctida

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Appends the time zone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different time zones.
pt: Acrescenta o fuso horário ao final das informações de agendamento do evento &ndash; Isso pode ser útil quando você tem eventos em vários fusos horários diferentes.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply Filters
pt: Aplicar Filtros

en: Apr
pt: Abr

en: April
pt: Abril

en: Are you sure you want to reverse the recurring event system migration process?
    
    - You will no longer be able to use the new recurring event and Series features.
    - All event edits you have made since migration will be lost.
    - As with migration, you will not be able to edit events or calendar options during this process and some frontend actions will be paused.
    - Reverse migration should take less time than the original migration, but there is no time estimate available.
pt: Tem certeza de que deseja reverter o processo de migração do sistema de eventos recorrentes?
    
    - Você não poderá voltar a usar o novo evento recorrente e os recursos da Série.
    - Todas as edições de eventos feitas desde a migração serão perdidas.
    - Assim com a migração, não poderá editar eventos ou opções de calendário durante esse processo e algumas ações do frontend serão pausadas.
    - A migração reversa deve levar menos tempo que a migração original, mas não há estimativa de tempo disponível.

en: Armenia
pt: Arménia

en: Arts in the Park
pt: Artes no Parque

en: Ask the site administrator to edit the %s slug
pt: Peça ao administrador do site para editar a slug de %s

en: Asynchronous
pt: Assíncrono

en: Attendee reports
pt: Relatório de participantes

en: Aug
pt: Ago

en: August
pt: Agosto

en: Australia
pt: Austrália

en: Australian Dollar
pt: Dólar Australiano

en: Austria
pt: Áustria

en: Authorize Promoter
pt: Autorizar o Promoter

en: Auto-Publish Events Submitted By Logged-In Users
pt: Publicação automática de eventos enviados por usuários conectados

en: Automate email touchpoints
pt: Automatize Pontos de Contato de E-mail

en: Automated imports for your calendar
pt: Importações automatizadas para seu calendário

en: Automatic Updates
pt: Atualizações Automáticas

en: Automatically import your events
pt: Importar automaticamente seus eventos

en: Available %s
pt: %s disponíveis

en: Average Number of Attendees per Event
pt: Número médio de participantes por evento

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Bahrain
pt: Bahrein

en: Be up to date with the latest updates, fixes and features for The Events Calendar.
pt: Esteja a par das últimas atualizações, reparações e funcionalidades para o The Events Calendar.

en: Beautiful display options for your favorite photos.
pt: Belas opções de exibição para suas fotos favoritas.

en: Before
pt: Antes

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Between
pt: Entre

en: Bhutan
pt: Butão

en: Black Friday Sale
pt: Oferta da Black Friday

en: Blend Mode
pt: Modo de Mesclagem

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Border Color
pt: Cor da Borda

en: Border Radius
pt: Raio da Borda

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bottom Center
pt: Inferior Centro

en: Bottom Left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt: Inferior Direito

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt: Brasil

en: Brazilian Real
pt: Real Brasileiro

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Pound
pt: Libra Britânica

en: Browse Extensions
pt: Explorar Extensões

en: Browse by category
pt: Navegar por categoria

en: Build better WordPress websites with Kadence.
pt: Crie sites WordPress melhores com o Kadence.

en: Built with developers in mind.
pt: Criado com os desenvolvedores em mente.

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian Lev
pt: Lev búlgaro

en: Bulk Actions
pt: Acções por lotes

en: Button Color
pt: Cor do botão

en: Button Styles
pt: Estilos do botão

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to Google Calendar
pt: Adicionar evento ao Google Calendar

[ctx: Button on Ticket Email]
en: Add event to iCal
pt: Adicionar evento ao iCal

en: Button text
pt: Texto do botão

[ctx: Button text for copying the acess_token.]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: Button text for copying the consumer id or secret.]
en: Copy
pt: Copiar

[ctx: Button to manage opt in status]
en: Manage my data sharing consent
pt: Gerir o meu consentimento de partilha de dados

en: Buy Event Aggregator
pt: Compre o Event Aggregator

en: Buy Event Aggregator to access more event sources and automatic imports!
pt: Compre o Event Aggregator para aceder a mais origens de eventos e importações automáticas!

en: By date range
pt: Por intervalo de datas

en: By number of events
pt: Por número de eventos

en: C&ocirc;te d'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: CSV File
pt: Ficheiro CSV

en: CSV File Formatting and Examples
pt: Formatação e exemplos de arquivo CSV

en: CSV Import Settings
pt: Definições de importação CSV

en: Calendar
pt: Calendário

en: Calendar & Ticket Shortcodes
pt: Shortcodes de calendário e ingressos

en: Calendar Date Bar Color
pt: Cor da barra de data do calendário

en: Calendar Header Color
pt: Cor do cabeçalho do calendário

en: Calendar Highlight Color
pt: Cor de destaque do calendário

en: Calendar Table Color
pt: Cor da tabela do calendário

[ctx: Calendar display display settings header]
en: Calendar Display
pt: Exibição do calendário

[ctx: Calendar display settings header]
en: Calendar
pt: Calendário

en: Calendar of %s
pt: Calendário de %s

en: Calendar powered by %s
pt: Calendário gerado por %s

[ctx: Calendar template display settings header]
en: Calendar Template
pt: Modelo de calendário

en: Calendar widget areas
pt: Áreas do widget de calendário

en: Calendars, ticketing, and powerful WordPress tools to manage your events from start to finish.
pt: Calendários, bilhética e ferramentas WordPress poderosas para gerir os seus eventos do início ao fim.

en: California
pt: Califórnia

[ctx: Call to action to use The Events Calendar Help Chatbot.]
en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
pt: Tem perguntas? O TEC Chatbot tem as respostas.

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Can I have a seating chart associated with my tickets?
pt: Posso ter um mapa de assentos associado aos meus ingressos?

en: Can I have more than one calendar?
pt: Posso ter mais de um calendário?

en: Canada
pt: Canadá

en: Canadian Dollar
pt: Dólar Canadense

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel Migration
pt: Cancelar migração

en: Cancel Migration Preview
pt: Cancelar visualização da migração

en: Cancelation complete.
pt: Cancelamento concluído.

[ctx: Canceled label for filter bar to hide canceled events.]
en: Hide canceled events
pt: Ocultar eventos cancelados

[ctx: Canceled label.]
en: Canceled
pt: Cancelado

en: Cannot look for Terms without a taxonomy
pt: Não é possível procurar termos sem taxonomia

en: Cannot set %s as the current logging engine
pt: Não é possível definir %s como mecanismo de registo

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

[ctx: Capitalized label for the event website link.]
en: View %s Website
pt: Exibir site do %s

[ctx: Capitalized label for the organizer website link.]
en: View %s Website
pt: Exibir site do %s

[ctx: Capitalized label for the venue website link.]
en: View %s Website
pt: Exibir site do %s

en: Categories
pt: Categorias

en: Category
pt: Categoria

en: Category Color
pt: Cor da Categoria

en: Category Colors
pt: Cores de categoria

[ctx: Category Colors section header]
en: Category Colors
pt: Cores de categoria

[ctx: Category Legend settings section header]
en: Category Legend
pt: Legenda da categoria

en: Category selection
pt: Seleção de categoria

en: Category:
pt: Categoria:

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Center
pt: Centro

en: Center Center
pt: Centro Centro

en: Center Left
pt: Centro Esquerda

en: Center Right
pt: Centro Direito

en: Central African Republic
pt: República da África Central

en: Central Park
pt: Parque Central

en: Certain data may be exported or removed upon users’ requests via the existing Exporter or Eraser. Please note, however, that several “edge cases” exist in which we are unable to perfect the gathering and export of all data for your end users. We suggest running a search in your local database, as well as within the WordPress Dashboard, in order to identify all data collected and stored for your specific user requests.
pt: Determinados dados podem ser exportados ou removidos em cima dos pedidos dos usuários através do exportador ou do Eraser existente. Por favor, note, no entanto, que vários "casos de borda" existem em que não somos capazes de aperfeiçoar a recolha e exportação de todos os dados para os seus usuários finais. Sugerimos a execução de uma pesquisa em seu banco de dados local, bem como dentro do painel do WordPress, a fim de identificar todos os dados coletados e armazenados para suas solicitações específicas do usuário.

en: Chad
pt: Chade

en: Change "Events" to "Webinars," or "Venues" to "Livestream," or "Organizers" to "Hosts." Tailor your calendar for virtual events and meetings.
pt: Altere "Eventos" para "Webinares", ou "Locais" para "Livestream", ou "Organizadores" para "Anfitriões". Adapte o seu calendário para eventos e reuniões virtuais.

en: Change Event Update Authority
pt: Verificar autoridade de actualização de eventos

en: Check for updates
pt: Verificar Atualizações

en: Check our Knowledgebase
pt: Consulte a nossa base de conhecimento

en: Check out Event Aggregator.
pt: Conheça o Event Aggregator.

en: Check out our %s for developers.
pt: Veja o nosso %s para desenvolvedores.

en: Check out our Filter Bar add-on
pt: Confira nosso complemento da Barra de filtros

en: Check out our suite of add-ons
pt: Veja o nosso pacote de add-ons

en: Check out the %savailable add-ons%s.
pt: Conheça as %sextensões disponíveis%s.

en: Check out the available add-ons.
pt: Confira os complementos disponíveis.

en: Check out the guide
pt: Consulte o guia

en: Check this box if you wish to override the network license key with your own
pt: Seleccione esta opção se pretende usar a sua própria chave de licença em vez da chave de licença da rede

en: Check this to cache your month view HTML in transients, which can help improve calendar speed on sites with many events. <a href="%s" rel="noopener" target="_blank">Read more</a>.
pt: Marque isto para guardar a cache HTML da sua listagem mensal nos transients, o que pode ajudar a melhorar a velocidade do calendário. <a href="%s">Saiba mais</a>.

en: Check to enable maps for events and venues.
pt: Seleccione para activar mapas em eventos e locais.

en: Check your license key
pt: Verifique a sua chave de licença

en: Choose File
pt: Escolher ficheiro

en: Choose File:
pt: Escolher ficheiro:

en: Choose a CSV file
pt: Escolha um ficheiro CSV

en: Choose a status for the event(s) to be imported with and/or define an Event Category to automatically assign. An assigned category will be added to the event in addition to any Event Categories from the import source.
pt: Escolha o estado para o(s) evento(s) importado(s) e/ou defina uma categoria de evento para atribuir automaticamente. A categoria de evento definida será adicionada a quaisquer outras já existentes na origem da importação.

en: Choose where you are importing from.
pt: Escolha de onde importar.

en: Christmas Island
pt: Ilha do Natal

en: City
pt: Cidade

en: City:
pt: Cidade:

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear Selection.
pt: Limpar seleção.

[ctx: Clears a Zapier endpoint queue.]
en: Clear Queue
pt: Limpar fila

[ctx: Clears a integration endpoint queue.]
en: Clear Queue
pt: Limpar fila

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Click this button to automatically merge identical venues and organizers.
pt: Clique neste botão para mesclar automaticamente locais e organizadores idênticos.

en: Click this button to update your database and take advantage of additional time zone capabilities. Please <a href="%s" target="_blank">configure WordPress</a> to use the correct time zone before clicking this button!
pt: Clique nesse botão para atualizar seu banco de dados e tirar partido das capacidades de fuso horário adicionais. Por favor <a href="%s" target="_blank">configure o WordPress</a> para usar o fuso horário correto antes de clicar neste botão!

en: Click to toggle datepicker
pt: Clique para alternar o seletor de data

en: Click to view a Google Map
pt: Clique para ver no Google Maps

en: Close
pt: Fechar

en: Close category selection
pt: Fechar seleção de categoria

en: Close icon
pt: Fechar Ícone

en: Close sidebar
pt: Fechar Sidebar

en: Close this dialog window
pt: Feche esta janela de diálogo

en: Close this modal window
pt: Fechar esta janela modal

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Collect RSVPs and sell tickets
pt: Coletar RSVPs e vender ingressos

en: Collectivity of Saint Martin
pt: Coletividade de São Martinho

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Color
pt: Cor

en: Color Dodge
pt: Subexposição de Cor

en: Column Mapping:
pt: Correspondência de colunas:

en: Common Error Messages
pt: Mensagens de erro comuns

en: Common Issues
pt: Problemas comuns

en: Common Problems
pt: Problemas comuns

[ctx: Common issues section description]
en: Having trouble? Find solutions to common issues or ask our %s.
pt: Está a ter problemas? Encontre soluções para problemas comuns ou pergunte aos nossos %s.

[ctx: Common issues section title]
en: Common issues
pt: Questões comuns

en: Community
pt: Comunidade

en: Community Manager Bundle
pt: Pacote de gerentes comunitários

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
pt: A validação da comparação falhou porque não foi fornecido nenhum valor de comparação para o campo %s

en: Completed!
pt: Concluído!

en: Configurable set of filters
pt: Conjunto configurável de filtros

en: Configure Settings
pt: Configurar Opções

en: Configuring Paypal for Tickets
pt: Configuração do Paypal para ingressos

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Congo, Democratic Republic of the
pt: República Democrática do Congo

en: Congratulations! You are up to date.
pt: Parabéns! Está tudo atualizado.

en: Connect to Eventbrite
pt: Conectar ao Eventbrite

en: Connect to Meetup
pt: A conectar com o Meetup

en: Connected to %s
pt: Ligado a %s

[ctx: Connection authorization error for account user not loading.]
en: Selected user could not be loaded.
pt: Não foi possível carregar o utilizador selecionado.

[ctx: Connection authorization error for no account name.]
en: Account is missing a name.
pt: A conta não tem um nome.

[ctx: Connection authorization error for no account permissions.]
en: Account is missing permissions.
pt: A conta não tem permissões.

[ctx: Connection authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer ID is required to authorize your connection.
pt: Consumer ID é necessária para autorizar a sua ligação.

[ctx: Connection authorization error for no consumer secret.]
en: Consumer Secret is required to authorize your connection.
pt: Consumer Secret é necessário para autorizar a sua ligação.

[ctx: Connection authorization error for no user selected.]
en: Account is missing a user, please select one and try again..
pt: A conta não tem um utilizador, selecione um e tente novamente.

[ctx: Connection authorization error for the consumer secrets not matching.]
en: Consumer Secret does not match.
pt: O Consumer Secret não corresponde.

[ctx: Connection could not be deleted failure message.]
en: Connection was not deleted
pt: A ligação não foi eliminada

[ctx: Connection deleted success message.]
en: Connection was successfully deleted
pt: A ligação foi eliminada com sucesso

[ctx: Connection is missing a name message.]
en: Connection is missing a name.
pt: Falta um nome na ligação.

[ctx: Connection is missing a user message.]
en: Connection is missing a user id.
pt: Falta um id de utilizador na ligação.

[ctx: Connection is missing information to delete failure message.]
en: Connection was not deleted, the consumer id or the API Key information were not found.
pt: A ligação não foi excluída, o ID do consumidor ou as informações da chave de API não foram encontrados.

[ctx: Connection is missing local id message.]
en: Connection is missing the local id.
pt: A ligação não tem o id local.

[ctx: Connection is missing permissions message.]
en: Connection is missing permissions.
pt: A ligação não tem permissões.

en: Connection timed out while transferring the feed. If you are dealing with large feeds you may need to customize the tribe_aggregator_connection_timeout filter.
pt: A ligação atingiu o tempo limite ao transferir o feed. Se estiver a lidar com feeds de grandes dimensões, poderá ter de personalizar o filtro tribe_aggregator_connection_timeout.

[ctx: Contact support link]
en: Contact support
pt: Contactar o Suporte

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
pt: Entre em contato com seu provedor de hospedagem ou com o administrador do sistema e solicite uma atualização para a versão mais recente do PHP.

en: Contain
pt: Conter

en: Content Styles
pt: Estilos de Conteúdo do Topo

en: Content Styling
pt: Estilo do conteúdo

en: Content Type:
pt: Tipo de conteúdo:

en: Continue
pt: Continuar

en: Continue Reading
pt: Continuar a ler

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

[ctx: Copy api key to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
pt: Pressione "Control + C" para copiar

[ctx: Copy api key to clipboard success message]
en: Copied
pt: Copiado

en: Copy the provided url into this field to import the events into your WordPress site.
pt: Copie o URL fornecido para o campo para importar eventos para o seu site WordPress.

[ctx: Copy to api key clipboard button text.]
en: Copy
pt: Copiar

en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

[ctx: Copy to clipboard button text.]
en: Copy to clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

[ctx: Copy to clipboard failed message]
en: Failed to copy.
pt: Não foi possível copiar.

[ctx: Copy to clipboard instructions]
en: Press "Cmd + C" to copy
pt: Pressione "Control + C" para copiar

[ctx: Copy to clipboard success message]
en: System info copied
pt: Informações do sistema copiado

en: Cost:
pt: Custo:

en: Could not delete post with ID
pt: Não foi possível excluir o post com o ID

en: Could not process queue for Import Record %1$d: %2$s
pt: Não foi possível processar a fila ao importar registo %1$d: %2$s

en: Could not save %s.
pt: Não foi possível guardar %s.

en: Country
pt: País

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
pt: A lista de países tem de ser formatada como um país por linha no seguinte formato: <br>US, Estados Unidos <br> UK, Reino Unido.

en: Country:
pt: País:

en: Cover
pt: Capa

en: Create Eventbrite tickets and events right from your WordPress dashboard.
pt: Crie ingressos e eventos do Eventbrite diretamente do seu painel do WordPress.

en: Create New %s
pt: Criar novo %s

en: Create Organizer
pt: Criar organizador

[ctx: Create a integration connection access token or consumer secret.]
en: Create
pt: Criar

en: Create a strong call-to-action for attendees to "Join Webinar" instead of only sharing a website address.
pt: Criar uma forte chamada para ação para os participantes "Join Webinar", em vez de apenas compartilhar um endereço de website.

en: Create an Event
pt: Criar um Evento

en: Create an event
pt: Criar um evento

en: Create or Find a Venue
pt: Criar ou Procurar Local

en: Create or Find an Organizer
pt: Criar ou Procurar Organizador

en: Create: <%= term %>
pt: Criar: <%= term %>

en: Created:
pt: Criado:

en: Creating RSVPs
pt: Criando Inscrições

en: Creating Tickets
pt: Criação de tíquetes

en: Creating Tickets & RSVPs
pt: Criação de ingressos e RSVPs

en: Credentials have been saved
pt: As credenciais foram guardadas

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
pt: Croácia (Nome local: Hrvatska)

en: Croatian Kuna
pt: Kuna croata

en: Cura&ccedil;ao
pt: Curaçao

en: Currency
pt: Moeda

en: Currency Code
pt: Código da moeda

en: Currency Symbol
pt: Símbolo da moeda

en: Currency Symbol:
pt: Símbolo de moeda:

[ctx: Currency settings section header]
en: Currency
pt: Moeda

en: Currency symbol
pt: Símbolo da Moeda

en: Currency symbol follows price
pt: Símbolo da moeda segue o valor

en: Currency symbol follows value
pt: Símbolo de moeda a seguir ao valor

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
pt: Depois do custo

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
pt: Antes do custo

en: Current Page
pt: Página atual

en: Current usage
pt: Utilização actual

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: Custom Color
pt: Cor personalizada

en: Custom Venue Links
pt: Links do Local Costumizados

en: Custom attendee registration fields
pt: Campos de Registro Personalizados de Participantes

en: Custom field deleted.
pt: Campo personalizado eliminado.

en: Custom field updated.
pt: Campo personalizado actualizado.

en: Custom registration fields
pt: Campos de registro personalizados

en: Customizable
pt: Personalizável

en: Customizable ticket template
pt: Modelo de tíquete personalizável

en: Customize email templates
pt: Personalizar os modelos de e-mail

en: Customizer
pt: Personalizar

[ctx: Customizer static front page setting]
en: Main %s Page
pt: Página principal de %s

en: Customizing
pt: Personalizando

en: Customizing CSS (Video)
pt: Personalização de CSS (vídeo)

en: Customizing the Events plugins
pt: Personalizar os plugins de eventos

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Koruna
pt: Coroa Checa

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Danish Krone
pt: Coroa dinamarquesa

en: Darken
pt: Escurecer

en: Date
pt: Data

en: Date & Time
pt: Data & Hora

en: Date Time Separator
pt: Separador de Data e Hora

en: Date Time Settings
pt: Configurações de data e hora

[ctx: Date and Time settings section header]
en: Date & Time
pt: Data & Hora

en: Date format
pt: Formato da data

en: Date format is invalid.
pt: O formato da data é inválido.

en: Date out of range.
pt: Data fora do intervalo.

en: Date time separator
pt: Separador data hora

en: Date with year format
pt: Data com formato de ano

en: Date without year format
pt: Data sem formato de ano

en: Date:
pt: Data:

en: Dates
pt: Datas

en: Dates set using the start_date/end_date, starts_*/ends_* are set to start at the specified times. The default behavior is to include the entire days.
pt: As datas definidas usando start_date/end_date, start_*/ends_* são definidas para começar nos horários especificados. O comportamento padrão é incluir os dias inteiros.

en: Day
pt: Dia

[ctx: Day hover color setting label.]
en: Day Hover
pt: Destaques do dia

en: Day view
pt: Visualização por dia

en: Debug Bar Plugin
pt: Plugin Debug Bar

en: Debug mode
pt: Modo de depuração

en: Debugging
pt: Depuração

en: Dec
pt: Dez

en: December
pt: Dezembro

en: Default
pt: Por omissão

en: Default (uses temporary files)
pt: Por omissão (usa ficheiros temporários)

en: Default Event Category
pt: Categoria de evento por omissão

en: Default Events Template
pt: Modelo de eventos por omissão

en: Default Google Maps API key
pt: Chave padrão da API do Google Maps

en: Default Page Template
pt: Modelo de página por omissão

en: Default Status
pt: Estado por omissão

en: Default Styles
pt: Estilos Padrão [Square grid]

en: Default currency code
pt: Código de moeda padrão

en: Default currency symbol
pt: Símbolo de moeda por omissão

[ctx: Default description for integration endpoint.]
en: No description provided
pt: Nenhuma descrição fornecida

[ctx: Default error message for system info optin]
en: Something has gone wrong!
pt: Alguma coisa correu mal!

en: Default stylesheet used for events templates
pt: Folha de estilos por omissão a utilizar em modelos de eventos

en: Default view
pt: Vista por omissão

en: Define the date, time, and duration for your event.
pt: Defina a data, hora e duração do seu evento.

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
pt: Eliminar &#8220;%s&#8221; permanentemente

en: Delete Permanently
pt: Eliminar permanentemente

en: Delete this
pt: Eliminar isto

en: Deleted Attachment: %d
pt: Anexo eliminado: %d

en: Deletes a venue and returns its data
pt: Exclui um local e retorna seus dados

en: Deletes an event and returns its data
pt: Exclui um evento e retorna seus dados

en: Deletes an event category and returns its data
pt: Exclui uma categoria de evento e retorna seus dados

en: Deletes an event tag and returns its data
pt: Exclui uma tag de evento e retorna seus dados

en: Deletes an organizer and returns its data
pt: Exclui um organizador e retorna seus dados

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Description
pt: Descrição

[ctx: Description for the Power Automate Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Power Automate Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Power Automate Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Power Automate Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Power Automate New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Power Automate Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Power Automate Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Power Automate Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Power Automate Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Canceled Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Checkin REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Create Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier New Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Refunded Order REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Update Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Updated Attendee REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

[ctx: Description for the Zapier Updated Event REST endpoint missing a required parameter.]
en: A required parameter is missing or an input parameter is in the wrong format
pt: Um parâmetro obrigatório está ausente ou um parâmetro de entrada está no formato errado

en: Details
pt: Detalhes

en: Difference
pt: Diferença

en: Dig deeper
pt: Vá mais fundo

en: Disable Event Aggregator imports
pt: Desactivar importações do Event Aggregator

en: Disable the event search bar
pt: Desabilitar barra de busca de eventos

en: Disabled
pt: Desactivado

[ctx: Disables a Zapier endpoint queue.]
en: Disable
pt: Desactivar

[ctx: Disables a integration endpoint queue.]
en: Disable
pt: Desactivar

en: Disclaimer:
pt: Aviso legal:

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Display
pt: Visualização

en: Display %1$s in %2$s View
pt: Mostrar %1$s na vista %2$s

en: Display Custom HTML
pt: Mostrar HTML personalizado

en: Display categories in the legend even if they aren't currently shown on the calendar.
pt: Exibir categorias na legenda, mesmo que elas não estejam a ser exibidas, neste momento, no calendário.

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for attendees.]
en: Attendees
pt: Participantes

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for new events.]
en: New Events
pt: Novos eventos

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for refunded ticket orders.]
en: Refunded Orders
pt: Pedidos reembolsados

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for ticket orders.]
en: Orders
pt: Encomendas

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint for updated events.]
en: Updated Events
pt: Eventos atualizados

[ctx: Display name of the Power Automate endpoint.]
en: Create Events
pt: Criar Eventos

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for authorization.]
en: Authorize
pt: Autorizar

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for canceled events.]
en: Canceled Events
pt: Eventos cancelados

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new attendees.]
en: Attendees
pt: Participantes

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for new events.]
en: New Events
pt: Novos eventos

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for refunded ticket orders.]
en: Refunded Orders
pt: Pedidos reembolsados

[ctx: Display name of the Zapier endpoint for ticket orders.]
en: Orders
pt: Encomendas

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Create Events
pt: Criar eventos

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Attendees
pt: Encontrar Participantes

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Find Events
pt: Encontrar eventos

[ctx: Display name of the Zapier endpoint.]
en: Update Events
pt: Atualizar eventos

[ctx: Display settings tab header]
en: Display Settings
pt: Exibir Configurações

en: Display the featured image in the post content.
pt: Exiba a imagem em destaque no conteúdo da postagem.

en: Display your event info together in one place — just like in the Classic Editor.
pt: Exiba as informações do seu evento juntas em um só lugar — assim como no Editor Clássico.

en: Displays the information collected by “attendee meta fields” in the WooCommerce order screens as well.
pt: Exibe as informações coletadas pelos "metacampos do participante" também nas telas de pedido do WooCommerce.

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Do Not Import
pt: Não Importar

en: Do more with Eventbrite Tickets
pt: Faça mais com o Eventbrite Tickets

en: Do not limit (not recommended)
pt: Não limitar (não recomendado)

en: Do not re-import events. Changes made locally will be preserved.
pt: Não importar eventos de novo. As alterações feitas localmente serão preservadas.

en: Documentation
pt: Documentação

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Done
pt: Concluído

en: Download .ics file
pt: Descarregar ficheiro .ics

en: Download log
pt: Descarregar o registo

en: Download report
pt: Descarregar relatório

en: Dropdown Options
pt: Opções de Lista Suspensa

en: Dropdown Typography
pt: Lista Suspensa - Tipografia

en: Duplicate events
pt: Eventos duplicados

en: During scheduled import, the limit of HTTP requests was reached and the import was rescheduled.
pt: Durante a importação agendada foi atingido o limite de pedidos HTTP e a importação foi reagendada.

en: E.g.: $
pt: Ex.: $

en: E.g.: USD
pt: Ex.: USD

en: EVENT
pt: EVENTOS

en: Each paid add-on has its own unique license key. Paste the key into its appropriate field below, and give it a moment to validate. You know you're set when a green expiration date appears alongside a "valid" message. Then click Save Changes.
pt: Cada complemento pago tem sua própria chave de licença exclusiva. Informe a chave em seu campo apropriado abaixo, e aguarde um momento para validar. Você saberá que está tudo certo quando uma data de expiração verde aparecer ao lado de uma mensagem "valid". Em seguida, clique em salvar alterações.

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Easy-to-use WooCommerce plugins work perfectly together, with any theme. Create a fast and profitable eCommerce store without any technical knowledge.
pt: Os plug-ins WooCommerce fáceis de usar funcionam perfeitamente em conjunto com qualquer tema. Crie uma loja de comércio eletrônico rápida e lucrativa sem nenhum conhecimento técnico.

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit %s
pt: Editar %s

en: Edit %s Category
pt: Editar categoria de %s

en: Edit Aggregator Record
pt: Editar registo do Aggregator

en: Edit Import
pt: Editar importação

en: Edit Import Settings
pt: Editar configurações de importação

en: Edit Organizer
pt: Editar organizador

en: Edit Venue
pt: Editar local

en: Edit currency
pt: Editar Moeda

en: Edit the %s slug
pt: Editar slug de %s

en: Editing
pt: Editando

en: Effortlessly fill your calendar with events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
pt: Preencha sua agenda sem esforço com eventos do Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar e muito mais.

en: Egypt
pt: Egipto

en: Email Header
pt: Cabeçalho do Email

en: Email Text
pt: Texto do E-mail

en: Email marketing to promote your events
pt: Marketing por e-mail para promover seus eventos

en: Email notifications
pt: Notificações por email

en: Empty data set for this dropdown
pt: Conjunto de dados vazio para este selector

en: Enable
pt: Activar

en: Enable 3rd party event submissions.
pt: Permitir o envio de eventos de terceiros.

en: Enable Maps
pt: Activar Mapas

en: Enable Time Zone support
pt: Activar suporte para fuso horário

en: Enable WordPress Custom Fields on events in the classic editor.
pt: Ative os campos personalizados do WordPress em eventos no editor clássico.

en: Enable comments on event pages.
pt: Activar comentários nas páginas de eventos.

en: Enable event views
pt: Activar vistas de eventos

en: Enable the Gutenberg block editor interface for creating events.
pt: Ativar a interface do editor de blocos do Gutenberg para criar eventos.

en: Enable the Month View Cache
pt: Activar a cache da vista mensal

en: Enable this option to receive notifications about The Events Calendar, including updates, fixes, and features. This is enabled if you have opted in to Telemetry.
pt: Ative esta opção para receber notificações sobre o The Events Calendar, incluindo atualizações, reparações e novas funcionalidades. Estará ativo se ativou a Telemetria.

en: Enabled
pt: Activo

en: Encourage visitors to add your event to their calendars with handy sharing buttons.
pt: Incentive os visitantes a adicionar o seu evento aos calendários deles com botões de partilha úteis.

en: End Date
pt: Data de fim

en: End of day cutoff
pt: Limite do final do dia

en: End:
pt: Fim:

en: Ends
pt: Termina

en: English
pt: Inglês

en: Ensure result set exclude specific IDs
pt: Garanta que os resultados excluam IDs específicos

en: Enter 0 as price for free events
pt: Digite 0 como preço para eventos gratuitos

en: Enter Event Aggregator License
pt: Insira a licença do Event Aggregator

en: Enter Keyword. Search for %s by Keyword.
pt: Digite a palavra-chave. Procure por %s com palavra-chave.

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
pt: Insira 0 para %s gratuitos ou deixe o espaço em branco para ocultar o campo.

en: Enter a custom API key
pt: Insira uma chave de API personalizada

en: Enter an Eventbrite event URL, e.g. https://www.eventbrite.com/e/example-12345
pt: Insira um URL de evento do Eventbrite, por exemplo https://www.eventbrite.com/e/example-12345

en: Enter city
pt: Inserir Cidade

en: Enter email
pt: Digite e-mail valido

en: Enter phone number
pt: Insira o número de telefone

en: Enter price
pt: Digite o preço

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view. Example: %1$s
pt: Introduza com o formato usado para data que mostram mês e ano apenas. Usado na listagem mensal. Exemplo: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates with the year. Used when showing an event from a future year. Example: %1$s
pt: Digite o formato a ser usado para exibir datas com o ano. Usado ao mostrar um evento de um ano futuro. Exemplo: %1$s

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year. Example: %1$s
pt: Insira o formato a ser usado para exibir datas sem um ano. Usado ao mostrar um evento do ano atual. Exemplo: %1$s

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
pt: Insira o separador que será colocado entre a data e a hora, quando ambos forem mostrados.

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
pt: Insira o separador que será utilizado entre a hora de início e a hora do fim de um evento.

en: Enter the url for a Facebook group or page. You can also enter the url of a single Facebook event.
pt: Insira o URL de um grupo ou página do Facebook. Pode também inserir o URL de um evento do Facebook.

en: Enter the url for a Meetup group, page, or individual. You can also enter the url of a single Meetup event.
pt: Insira o URL de um grupo, página ou utilizador do Meetup. Pode também inserir o URL de um evento do Meetup.

en: Enter the url for the Google Calendar feed you wish to import.
pt: Insira o URL do Calendário Google que pretende importar.

en: Enter the url for the calendar, website, or event you would like to import. Event Aggregator will attempt to import events at that location.
pt: Insira o URL do calendário, site ou evento que pretende importar. O Event Aggregator tentará importar eventos a partir desse endereço.

en: Enter the url for the iCalendar feed you wish to import, e.g. https://central.wordcamp.org/calendar.ics
pt: Insira o URL do feed iCalendar que pretende importar, por exemplo https://central.wordcamp.org/calendar.ics

en: Enter url
pt: Insira url

en: Enter website
pt: Digitar Site

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Error
pt: Erro

[ctx: Error code label for system info optin]
en: Code:
pt: Codigo:

en: Error restoring from Ignored Events.
pt: Ocorreu um erro ao repor a partir dos eventos ignorados.

[ctx: Error status label for system info optin]
en: Status:
pt: Estado:

en: Error, a unknown bug happened and it was impossible to migrate the Legacy Ignored Events, try again later.
pt: Ocorreu um erro desconhecido e foi impossível migrar os eventos ignorados antigos, tente de novo mais tarde.

en: Error: %d scheduled import was not %s.
pt: Erro: %d importações agendadas não foram %s.

en: Error: Nonce verification failed. Please try again.
pt: Erro: Falha na verificação do nonce. Tente novamente.

en: Error: we were not able to migrate your Facebook Events settings to Event Aggregator. Please try again later.
pt: Erro: não foi possível migrar as suas definições de eventos do Facebook para o Event Aggregator. Por favor tente de novo mais tarde.

en: Error: we were not able to migrate your iCal Importer settings to Event Aggregator. Please try again later.
pt: Erro: não foi possível migrar as suas definições do importador de iCal para o Event Aggregator. Por favor tente de novo mais tarde.

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Event
pt: Evento

en: Event %d: %s
pt: Evento %d: %s

en: Event Add-Ons
pt: Extensões de eventos

en: Event Aggregator Control
pt: Controlo do Event Aggregator

en: Event Aggregator System Status
pt: Estado do sistema do Event Aggregator

en: Event Aggregator cannot import events because this site is running an outdated version of The Events Calendar.
pt: O Event Aggregator não pode importar eventos porque este site está a executar uma versão obsoleta do The Events Calendar.

en: Event Aggregator cannot import events from this site.
pt: O Event Aggregator não pode importar eventos deste site.

en: Event Aggregator cannot reach Meetup.com because you exceeded the request limit for your Meetup API key.
pt: O Event Aggregator não pode estabelecer ligação ao Meetup.com porque atingiu o limite de pedidos para a sua chave de API do Meetup.

en: Event Aggregator includes a new, better system for removing unwanted imported events from your calendar. Click the button below to transition previously deleted events. This process will remove unwanted records from your database and include recent or upcoming trashed events in your Ignored archive.
pt: O Event Aggregator inclui um novo sistema para remover eventos importados não desejados no seu calendário. Clique no botão abaixo para transitar eventos eliminados anteriormente. Este processo irá remover registos não desejados da sua base de dados e incluir no seu arquivo de ignorados, os eventos recentes ou próximos que estiverem no lixo.

en: Event Aggregator server has blocked your request. Please try your import again later or contact support to know why.
pt: O Event Aggregator bloqueou o seu pedido. Por favor, tente importar de novo mais tarde ou contacte o suporte para saber a razão.

en: Event Aggregator system status
pt: Status do sistema do agregador de eventos

[ctx: Event Aggregator title]
en: Event Aggregator
pt: Agregador de eventos

en: Event Aggregator will try to fetch events starting within the next %s from the current date or the specified date;
pt: O Event Aggregator irá tentar obter eventos que comecem %s depois da data actual ou da data especificada;

en: Event Allow Comments
pt: Evento permite comentários

en: Event Allow Trackbacks and Pingbacks
pt: Evento permite trackbacks e pingbacks

en: Event Blocks
pt: Bloqueador de eventos

en: Event Categories
pt: Categorias de eventos

en: Event Category
pt: Categoria do evento

en: Event Category:
pt: Categoria do Evento:

en: Event Cost
pt: Custo do evento

en: Event Currency Position
pt: Posição do símbolo de moeda do evento

en: Event Currency Symbol
pt: Símbolo de moeda do evento

en: Event Date & Time
pt: Data e Hora do Evento

en: Event Date Time
pt: Data e Hora do Evento

en: Event Date and Time
pt: Data e Hora do Evento

en: Event Date:
pt: Data do evento:

en: Event Dates
pt: Datas de eventos

en: Event Description
pt: Descrição do evento

en: Event Details Classic
pt: Detalhes do Evento Clássico

en: Event End Date
pt: Data do fim do evento

en: Event End Time
pt: Hora do fim do evento

en: Event Excerpt
pt: Resumo do evento

en: Event Featured Image
pt: Imagem de destaque do evento

en: Event ID
pt: ID do Evento

en: Event ISO Currency Code
pt: Evento Código Monetário ISO

en: Event Image
pt: Imagem do evento

en: Event Importer Bundle
pt: Pacote de importadores de eventos

en: Event Log
pt: Registo de eventos

en: Event Name
pt: Nome do evento

en: Event Navigation
pt: Navegação de Eventos

en: Event Organizer
pt: Organizador do Evento

en: Event Organizer Name(s) or ID(s)
pt: Nome ou ID do(s) organizador(es) do evento

en: Event Organizers
pt: Organizadores

en: Event Price
pt: Valor do Evento

en: Event Settings
pt: Configuração de Evento

en: Event Sharing
pt: Compartilhamento de eventos

en: Event Show Map
pt: Mostrar mapa do evento

en: Event Show Map Link
pt: Mostrar ligação para o mapa do evento

en: Event Slug
pt: Slug do Evento

en: Event Start Date
pt: Data de início do evento

en: Event Start Time
pt: Hora de início do evento

[ctx: Event State of being Online only checkbox label]
en: Mark as an online event
pt: Marcar como um evento online

en: Event Status
pt: Status do Evento

en: Event Sticky in Month View
pt: Evento fixo na vista mensal

en: Event Tags
pt: Etiquetas do evento

en: Event Tags:
pt: Etiquetas de eventos:

en: Event Tickets REST API is not available.
pt: A API REST de ingressos para eventos não está disponível.

en: Event Tickets plugin is not activated.
pt: O plugin Event Tickets não está ativado.

en: Event Time Zone
pt: Fuso horário do evento

en: Event Title
pt: Título do evento

en: Event Title Color
pt: Cor do título do evento

en: Event Update Authority
pt: Autoridade de actualização de eventos

en: Event Venue
pt: Local do evento

en: Event Venue Name
pt: Nome do local do evento

en: Event Website
pt: Website do evento

en: Event block patterns
pt: Padrões de blocos de eventos

en: Event information: website, cost, description, date, time, image
pt: Informações sobre o evento: site, custo, descrição, data, hora, imagem

[ctx: Event location on the Ticket Email]
en: Event Location
pt: Local do Evento

en: Event log
pt: Registro de eventos

en: Event not owned, you cannot edit it.
pt: Não é proprietário do evento, não pode editá-lo.

[ctx: Event status label the select field]
en: Set status:
pt: Definir status:

[ctx: Event status label.]
en: Event Status
pt: Status do Evento

en: Event, Venue, and Organizer Information
pt: Evento, Local, e Informação do Organizador

en: Eventbrite Authentication
pt: Autenticação Eventbrite

en: Eventbrite Import Settings
pt: Definições de importação do Meetup

en: Eventbrite Ticket information: name, description, cost, type, quantity
pt: Informações do bilhete Eventbrite: nome, descrição, custo, tipo, quantidade

en: Eventbrite event not found.
pt: Evento do Eventobrite não encontrado.

en: Eventbrite organizer not found.
pt: Organizador do Eventobrite não encontrado.

en: Eventbrite parsed object ID is empty.
pt: O ID de objeto analisado Eventbrite está vazio.

en: Eventbrite sync data invalid.
pt: Eventbrite sync data inválido.

en: Eventbrite token is not valid.
pt: O token Eventbrite não é válido.

en: Eventbrite user not found.
pt: Usuário do Eventbrite não encontrado.

en: Eventbrite venue not found.
pt: Local do Eventobrite não encontrado.

en: Events
pt: Eventos

en: Events Aggregator
pt: Agregador de Eventos

en: Events Aggregator Record
pt: Registo do Event Aggregator

en: Events Bar
pt: Barra de Eventos

en: Events Calendar Pro
pt: Events Calendar PRO

en: Events Calendar Pro runs alongside The Events Calendar and enhances...
pt: O Calendário de Eventos Pro funciona ao lado do Calendário de Eventos e aperfeiçoa...

en: Events Happening Now
pt: Eventos a Decorrer Neste Momento

en: Events Import
pt: Importação de eventos

en: Events List
pt: Lista de eventos

en: Events Marketing Bundle
pt: Pacote de Marketing para Eventos

en: Events Tickets
pt: Bilhetes de eventos

en: Events Tickets is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily sell tickets for your events.
pt: O Event Tickets é um plugin elaborado e extensível que lhe permite facilmente vender bilhetes para os seus eventos.

en: Events URL slug
pt: Slug do URL de eventos

en: Events can migrate with no changes!
pt: Os eventos podem migrar sem alterações!

en: Events cannot be imported because we received an error from Eventbrite:
pt: Os eventos não podem ser importados porque recebemos um erro do Eventbrite:

en: Events cannot be imported because we received an error from Facebook:
pt: Os eventos não podem ser importados porque recebemos um erro do Facebook:

en: Events could not be imported. Event Aggregator does not yet support events from that URL. We have noted your request and will review it for support in the future.
pt: Não foi possível importar os eventos. O Event Aggregator ainda não suporta eventos deste URL. Tomámos nota do seu pedido e iremos considerar o seu possível suporte no futuro.

en: Events could not be imported. The Events Calendar REST API is disabled on the requested URL.
pt: Não foi possível importar os eventos. A REST API do The Events Calendar está desactivada no URL solicitado.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned an empty archive page.
pt: Não foi possível importar os eventos. Foi possível estabelecer ligação ao URL que tem activada a REST API do The Events Calendar, mas foi devolvida uma página de arquivo em branco.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned empty event data.
pt: Não foi possível importar os eventos. Foi possível estabelecer ligação ao URL que tem activada a REST API do The Events Calendar, mas foram devolvidos dados em branco para o evento.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data in regard to the total number of events.
pt: Não foi possível importar os eventos. Foi possível estabelecer ligação ao URL que tem activada a REST API do The Events Calendar, mas foram devolvidos dados mal formatados relativos ao número total de eventos.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but returned malformed data.
pt: Não foi possível importar os eventos. Foi possível estabelecer ligação ao URL que tem activada a REST API do The Events Calendar, mas foram devolvidos dados mal formatados.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching an archive page.
pt: Não foi possível importar os eventos. Foi possível estabelecer ligação ao URL que tem activada a REST API do The Events Calendar, mas ocorreu um erro ao obter uma página de arquivo.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the archive control data.
pt: Não foi possível importar os eventos. Foi possível estabelecer ligação ao URL que tem activada a REST API do The Events Calendar, mas ocorreu um erro ao obter os dados de controlo do arquivo.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the event data.
pt: Não foi possível importar os eventos. Foi possível estabelecer ligação ao URL que tem activada a REST API do The Events Calendar, mas ocorreu um erro ao obter os dados do evento.

en: Events could not be imported. The URL provided could be reached and has The Events Calendar REST API enabled, but there was an error while fetching the total number of events.
pt: Não foi possível importar os eventos. Foi possível estabelecer ligação ao URL que tem activada a REST API do The Events Calendar, mas ocorreu um erro ao obter o número total de eventos.

en: Events could not be imported. The URL provided could not be reached.
pt: Não foi possível importar os eventos. Não foi possível estabelecer ligação ao URL.

en: Events could not be imported. The URL provided did not have events in the proper format.
pt: Não foi possível importar os eventos. O URL fornecido não tem eventos no formato correcto.

en: Events could not be imported. The import parameters were invalid.
pt: Não foi possível importar os eventos. Os parâmetros de importação são inválidos.

en: Events on or after
pt: Eventos em ou depois de

en: Events should be assigned one of the specified categories slugs or IDs
pt: Os eventos devem ser associados a uma das slugs ou ID de categoria especificados

en: Events should be assigned one of the specified organizer IDs
pt: Os eventos devem ser atribuídos a um dos IDs do organizador especificados

en: Events should be assigned one of the specified tags slugs or IDs
pt: Os eventos devem ser associados a uma das slugs ou ID de etiqueta especificados

en: Events should be assigned one of the specified venue IDs
pt: Os eventos devem ser atribuídos a um dos IDs de local especificados

en: Events should be filtered by their featured status
pt: Os eventos devem ser filtrados pelo status caracterizado

en: Events should be filtered by their post_parent being the specified one.
pt: Os eventos devem ser filtrados pelo post_parent definido.

en: Events should contain the specified string in the title or description
pt: Os eventos devem conter a string especificada no título ou na descrição

en: Events template
pt: Modelo de eventos

en: Events that end after the specified date
pt: Eventos que terminam após uma data especificada

en: Events that end before the specified date
pt: Eventos expirados antes da data indicada

en: Events that end on the specified date
pt: Eventos que terminam após a data específica

en: Events that start after the specified date
pt: Eventos que começam após a data especificada

en: Events that start before the specified date
pt: Eventos que começam antes da data especificada

en: Events that start on the specified date
pt: Eventos que começam na data específica

en: Events will be imported with the same timezone as defined on eventbrite.com. You can make use of The Events Calendar's
pt: Eventos serão importados com o mesmo fuso horário definido no eventbrite.com. Você pode usar no calendário de eventos

en: Events will be imported with the time zone defined by the source. If no time zone is specified, events will be assigned your site's default time zone ( see
pt: Os eventos serão importados com o fuso horário definido pela origem. Se nenhum fuso horário for definido, os eventos serão atribuídos ao fuso horário padrão do seu site (veja

en: Every %d Minutes
pt: A cada %d minutos

en: Example
pt: Exemplo

en: Exclude
pt: Excluir

en: Exclusion
pt: Exclusão

en: Existing theme overrides that may need revision:
pt: Substituições do tema actual que devem ser revistas:

en: Expired license keys and subscriptions
pt: Chaves de licença e assinaturas expiradas

en: Expired license. Consult your network administrator.
pt: Licença expirada. Contacte o administrador da sua rede.

en: Export %s
pt: Exportar %s

en: Export .ics file
pt: Exportar ficheiro .ics

en: Export Events
pt: Exportar eventos

en: Export Outlook .ics file
pt: Exportar para ficheiro Outlook .ics

en: Extensions
pt: Extensões

en: Extensions are quick solutions our team came up with to solve specific issues you may need. (Note - extensions are not covered by our support team.)
pt: Extensões são soluções rápidas que a nossa equipa pode apontar para resolver questões específicas que poderá ter. (Nota - extensões não estão cobertas pela nossa equipa de suporte.)

[ctx: FAQ more than one calendar question]
en: Can I have more than one calendar?
pt: Posso ter mais de um calendário?

[ctx: FAQ section description]
en: Frequently Asked Questions
pt: Perguntas Frequentes

[ctx: FAQ what is in Calendar Pro question]
en: What do I get with Events Calendar Pro?
pt: O que eu ganho com o Events Calendar Pro?

[ctx: FAQ where are the shortcodes question]
en: Where can I find a list of available shortcodes?
pt: Onde posso encontrar uma lista de códigos de acesso disponíveis?

en: FREE
pt: GRÁTIS

en: Facebook Events
pt: Eventos do Facebook

en: Failed to import record in row %d.
pt: Falha ao importar registo na linha %d.

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroé

en: Favorite Imports
pt: Importações favoritas

en: Feature Event
pt: Evento em destaque

en: Featured
pt: Destaque

en: Featured Events
pt: Eventos em Destaque

en: Featured Highlight Color
pt: Cor de evento em destaque

en: Featured Image
pt: Imagem Destacada

en: Featured events are highlighted on the front end in views, archives, and widgets.
pt: Os eventos em destaque são realçados nas vistas, arquivo e widgets do site.

en: Features overview
pt: Visão geral das funcionalidades

en: Feb
pt: Fev

en: February
pt: Fevereiro

en: Fetch source event's settings (e.g. Show Maps Link or Sticky in Month View) when importing from another site using The Events Calendar.
pt: Obter definições de eventos da origem (por exemplo "Mostrar ligação para o Google Maps" ou "Fixo na vista mensal") ao importar de outro site que use o The Events Calendar.

en: Field ID:
pt: ID do campo:

en: Fill
pt: Preencher

en: Fill your calendar with events from across the web, including Google Calendar, Meetup, and more.
pt: Preencha seu calendário com eventos de toda a web, incluindo Google Calendar, Meetup, e muito mais.

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter Bar Banner Icon
pt: Ícone de banner da barra de filtro

en: Filter Bar Color
pt: Cor da barra de filtro

[ctx: Filter Bar title]
en: Filter Bar
pt: Barra de Filtros

en: Filter By Frequency
pt: Filtrar por frequência

en: Filter By Origin
pt: Filtrar por origem

en: Filter category, price, and more
pt: Filtrar categoria, preço e mais

en: Filter distance (for Events Calendar Pro)
pt: Distância do filtro (para o Events Calendar Pro)

en: Filter events with or without tickets.
pt: Filtre eventos com ou sem tickets.

en: Filters
pt: Filtros

en: Find %s
pt: Pesquisar %s

en: Find a Venue
pt: Procurar Local

en: Find an Organizer
pt: Procurar Organizador

en: Finding & extending your calendar.
pt: Encontrar e melhorar o seu calendário.

en: Finding your calendar.
pt: Encontrar o seu calendário.

en: Finland
pt: Finlândia

en: First Steps
pt: Primeiros Passos

en: First page
pt: Primeira página

en: Fixed Price or Range
pt: Preço Fixo ou Intervalo

en: For the best results, import venue and organizer files before importing event files.
pt: Para melhores resultados, primeiro importe ficheiros de locais e organizadores antes de importar ficheiros de eventos.

en: France
pt: França

en: Free
pt: Gratuito

en: Free extensions
pt: Extensões Gratuitas

en: Free extensions to power up your plugins
pt: Extensões gratuitas para potenciar os seus plugins

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Territórios Austrais Franceses

en: Fri
pt: Sex

en: Friday
pt: Sexta

en: From
pt: De

en: From registration to attendance history, view every step of the event lifecycle with this HubSpot integration.
pt: Do registo ao histórico de participação, visualize cada passo do ciclo de vida do evento com esta integração com o HubSpot.

en: Full debug (all events)
pt: Depuração completa (todos os eventos)

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: General
pt: Geral

en: General Theme
pt: Opções gerais do tema

[ctx: Generate a Zapier API Key pair.]
en: Generate
pt: Gerar

en: Germany
pt: Alemanha

en: Get Event Tickets to manage attendee registration and ticket sales to your events, for free.
pt: Obtenha ingressos para eventos para gerenciar o registro de participantes e a venda de ingressos para seus eventos, gratuitamente.

en: Get feedback on your calendar, be the first to learn about updates, and share ideas.
pt: Obtenha comentários sobre o seu calendário, seja o primeiro a saber das actualizações e partilhe ideias.

en: Get help for these products and learn more about products you don't have.
pt: Obtenha ajuda para esses produtos e saiba mais sobre os produtos que você não tem.

en: Get ready for the new recurring events!
pt: Prepare-se para os novos eventos recorrentes!

en: Get support from humans
pt: Obter apoio de seres humanos

en: Getting More Help
pt: Obter mais ajuda

en: Getting Started Guide
pt: Guia Inicial

en: Getting Started Guides
pt: Guias de introdução

en: Getting Support
pt: Obter suporte

en: Getting started guide
pt: Guia de introdução

en: Getting started with customizations
pt: Introdução às personalizações

en: Ghana
pt: Gana

en: GiveWP makes it easy to raise money online with donation forms, donor databases, and fundraising reporting.
pt: O GiveWP facilita a arrecadação de fundos on-line com formulários de doação, bancos de dados de doadores e relatórios de arrecadação de fundos.

en: Global Elements
pt: Elementos globais

en: Global Import Settings
pt: Definições globais de importação

en: Global configurations for the styling of The Events Calendar
pt: Configurações globais dos estilos do The Events Calendar

en: Go check out your new calendar designs! Each calendar view has been updated, so feel free to enable views you may not have been using. If necessary, you can revert back to the legacy calendar views in the Display tab of your Event Settings.
pt: Veja os seus novos designs de calendário! Cada visual do calendário foi atualizado, por isso sinta-se à vontade para permitir visuais que ainda não foram usados. Se necessário, pode regressar os visuais do calendário antigo no separador 'Exibir' das Configurações de eventos.

en: Go to Settings &gt; Calendars and select the calendar you wish to import.
pt: Vá a Definições &gt; Calendários e seleccione o calendário que pretende importar.

en: Go to WordPress Updates page
pt: Ir para a página de actualizações do WordPress

en: Go to plugins page
pt: Ir para a página de plugins

en: Google Calendar
pt: Calendário Google

en: Google Calendar Import Settings
pt: Definições de importação do Calendário Google

en: Google Maps API
pt: API do Google Maps

en: Google Maps API key
pt: Chave de API do Google Maps

en: Google Maps default zoom level
pt: Zoom por omissão do Google Maps

en: Google maps iframe displaying the address to %s
pt: O iframe do Google Maps exibindo o endereço para %s

en: Got it
pt: Peguei

en: Graphic with an electrical plug and gears
pt: Gráfico com um plugue elétrico e engrenagens

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: HTML Tag
pt: Tag HTML

en: Handle event submissions with ticket sales and everything you need to build a robust community.
pt: Lide com a apresentação de eventos com a venda de ingressos e tudo o que você precisa para construir uma comunidade robusta.

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
pt: Tem um evento que passa da meia-noite? Seleccione uma hora após o fim desse evento para evitar que este seja mostrado no calendário no dia seguinte.

en: Having trouble?
pt: Tendo problemas?

en: Having trouble? Find solutions to common issues or ask our %s.
pt: Está a ter problemas? Encontre soluções para problemas comuns ou pergunte aos nossos %s.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header Content
pt: Conteúdo do Cabeçalho

en: Header Styles
pt: Estilos do Cabeçalho

en: Header Styling
pt: Estilização do Cabeçalho

en: Heading Styles
pt: Estilos de título

en: Heard and McDonald Islands
pt: Ilhas Heard e McDonald

en: Height
pt: Altura

en: Hello,
pt: Olá,

en: Help
pt: Ajuda

[ctx: Help page resources sidebar header]
en: Our AI Chatbot is here to help you
pt: O nosso Chatbot de IA está aqui para ajudar

en: Help page?
pt: Página de ajuda?

en: Help users find exactly the right event
pt: Ajude os usuários a encontrar exatamente o evento certo

en: Helpful Links:
pt: Links úteis:

en: Helpful Resources
pt: Recursos Úteis

en: Here is the iCal feed URL for your events:
pt: Este é o URL do feed iCal dos seus eventos:

en: Here’s an overview of %s and what they mean.
pt: Aqui está uma visão geral de %s e o que eles significam.

en: Hey there... did you check out the %s
pt: Olá... você deu uma olhada no %s

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our %2$s community. If you opt-in, some data about your usage of %2$s will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on events management, WordPress, and our products from time to time.
pt: Olá, %1$s! Este é um convite para ajudar nossa comunidade %2$s. Se você aceitar, alguns dados sobre o uso de %2$s serão compartilhados com nossas equipes (para que eles possam trabalhar duro para melhorar). Também compartilharemos algumas informações úteis sobre gerenciamento de eventos, WordPress e nossos produtos de tempos em tempos.

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our StellarWP community.
pt: Olá, %1$s! Este é um convite para ajudar nossa comunidade StellarWP.

en: Hi, %1$s! This is an invitation to help our StellarWP community. If you opt-in, some data about your usage of TEC Common and future StellarWP Products will be shared with our teams (so they can work their butts off to improve). We will also share some helpful info on WordPress, and our products from time to time. And if you skip this, that's okay! Our products still work just fine.
pt: Olá, %1$s! Este é um convite para ajudar a nossa comunidade StellarWP. Se optar por participar, alguns dados sobre a sua utilização do TEC Common e de futuros produtos StellarWP serão partilhados com as nossas equipas (para que possam trabalhar arduamente para melhorar). De vez em quando, também partilharemos algumas informações úteis sobre o WordPress e os nossos produtos. E se você pular isso, não tem problema! Os nossos produtos continuam a funcionar muito bem.

en: Hide
pt: Esconder

en: Hide & Ignore
pt: Esconder e ignorar

en: Hide Event From Event Listings
pt: Esconder o evento das listas de eventos

en: Hide Filters
pt: Esconder filtros

en: Hide From %s Listings
pt: Esconder %s das listas

en: Hide Others’ Organizers and Venues
pt: Ocultar outros organizadores e locais

en: Hide and Ignore &#8220;%s&#8221;
pt: Esconder e ignorar &#8220;%s&#8221;

en: Hide the following settings tabs on every site:
pt: Esconder estes separadores de definições em todos os sites:

en: Hide the search field on all views.
pt: Oculte o campo de pesquisa em todas as exibições.

en: Highlight a category
pt: Destacar uma categoria

en: Highlight events in %s
pt: Destacar eventos em %s

en: Highlighting events
pt: Destaque de eventos

[ctx: Highlighting events article]
en: Highlighting events
pt: Destaque de eventos

en: History
pt: Histórico

en: Holy See (Vatican City State)
pt: Santa Sé (Estado da Cidade do Vaticano)

en: Hong Kong Dollar
pt: Dólar de Hong Kong

en: Horizontal or vertical
pt: Horizontal ou vertical

en: Hover Animation
pt: Animação em Foco

en: Hover Link Color
pt: Cor do Link ao passar o mouse

en: How Do I Set Up E-Commerce Plugins for Selling Tickets?
pt: Como configurar os plug-ins de comércio eletrônico para a venda de ingressos?

en: How Do I create events with Tickets or RSVP’s?
pt: Como faço para criar eventos com ingressos ou RSVP's?

en: How Long You Retain this Data
pt: Quanto tempo você retém esses dados

en: How do I process refunds for tickets?
pt: Como faço para processar reembolsos de ingressos?

en: How do I sell tickets to events?
pt: Como faço para vender ingressos para eventos?

en: How to Customize Template Files
pt: Como personalizar arquivos de modelo

en: Hue
pt: Matiz

en: Hungarian Forint
pt: Forint húngaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: I couldn't understand how to make it work.
pt: Eu não consegui entender como fazer funcionar.

en: I found a better plugin.
pt: Encontrei um plugin melhor.

en: I installed the calendar and it crashed my site.
pt: Instalei o calendário e ele travou meu site.

en: I keep getting “Page Not Found” on events.
pt: Continuo recebendo a mensagem "Página não encontrada" nos eventos.

en: I'm not ready
pt: Não estou pronto

en: ICS File
pt: Ficheiro ICS

en: ICS File Import Settings
pt: Definições de importação de ficheiros ICS

en: ID %1$d (Untitled)
pt: ID %1$d (Sem título)

en: Iceland
pt: Islândia

en: If all goes according to plan, you will have your preview in a few moments.
pt: Se tudo correr conforme previsto, terá a sua pré-visualização dentro de momentos.

en: If the Featured highlight color is set to Custom, the following color will be used:
pt: Se escolher cor de evento em destaque personalizada, será usada a seguinte cor:

en: If this event is re-imported, event fields that have not been changed locally will be overwritten with any changes from the source.
pt: Se este evento for importado de novo, os campos do evento que não tenham sido alterados localmente serão substituídos com quaisquer alterações da origem.

en: If this event is re-imported, event fields will be overwritten with any changes from the source.
pt: Se este evento for importado de novo, os campos do evento serão substituídos com quaisquer alterações da origem.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code after the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
pt: Se tiver conhecimentos de HTML, pode adicionar código depois do modelo do evento. Alguns temas podem necessitar disto para ajudar a criar estilos ou layouts.

en: If you are familiar with HTML, you can add additional code before the event template. Some themes may require this to help with styling or layout.
pt: Se tiver conhecimentos de HTML, pode adicionar código antes do modelo do evento. Alguns temas podem necessitar disto para ajudar a criar estilos ou layouts.

en: If you create, submit, import, save, or publish Event, Venue, or Organizer information, such information is retained in the local database:
pt: Se você criar, enviar, importar, salvar ou publicar informações de evento, local ou organizador, essas informações serão mantidas no banco de dados local:

en: If you do not add your own API key, the built-in API key will always populate this field and some map-related functionality will be limited
pt: Se você não adicionar sua própria chave API, a chave integrada sempre preencherá esse campo e algumas funcionalidades relacionadas ao mapa serão limitadas

en: If you have a valid license for one of our paid plugins, you can %s in our premium support forums. Our support team monitors the forums and will respond to your thread within 24-48 hours (during the week).
pt: Se tiver uma licença válida para um dos nossos plugins pagos, poderá %s no nosso fórum de suporte premium. A nossa equipa de suporte monitoriza o fórum e irá responder ao seu artigo dentro de 24-48 horas de dias úteis.

en: If you have any template overrides, custom calendar CSS, or other code customizations to your calendar, those modifications will be overridden by the new designs.
pt: Se você tiver feito alguma substituição de modelo, CSS de calendário personalizado ou outras personalizações de código no seu calendário, essas modificações serão substituídas pelos novos designs.

en: If you have extended our plugin(s) to send data to a third-party service such as Eventbrite, Google Maps, or PayPal, user information may be passed to these external services. These services may be located abroad.
pt: Se você tiver estendido o nosso plugin (s) para enviar dados para um serviço de terceiros, como Eventbrite, Google Maps ou PayPal, as informações do usuário podem ser passadas para esses serviços externos. Estes serviços podem estar localizados no exterior.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our %s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
pt: Se já tentou os passos acima e continuar com problemas, pode publicar um novo tópico no nosso %s. A nossa equipa de suporte monitoriza este fórum uma vez por semana e poderá dar-lhe uma ajuda.

en: If you have tried the above steps and are still having trouble, you can post a new thread to our WordPress.org forums for %1$s or %2$s. Our support staff monitors these forums once a week and would be happy to assist you there.
pt: Se já tentou os passos acima e continuar com problemas, pode publicar um novo tópico no nosso fórum do %1$s ou do %2$s em WordPress.org. A nossa equipa de suporte monitoriza estes fóruns uma vez por semana e poderá dar-lhe uma ajuda.

en: If you like %1$sEvent Tickets%2$s please leave us a %3$s. It takes a minute and it helps a lot.
pt: Se você gostou do %1$sEvent Tickets%2$s, deixe um comentário %3$s. Isso leva apenas um minuto e ajuda muito.

en: If you want to stop and clear current asynchronous import processes %1$s.
pt: Se você deseja interromper e limpar processos de importação assíncronas atuais %1$s.

en: If you've purchased a premium add-on, you'll need to enter your license key here in order to have access to automatic updates when new versions are available.
pt: Se você comprou um complemento premium, você precisará inserir aqui sua chave de licença para ter acesso a atualizações automáticas quando novas versões estiverem disponíveis.

en: Ignored
pt: Ignorados

en: Ignored <span class="count">(%s)</span> | Ignored <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Ignorado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Ignorados <span class="count">(%s)</span>

en: Ignored events do not show on the calendar but can be updated with future imports
pt: Eventos ignorados não são mostrados no calendário mas podem ser actualizados em futuras importações

en: Ignored events that are deleted will be removed permanently. They can be recreated via import.
pt: Eventos ignorados que forem eliminados serão removidos permanentemente. Poderão ser recriados via importação.

en: Import
pt: Importar

en: Import & export events
pt: Importar e exportar eventos

en: Import All
pt: Importar todos

en: Import All (%d)
pt: Importar todos (%d)

en: Import Checked (%d)
pt: Importar seleccionados (%d)

en: Import Date Range Limit
pt: Limite de Intervalo de Data de Importação

en: Import Event Settings
pt: Importar definições de eventos

en: Import Limit Type
pt: Tipo de limite de Importação

en: Import Name:
pt: Nome da importação:

en: Import Origin:
pt: Origem da importação:

en: Import Process System
pt: Importação criada

en: Import Quantity Limit
pt: Importar Limite de Quantidade

en: Import Services
pt: Serviços de importação

en: Import Source
pt: Origem da importação

en: Import Type:
pt: Tipo de importação:

en: Import complete!
pt: Importação concluída!

en: Import completed
pt: Importação concluída

en: Import created
pt: Importação criada

en: Import events but preserve local changes to event fields.
pt: Importar eventos mas preservar alterações locais aos campos dos eventos.

en: Import events directly from a public Eventbrite.com URL. Please note that only Live events (i.e. published events) can be imported via URL.
pt: Importe eventos diretamente de um URL Eventbrite.com público. Note que apenas os eventos ao vivo (ou seja, eventos publicados) podem ser importados via URL.

en: Import events directly from your connected Eventbrite.com account or from a public Eventbrite.com URL.
pt: Importe eventos diretamente da sua conta Eventbrite.com conectada ou de uma URL pública Eventbrite.com.

en: Import events from Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar, and more.
pt: Importe eventos do Meetup, Eventbrite, iCal, Google Calendar e muito mais.

en: Import events with Event Aggregator
pt: Importa eventos com Event Aggregator

en: Import events with ease
pt: Importe eventos com facilidade

en: Import failed
pt: Importação falhou

en: Import from Eventbrite
pt: Importação do Eventbrite

en: Import from Eventbrite URL
pt: Importação de URL do Eventbrite

en: Import from your Eventbrite account
pt: Importar de sua conta Eventbrite

en: Import is complete
pt: Importação concluída

en: Import origin data (URL from where events are being imported—such as Eventbrite, MeetUp, other compatible URL sources, and more, which can include similar or same data as listed above)
pt: Importe dados de origem (URL de onde os eventos estão sendo importados — como Eventbrite, MeetUp, outras fontes de URL compatíveis e muito mais, que podem incluir dados semelhantes ou iguais aos listados acima)

en: Import pending
pt: Importação pendente

en: Import preview
pt: Pré-visualização da importação

en: Import queued
pt: Importação em fila

en: Import records must be finalized before posts can be inserted.
pt: Os registos de importação têm de ser finalizados antes dos conteúdos poderem ser inseridos.

en: Import runs daily at approximately
pt: Importação diária aproximadamente às

en: Import runs monthly on day
pt: Importação mensal no dia

en: Import runs weekly on
pt: Importação semanal em

en: Import schedule
pt: Calendário da importação

en: Imported Event
pt: Evento importado

en: Importing Calendar Data From a CSV File
pt: Importando dados de calendário de um arquivo CSV

en: Imports
pt: Importação

en: Imports Enabled in Settings
pt: Importações habilitadas nas Configurações

en: Imports disabled in Settings
pt: Importações desabilitadas nas Configurações

en: In a location
pt: Numa localização

en: In order to register a plugin license, you'll first need to %1$sdownload and install%2$s the plugin you purchased. You can download the latest version of your plugin(s) from %3$syour account's downloads page%4$s. Once the plugin is installed and activated on this site, the license key field will appear below.
pt: Para que você possa registrar uma licença de plugin, você primeiro precisa %1$sbaixar e instalar%2$s o plugin que você comprou. Você pode baixar a versão mais recente do seu plugin a partir da %3$spágina de downloads de sua conta%4$s. Assim que o plugin for instalado e ativado nesse site, o campo da chave de licença aparecerá abaixo.

en: In-App Notifications
pt: Notificações na aplicação

en: Include
pt: Incluir

en: Include events in main blog loop
pt: Incluir eventos no loop principal do site

en: Include events with one of the post IDs specified in the array of CSV list, date filters will be ignored.
pt: Incluir eventos com um dos IDs de postagem definidos na lista do CSV, os filtros de data serão ignorados.

en: Included with our premium products
pt: Incluído em nossos produtos premium

en: Includes
pt: Contém

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}" when the {post type name} starts with a vowel, e.g. "Find an Organizer".]
en: an
pt: um

[ctx: Indefinite article for the phrase "Find a {post type name}. Will be replaced with "an" if the {post type name} starts with a vowel.]
en: a
pt: um

en: India
pt: Índia

en: Indian Rupee
pt: Rúpia Indiana

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Indonesian Rupiah
pt: Rupia Indonésia

en: Information about recent template changes and potentially impacted template overrides is provided below.
pt: Abaixo são fornecidas algumas informações sobre alterações recentes de modelos e o potencial impacto em substituições de modelos.

en: Initializing Tribe Events on %s
pt: A inicializar o Tribe Events em %s

en: Install %s
pt: Instalar %s

en: Install Event Tickets
pt: Instalar ingressos para eventos

en: Install Plugin
pt: Instalar plugin

en: Install max has been reached
pt: A instalação máxima foi atingida

en: Integrated with your events on Eventbrite
pt: Integrado com seus eventos no Eventbrite

en: Integrations
pt: Integrações

[ctx: Integrations article]
en: Integrations
pt: Integrações

[ctx: Integrations section header]
en: Integrations
pt: Integrações

en: Invalid Eventbrite URL
pt: URL inválida Eventbrite

en: Invalid Facebook URL
pt: URL inválida Facebook

en: Invalid Frequency
pt: Frequência inválida

en: Invalid Key
pt: Chave inválida

en: Invalid Meetup URL
pt: URL do Meetup inválido

en: Invalid credential save nonce
pt: O nonce para guardar credencial é inválido

en: Invalid credential save request
pt: O pedido para guardar credencial é inválido

en: Invalid data provided for CSV import.
pt: Dados fornecidos inválidos para importação CSV.

en: Invalid field type specified
pt: O tipo de campo especificado é inválido

en: Invalid nonce
pt: Nonce inválido

en: Invalid nonce.
pt: Nonce inválido.

en: Invalid notification slug
pt: ID de notificação inválido

en: Invalid or incomplete field passed
pt: Campo inválido ou incompleto

en: Invalid term ID.
pt: ID do termo inválido.

en: Iran, Islamic Republic of
pt: Irã, República Islâmica do

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Is All Day Event
pt: Evento durará o dia todo

en: Is there another website for this event? Link to it with a button!
pt: Existe outro site para este evento? Conecte-se com um botão!

en: Israeli New Sheqel
pt: Novo shekel israelense

en: It appears as if the tribe-common libraries cannot be found! The directory should be in the "common/" directory in the events calendar plugin.
pt: Não é possível encontrar a biblioteca tribe-common! Deveria estar no subdirectório “common/“ do plugin The Events Calendar.

en: It looks like you are using our legacy plugin, %1$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugin plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s. | It looks like you are using our legacy plugins, %1$s and %2$s, along with our new Event Aggregator service. Event Aggregator includes all the features of the legacy plugins plus enhanced functionality. For best results, please deactivate %1$s and %2$s.
pt[0]: Parece que está a usar o nosso plugin antigo, %1$s, com o nosso serviço Event Aggregator. O Event Aggregator inclui todas as funcionalidades da versão antiga mais alguns melhoramentos. Para obter melhores resultados, por favor desactive o %1$s.
pt[1]: Parece que está a usar os nossos plugins antigos, %1$s e %2$s, com o nosso serviço Event Aggregator. O Event Aggregator inclui todas as funcionalidades das versões antigas mais alguns melhoramentos. Para obter melhores resultados, por favor desactive o %1$s e o %2$s.

en: It looks like you're using %1$s, but the license key is invalid. Please download the latest version %2$sfrom your account%3$s. | It looks like you're using %1$s, but the license keys are invalid. Please download the latest versions %2$sfrom your account%3$s.
pt[0]: Parece que está a usar o plugin %1$s, mas a chave de licença é inválida. Por favor descarregue a última versão a partir da %2$ssua conta%3$s.
pt[1]: Parece que está a usar os plugins %1$s, mas as chaves de licença são inválidas. Por favor descarregue as última versões a partir da %2$ssua conta%3$s.

en: It's important to use the most recent versions of our plugins so that you have access to the latest features, bug fixes, and security updates. Plugin functionality can be comprimised if your site is running outdated or mis-matched versions.
pt: É importante usar as versões mais recentes de nossos plug-ins para que você tenha acesso aos recursos, às correções de bugs e às atualizações de segurança mais recentes. A funcionalidade do plug-in pode ser comprometida se o seu site estiver executando versões desatualizadas ou incompatíveis.

en: Italy
pt: Itália

en: January
pt: Janeiro

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese Yen
pt: Yen Japonês

en: Join our Facebook Group today!
pt: Junte-se ao nosso grupo do Facebook hoje mesmo!

[ctx: Joined plugin list, last after the "and" separator.]
en: %1$s and %2$s
pt: %1$s e %2$s

en: Jordan
pt: Jordânia

en: July
pt: Julho

en: Jump to the %1$snext upcoming %2$s%3$s.
pt: Ir para os %1$spróximos%2$s %3$s.

en: June
pt: Junho

en: Justified
pt: Justificado

en: Kadence lets you unlock your creativity in the WordPress Block Editor with expertly designed blocks, a robust theme, and a massive library of starter templates.
pt: O Kadence permite que você libere sua criatividade no Block Editor do WordPress com blocos projetados por especialistas, um tema robusto e uma enorme biblioteca de modelos iniciais.

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Keep the Core Plugin %sFREE%s!
pt: Mantenha o plugin do core %sFREE%s!

en: Keep this list of links on hand and stay subscribed to receive tips and tricks about The Events Calendar products.
pt: Guarde esta lista de links à mão e mantenha a subscrição para receber dicas e truques  sobre os produtos da The Events Calendar.

en: Kenya
pt: Quénia

en: Key
pt: Chave

en: Keyword(s)
pt: Palavra(s)-chave

en: Keywords:
pt: Palavras-chave:

en: Knowledgebase
pt: Base de conhecimento

en: Known Issues
pt: Problemas conhecidos

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt: Coreia do Norte

en: Korea, Republic of
pt: Coreia do Sul

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

[ctx: Label for event status reason field]
en: Reason (optional)
pt: Motivo (opcional)

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent
pt: Transparente

[ctx: Label for option to leave transparent (default).]
en: Transparent.
pt: Transparente.

[ctx: Label for option to leave white (default).]
en: White
pt: Branco

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Select Custom Color
pt: Selecionar a cor personalizada

[ctx: Label for option to use the accent color (default). Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
pt: Use a <a href="%1$s">Cor de Destaque</a>

[ctx: Label for option to use the accent color. Links to the accent color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">Accent Color</a>
pt: Use a <a href="%1$s">Cor de Destaque</a>

[ctx: Label for option to use the event background color. Links to the event background color setting.]
en: Use the <a href="%1$s">General Background Color</a>
pt: Usar a <a href="%1$s">Cor de Fundo Geral</a>

[ctx: Label for option to use the events background color. Links to the background color setting.]
en: Use the Calendar <a href="%1$s">Background Color</a>
pt: Use o calendário <a href="%1$s">Cor de Fundo</a>

[ctx: Label for option to use theme fonts.]
en: Inherit theme font(s)
pt: Herdar fonte(s) do tema

[ctx: Label for the Community tab.]
en: Community
pt: Comunidade

[ctx: Label for the Filters tab.]
en: Filters
pt: Filtros

[ctx: Label for the Map View checkbox.]
en: Map
pt: Mapa

[ctx: Label for the Photo View checkbox.]
en: Photo
pt: Foto

[ctx: Label for the Summary View checkbox.]
en: Summary
pt: Resumo

[ctx: Label for the Week View checkbox.]
en: Week
pt: Semana

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboard endpoint name.]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
pt: Último Acesso

[ctx: Label for the Zapier Endpoint Dashboards endpoint queue.]
en: Queue
pt: Fila

[ctx: Label for the access token connection for Power Automate.]
en: Access Token
pt: Token de Acesso

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint last access.]
en: Last Access
pt: Último Acesso

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue status.]
en: none
pt: nenhum

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue status.]
en: ready
pt: pronto

[ctx: Label for the integration endpoint Dashboards endpoint queue.]
en: Queue
pt: Fila

[ctx: Label for the integration endpoint dashboard endpoint name.]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Label for the last access of the API Key for Power Automate.]
en: Last Access
pt: Último Acesso

[ctx: Label for the last access of the API Key for Zapier.]
en: Last Access
pt: Último Acesso

[ctx: Label for the name of the API Key for Power Automate.]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: Label for the name of the API Key for Zapier.]
en: Description
pt: Descrição

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Power Automate.]
en: Permissions
pt: Permissões

[ctx: Label for the permissions of the API Key for Zapier.]
en: Permissions
pt: Permissões

[ctx: Label for the user of the API Key for Power Automate.]
en: User
pt: Utilizador

[ctx: Label for the user of the API Key for Zapier.]
en: User
pt: Utilizador

[ctx: Label for tooltip background color setting.]
en: Event Preview Background
pt: Fundo de visualização do evento

[ctx: Label to add Zapier connection fields.]
en: Add Connection
pt: Adicionar Conexão

[ctx: Label to add an integration connection fields.]
en: Add Connection
pt: Adicionar Conexão

en: Lao People's Democratic Republic
pt: Lao, República Democrática Popular do

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Last Access
pt: Último Acesso

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Last Access
pt: Último Acesso

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Last Access
pt: Último Acesso

[ctx: Last Access header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Queue
pt: Fila

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Last Access
pt: Último Acesso

[ctx: Last Access header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Queue
pt: Fila

en: Last Import
pt: Última importação

en: Last Import:
pt: Última importação:

en: Last page
pt: Página anterior

en: Latest Import:
pt: Última importação:

en: Latest Past %s
pt: Últimos %s

en: Latest Version:
pt: Última versão:

en: Latvia
pt: Letónia

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Learn more
pt: Saber mais

en: Learn more about the migration
pt: Saiba mais sobre a migração

en: Learn more about the upgrade
pt: Leia mais sobre a actualização

en: Learn more.
pt: Saiba mais.

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: Esquerda

en: Left Border Color
pt: Cor da Borda Esquerda

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Let visitors know the cost of this event or if it’s free to attend.
pt: Informe aos visitantes o custo deste evento ou se a participação é gratuita.

en: Let's go!
pt: Vamos!

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbia

en: License & Usage
pt: Licença e uso

en: License &amp; Usage
pt: Licença e utilização

en: License Key
pt: Chave de licença

en: License Key Status:
pt: Estado da chave de licença:

en: License key(s) updated.
pt: Chave(s) de licença actualizadas.

en: License keys can only be used on a limited number of sites, which varies depending on your license level. You'll need to remove the license from one or more other site's in order to use it on this one.
pt: As chaves de licença só podem ser usadas em um número limitado de sites, que varia de acordo com o nível da licença. Você precisará remover a licença de um ou mais sites para poder usá-la neste site.

en: Licenses
pt: Licenças

en: Licenses for Multisites
pt: Licenças para vários sites

[ctx: Licenses section header]
en: Licenses
pt: Licenças

en: Lighten
pt: Iluminar

en: Limit result set to specific IDs
pt: Limite os resultados a IDs específicos

en: Limit result set to terms assigned to a specific event (an alias of the "post" parameter)
pt: Limite os resultados aos termos atribuídos a um evento específico (um alias do parâmetro "post")

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent
pt: Limite os resultados aos termos atribuídos a um ascendente específico

en: Limit result set to terms assigned to a specific post
pt: Limite os resultados aos termos atribuídos a um post específico

en: Limit result set to terms with a specific slug
pt: Limite os resultados aos termos com um slug específico

en: Limit results to those matching a string
pt: Limitar resultados àqueles que correspondem à string

en: Limit the number of imported events by number, date range, or not at all; on slower websites this may impact the success of imports. Selecting a shorter time period or a smaller number of events may improve results.
pt: Limite o número de eventos importados por número, intervalo de datas ou não; Em sites mais lentos, isso pode afetar o sucesso das importações. Selecionar um período de tempo mais curto ou um número menor de eventos pode melhorar os resultados.

en: Limited connectivity with Eventbrite
pt: A ligação ao Facebook está limitada

en: Limited connectivity with Meetup
pt: Conectividade limitada com o Meetup

en: Link Directly to Webinar
pt: Link direto para Webinar

en: Link Styles
pt: Estilos do Link

en: Link Styling
pt: Estilo de link

en: Link Text
pt: Texto do link

[ctx: Link on the Ticket Email]
en: Get Directions
pt: Como Chegar

en: Link organizer phone.
pt: Telefone do organizador.

[ctx: Link text added to the TEC->Settings->Display tab.]
en: %1$sCustomize The Events Calendar%2$s
pt: %1$sPersonalizar o Events Calendar%2$s

[ctx: Link to full description. %1$s: pre=translated event term. %2$s: event url.]
en:  (View Full %1$s Description Here: %2$s)
pt:  (Veja a descrição completa de %1$s aqui: %2$s)

[ctx: Link to more than one calendar article]
en: Learn More
pt: Saber mais

[ctx: Link to the shortcodes article]
en: Learn More
pt: Saber mais

[ctx: Link to what is in Calendar Pro article]
en: Learn More
pt: Saber mais

[ctx: Link to what is in Event Tickets article]
en: Learn More
pt: Saber mais

en: Link venue phone.
pt: Link do telefone do local.

en: Links
pt: Ligações

en: List a host or coordinator for this event.
pt: Liste um anfitrião ou coordenador para este evento.

en: List of %s
pt: Lista de %s

en: List view
pt: Visualização em lista

en: List-style Views
pt: Vistas de lista

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Loading %s
pt: A carregar %s

en: Loading the Image
pt: Carregando a imagem

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Location
pt: Localização

en: Location:
pt: Localização:

en: Log into Eventbrite
pt: Entre no Eventbrite

en: Log into Facebook
pt: Inicie sessão no Facebook

en: Logging level
pt: Nível de registo

en: Looking for Something Special?
pt: Procura algo especial?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
pt: Precisa de mais funcionalidades, como eventos recorrentes, informações personalizadas, eventos da comunidade, venda de bilhetes, etc.?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
pt: Precisa de mais funcionalidades, como eventos recorrentes, venda de bilhetes, eventos criados pelos utilizadores, novas vistas, etc.?

en: Looking for front-end Event Filters so that your website visitors can find exactly the event they are looking for?
pt: Procurando Filtros de Eventos de front-end para que os visitantes do seu site possam encontrar exatamente o evento que estão procurando?

en: Luminosity
pt: Luminosidade

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: M j, Y @ G:i
pt: j \d\e F \d\e Y @ G:i

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Main Border Color
pt: Cor Principal das Bordas

en: Main date and time display on views and single event pages
pt: Exibição principal de data e hora em visualizações e páginas de evento único

en: Maintenance
pt: Manutenção

en: Make sure Google Maps Library is included on this page.
pt: Assegure-se de que a biblioteca Google Maps é incluída nesta página.

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Malaysian Ringgit
pt: Ringgit da Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manage
pt: Gerir

en: Manage Active Plugins
pt: Gerir plugins activos

en: Manage my data sharing consent
pt: Gerir o meu consentimento de partilha de dados

en: Manage ticketing and RSVPs
pt: Gerenciar a emissão de bilhetes e RSVPs

en: Manage tickets from WordPress
pt: Gerenciar tíquetes a partir do WordPress

en: Manage your licenses
pt: Gerencie suas Licenças

en: Managing Submissions
pt: Gestão de Submissões

en: Managing Submissions Overview
pt: Visão geral do gerenciamento de envios

en: Map
pt: Mapa

en: Map Link
pt: Link do Mapa

en: Map Pin
pt: Marcador do mapa

[ctx: Map settings section header]
en: Maps
pt: Mapas

en: Map:
pt: Mapa:

en: Maps
pt: Mapas

en: March
pt: Março

en: Mark all as read
pt: Marcar tudo como lido

en: Mark as read
pt: Marcar como lida

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícias

en: Max Width
pt: Largura Máxima

en: May
pt: Mai

en: Meetup Authentication
pt: Autenticação Meetup

en: Meetup Import Settings
pt: Definições de importação do Meetup

[ctx: Menu item text for the TEC Customizer section link.]
en: Customize The Events Calendar
pt: Personalizar o The Events Calendar

en: Merge Duplicates
pt: Juntar duplicados

en: Merge duplicate Venues &amp; Organizers
pt: Mesclar locais duplicados &amp; Organizadores

[ctx: Message notifying users they need to upgrade PHP]
en: Starting February 2023, %1$s will require PHP 7.4 or later. Currently, your site is using PHP version %2$s. Please update to a newer version. %3$sRead more%4$s.
pt: A partir de fevereiro de 2023, %1$s exigirá o PHP 7.4 ou posterior. Atualmente, seu site está usando a versão %2$s do PHP. Atualize para uma versão mais recente. %3$sLeia mais%4$s.

en: Meta Data
pt: Meta Dados

[ctx: Meta box title for the Event Status]
en: Events Status
pt: Estado do Evento

[ctx: Metabox title]
en: Location
pt: Localização

en: Method
pt: Método

en: Mexican Peso
pt: Peso Mexicano

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia, Federated States of
pt: Estados Federados da Micronésia

en: Migrate Legacy Ignored Events
pt: Migrar eventos ignorados antigos

en: Migrate Now
pt: Migrar Agora

en: Migrate iCal Importer settings
pt: Migrar definições do importador de iCal

en: Migrating events from another calendar?
pt: Migrar eventos de outro calendário?

en: Migration canceled
pt: Migração cancelada

en: Migration complete!
pt: Migração concluída!

en: Migration completed
pt: Migração concluída

en: Migration failed
pt: A migração falhou

en: Migration failure
pt: Migração falhou

en: Migration help
pt: Ajuda de migração

en: Migration in progress
pt: Migração em progresso

en: Migration preview in progress
pt: Visualização da migração em andamento

en: Migration reversed
pt: Migração revertida

en: Migration: %d Legacy Ignored Post failed to be migrated. | Migration: %d Legacy Ignored Posts failed to be migrated.
pt[0]: Migração: Falhou ao migrar %d conteúdo ignorado antigo.
pt[1]: Migração: Falhou ao migrar %d conteúdos ignorados antigos.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated but %d failed. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated but %d failed. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
pt[0]: Migração: %d conteúdo ignorado antigo foi migrado mas %d falhou. Para ver o evento migrado tem de actualizar este ecrã.
pt[1]: Migração: %d conteúdos ignorados antigos foram migrados mas %d falharam. Para ver os eventos migrados tem de actualizar este ecrã.

en: Migration: %d Legacy Ignored Post was migrated successfully. To see the migrated event you will first need to refresh this screen. | Migration: %d Legacy Ignored Posts were migrated successfully. To see the migrated events you will first need to refresh this screen.
pt[0]: Migração: %d conteúdo ignorado antigo foi migrado com sucesso. Para ver o evento migrado tem de actualizar este ecrã.
pt[1]: Migração: %d conteúdos ignorados antigos foram migrados com sucesso. Para ver os eventos migrados tem de actualizar este ecrã.

en: Missing data source for this dropdown
pt: Origem de dados em falta para este selector

en: Missing required argument: %s
pt: Argumento necessário faltando: %s

en: Missing required fields in row %d.
pt: Campo obrigatório em falta na linha %d.

en: Mock Data
pt: Dados simulados

en: Moldova, Republic of
pt: Moldávia, República da

en: Mon
pt: Seg

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Monday
pt: Segunda

en: Monetize your events
pt: Monetize seus eventos

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Month View
pt: Vista mensal

en: Month and year format
pt: Formato de mês e ano

en: Month view events per day
pt: Eventos por dia na vista mensal

en: More...
pt: Mais...

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Most issues are caused by conflicts with the theme or other plugins. Follow these steps as a first point of action. %s
pt: A maioria dos problemas é causada por conflitos com o tema ou outros plug-ins. Siga estas etapas como primeiro ponto de ação. %s

en: Move to trash events older than
pt: Mover para eventos de lixo mais antigos do que

en: Moving your license keys
pt: Movendo suas chaves de licença

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Multi-Day
pt: Vários Dias

en: Multi-Image Support
pt: Suporte a várias imagens

en: Multi-day Events
pt: Eventos de vários dias

en: Multiple views
pt: Múltiplas Visualizações

en: Multiply
pt: Multiplicar

en: My %s
pt: Os meus %s

en: My calendar doesn’t look right.
pt: Meu calendário não parece estar certo.

en: Name
pt: Nome

en: Name HTML Tag
pt: Tag HTML de nome

[ctx: Name header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Name header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Name header label for the settings listing of Zapier Endpoints.]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Name header label for the settings listing of the integration endpoints.]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Name of missing dependency for Endpoint.]
en: Event Tickets
pt: Ingressos de Eventos

[ctx: Name of missing dependency for Endpoint.]
en: The Events Calendar
pt: Calendário de Eventos

en: Name:
pt: Nome:

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Need a language other than English? We've got you covered here.
pt: Necessita de outro idioma além do inglês? Nós temos aqui soluções.

en: Need additional support?
pt: Precisa de suporte adicional?

en: Need assistance? You can find more information here:
pt: Precisa de assistência? Você pode encontrar mais informações aqui:

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Network
pt: Rede

en: Network Settings
pt: Definições de rede

en: New %s
pt: Novo %s

en: New %s Category Name
pt: Nome da nova categoria de %s

en: New Aggregator Record
pt: Novo registo do Aggregator

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: New Import
pt: Nova importação

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New User Primer
pt: Guia para novos utilizadores

en: New York
pt: Nova Iorque

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New Zealand Dollar
pt: Dólar da Nova Zelândia

en: New to The Events Calendar? Here's everything you need to get started.
pt: Novo no The Events Calendar? Aqui está tudo o que precisa para começar.

en: News For Events Users
pt: Notícias para utilizadores do plugin The Events Calendar

en: News and Tutorials
pt: Notícias e tutoriais

en: News from The Events Calendar
pt: Novidades do Calendário de Eventos

en: Next
pt: Seguinte

en: Next %1$s
pt: %1$s seguintes

en: Next Day
pt: Dia seguinte

en: Next day
pt: Próximo dia

en: Next month
pt: Próximo mês

en: Next month, %1$s
pt: Próximo mês, %1$s

en: Next page
pt: Página seguinte

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Nigerian Naira
pt: Naira nigeriano

en: No
pt: Não

en: No %1$s scheduled for %2$s.
pt: Nenhum %1$s agendado para %2$s.

en: No %1$s scheduled for %2$s. %3$s
pt: Sem %1$s agendados para a data %2$s. %3$s

en: No %1$s were imported or updated.
pt: Não houve %1$s importados ou actualizados.

en: No %s found
pt: Não foram encontrados %s

en: No %s found in Trash
pt: Não foram encontrados %s no lixo

en: No Additional Categories
pt: Nenhuma categoria adicional

en: No Aggregator Records found in Trash.
pt: Nenhum registo do Aggregator encontrado no lixo.

en: No Aggregator Records found.
pt: Nenhum registo do Aggregator encontrado.

en: No Events have been created yet.
pt: Ainda não foram criados quaisquer eventos.

en: No asynchronous queue processes to clear.
pt: Nenhum processo de fila assíncrona para limpar.

en: No checkbox options specified
pt: Não foram especificadas opções para as caixas de selecção

en: No data available in table
pt: Nenhum dado disponível na tabela

en: No default category
pt: Nenhuma categoria por omissão

en: No description provided
pt: Nenhuma descrição fornecida

en: No event tags match the query or the requested page was not found.
pt: Nenhuma tag de evento corresponde à consulta ou a página solicitada encontrada.

en: No file chosen
pt: Nenhum ficheiro seleccionado

en: No importer defined for %s
pt: Nenhum importador definido para %s

en: No license entered. Consult your network administrator.
pt: Nenhuma licença inserida. Contacte o administrador da sua rede.

en: No matching %1$s listed under %2$s. Please try viewing the full calendar for a complete list of %3$s.
pt: Não há %1$s correspondentes listados como %2$s. Por favor, consulte o calendário completo para uma lista de todos os %3$s.

en: No matching records found
pt: Não foram encontrados registos correspondentes

en: No notable changes detected
pt: Sem alterações significativas

en: No notable template changes detected.
pt: Não foram detectadas alterações significativas aos modelos.

en: No post found.
pt: Nenhuma postagem encontrada.

en: No previous %s
pt: Não há %s anteriores

en: No radio options specified
pt: Não foram especificadas opções para os botões

en: No results were found for %1$s in or near %2$s.
pt: Não foram encontrados resultados para %1$s perto de %2$s.

en: No saved %s exists.
pt: Nenhum %s guardado.

en: No select options specified
pt: Não foram especificadas opções para o selector

en: No upcoming %1$s listed under %2$s. Check out upcoming %3$s for this category or view the full calendar.
pt: Não há próximos %1$s listados como %2$s. Consulte os próximos %3$s desta categoria ou veja o calendário completo.

en: No upcoming Eventbrite events found.
pt: Nenhum evento futuro no Eventbrite foi encontrado.

en: No, but you can use event categories or tags to display certain events like having...
pt: Não, mas você pode usar categorias ou tags de eventos para exibir determinados eventos, como ter...

en: Non-existant field validation function passed
pt: Função de validação de campo não-existente passou

en: None
pt: Nenhum

en: None of your settings were saved. Please try again.
pt: As definições não foram guardadas. Por favor tente de novo.

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Macedonia
pt: Macedónia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian Krone
pt: Coroa Norueguesa

en: Not connected to %s
pt: Desligado de %s

[ctx: Note about what these settings control.]
en: These settings control the search and options bar that appears above calendar views.
pt: Essas configurações controlam a barra de pesquisa e opções que aparecem acima das visualizações do calendário.

en: Notice
pt: Aviso

en: Notification dismissed
pt: Notificação descartada

en: Notification marked as read
pt: Notificação marcada como lida

en: Notifications
pt: Notificações

en: Notifications opt-in successful
pt: Aceitou as notificações

en: November
pt: Novembro

en: Null logger (will log nothing)
pt: Registo nulo (não regista nada)

en: Number of Ticketed Events
pt: Número de eventos com bilhete

en: Number of Ticketed Events Happening Now
pt: Número de eventos com bilhetes que estão a decorrer agora

en: Number of entries per page:
pt: Número de registros por página:

[ctx: Number of events migrated]
en: %1$s%2$d%3$s events migrated
pt: %1$s%2$d%3$s eventos migrados

en: Number of events to show per page
pt: Número de eventos a mostrar por página

en: Numeric Array
pt: Matriz Numérica

en: Object Fit
pt: Ajuste de Objetos

en: Object Position
pt: Posição do Objsecto

en: Oct
pt: Out

en: October
pt: Outubro

en: On
pt: Ativar

en: Once Every 30 Mins
pt: A cada 30 minutos

en: One Time
pt: Manual

en: One calendar. Countless ways to make it your own.
pt: Um calendário. Inúmeras maneiras de o customizar.

en: One month
pt: Um mês

en: One more thing left to do...
pt: Mais uma coisa a fazer...

en: One or more of the specified query variables has a bad format
pt: Uma ou mais das variáveis de consulta especificadas estão mal formatadas

en: One week
pt: Uma semana

en: One-Time Import
pt: Importação manual

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Eventbrite on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
pt: Importações únicas incluem todos os eventos atualmente listados, enquanto que as importações agendadas automaticamente buscam novos eventos e atualizações no Eventbrite em um cronograma definido. Eventos únicos podem ser adicionados através de uma importação isolada.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Facebook on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
pt: A importação manual inclui todos os eventos listados actualmente, enquanto que as importações agendadas obtêm automaticamente novos eventos e actualizações do Facebook com uma determinada frequência. Os eventos únicos podem ser adicionados via importação manual.

en: One-time imports include all currently listed events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from Meetup on a set schedule. Single events can be added via a one-time import.
pt: A importação manual inclui todos os eventos listados actualmente, enquanto que as importações agendadas obtêm automaticamente novos eventos e actualizações do Meetup com uma determinada frequência. Os eventos únicos podem ser adicionados via importação manual.

en: One-time imports include all events in the current feed, while scheduled imports automatically grab new events and updates from the feed on a set schedule.
pt: A importação manual inclui todos os eventos no feed actual, enquanto que as importações agendadas obtêm automaticamente novos eventos e actualizações do feed com uma determinada frequência.

en: One-time imports include currently listed upcoming events, while scheduled imports automatically grab new events and updates from this url on a set schedule.
pt: A importação manual inclui todos os eventos listados de momento, enquanto que as importações agendadas obtêm automaticamente novos eventos e actualizações deste URL com uma determinada frequência.

en: Ongoing
pt: Em curso

en: Only All-day Events
pt: Apenas eventos de dia inteiro

en: Only Multi-day Events
pt: Apenas eventos de vários dias

en: Only errors
pt: Apenas erros

en: Only includes enough css to achieve complex layouts like calendar and week view.
pt: Inclui apenas o CSS suficiente para obter layouts complexos como o calendário e a vista semanal.

en: Only scheduled import records can be edited.
pt: Apenas os registos de importações agendadas podem ser editados.

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Open a ticket
pt: Abrir um ticket

en: Open the dialog window
pt: Abrir em uma Nova Janela

en: Open the modal window
pt: Abrir Popup

en: Opt-in to notifications
pt: Aceitar as notificações

en: Optional
pt: Opcional

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections.
pt: As opções seleccionadas aqui irão substituir o que for seleccionado nas secções "Opções gerais do tema" e "Elementos globais".

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" section.
pt: As opções selecionadas aqui substituirão o que foi selecionado na seção "Tema geral".

en: Options selected here will override what was selected in the "Global Elements" section on Single Event views.
pt: As opções selecionadas aqui substituirão o que foi selecionado na seção "Elementos globais" nas visualizações de evento único.

en: Order sort attribute ascending or descending
pt: Ordenar o atributo em ordem ascendente ou descendente

en: Organizer
pt: Organizador

en: Organizer Description
pt: Descrição do organizador

en: Organizer Email
pt: Email do organizador

en: Organizer Featured Image
pt: Imagem de destaque do organizador

en: Organizer Name
pt: Nome do organizador

en: Organizer Notification Email
pt: E-mail de notificação do organizador

en: Organizer Phone
pt: Telefone do organizador

en: Organizer Settings
pt: Definições do Organizador

en: Organizer Website
pt: Site do organizador

en: Organizer information: name, phone, website, email
pt: Informações do organizador: nome, telefone, site, e-mail

en: Organizer name
pt: Nome organizador

en: Organizers
pt: Organizadores

en: Organizers should be related to this event
pt: Os organizadores devem estar relacionados com este evento

en: Organizers should contain the specified string in the title, description or custom fields
pt: Os organizadores devem conter a string especificada no título, na descrição ou em campos personalizados

en: Organizers should have events associated to them
pt: Os organizadores devem ter eventos associados a eles

en: Organizers should have upcoming events associated to them
pt: Os organizadores devem ter eventos futuros associados a eles

en: Origin:
pt: Origem:

en: Other
pt: Outro

en: Other URL
pt: Outro URL

en: Other URL Import Settings
pt: Definições de importação de outros URL

en: Other URLs
pt: Outros URL

en: Our AI Chatbot is here to help you
pt: O nosso Chatbot de IA está aqui para ajudar

en: Our flagship free calendar
pt: Nosso principal calendário gratuito

en: Our plugins include many shortcodes that do everything from embedding the calendar...
pt: Nossos plug-ins incluem muitos códigos de acesso que fazem tudo, desde a incorporação do calendário...

[ctx: Our support page for TEC]
en: contact support
pt: contate o suporte

en: Our website’s %s is a great place to find tips and tricks for using and customizing our plugins.
pt: A %s do nosso site é um óptimo local para encontrar truques e dicas sobre a utilização e personalização dos nossos plugins.

en: Overlay
pt: Sobreposição

en: Override network license key
pt: Sobrepor à chave de licença da rede

en: Overwrite my event with any changes from the original source.
pt: Actualizar o meu evento com quaisquer alterações feitas na origem.

en: PHP Render Context
pt: Contexto PHP Render

en: PSST... Want a Discount?
pt: Psst... Quer um desconto?

[ctx: Page title for the TEC Customizer section.]
en: Customize The Events Calendar
pt: Personalizar o The Events Calendar

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Parent %s Category
pt: Categoria superior de %s

en: Parent %s Category:
pt: Categoria superior de %s:

en: Parent Aggregator Record:
pt: Registo superior do Aggregator:

en: Past %s
pt: %s anteriores

en: Paypal integration
pt: Integração PayPal

en: Per Event Check In API
pt: API de check-in por evento

en: Permanently delete events older than
pt: Exclua permanentemente eventos com mais de

en: Permission Error
pt: Erro de permissão

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: Permissions
pt: Permissões

[ctx: Permissions header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: Permissions
pt: Permissões

en: Peru
pt: Perú

en: Philippine Peso
pt: Peso Philippine

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Phone Number
pt: Número de telefone

en: Phone Text
pt: Texto do telefone

en: Phone:
pt: Telefone:

en: Photo
pt: Foto

[ctx: Placeholder name for widget preview]
en: John Doe
pt: João Ninguém

[ctx: Placeholder used for the facebook restriction link]
en: Events cannot be imported because Facebook has returned an error. This could mean that the event ID does not exist, the event or source is marked as Private, or the event or source has been otherwise restricted by Facebook. You can %1$s.
pt: Os eventos não podem ser importados porque o Facebook retornou um erro. Isso pode significar que o evento ID não existe, o evento ou fonte é marcado como privado, ou o evento ou fonte foi restringido pelo Facebook. Você pode dar %1$s.

en: Please authorize to continue onboarding.
pt: Autorize para continuar a integração.

en: Please continue to wait while your preview is generated.
pt: Por favor aguarde enquanto a pré-visualização é gerada.

en: Please log in to continue
pt: Por favor faça o login para continuar

en: Please log in to enable event imports from Eventbrite.
pt: Por favor entre para habilitar importação de eventos no Eventbrite.

en: Please log in to enable event imports from Facebook.
pt: Por favor inicie sessão para permitir a importação de eventos do Facebook.

en: Please log in to enable event imports from Meetup.
pt: Faça login para ativar as importações de eventos do Meetup.

en: Please log out and log back in as an admin account
pt: Saia e volte a entrar com uma conta de administrador

en: Please note that all hands-on support is provided via the help desk. You can email or tweet at us… ​but we will probably point you back to the help desk 😄
pt: Por favor, tenha em atenção que todo o apoio prático é dado nos fóruns. Pode enviar-nos um email ou um tweet… mas provavelmente vamos direcionar para o fórum 😄

en: Please note that to create new events through the Community Events submission form, a user must hold a website account on this domain. This information is retained in the local database. It is also possible to create events anonymously, if the site owner has this option enabled.
pt: Por favor, note que para criar novos eventos através do formulário de submissão de eventos da Comunidade, um usuário deve manter uma conta de site neste domínio. Essas informações são mantidas no banco de dados local. Também é possível criar eventos anonimamente, se o proprietário do site tiver essa opção habilitada.

en: Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
pt: Faça o opt-in abaixo para compartilhar automaticamente as informações do seu sistema com nossa equipe de suporte. Isso nos permitirá ajudá-lo mais rapidamente se você postar em nossa central de ajuda.

en: Please provide a Meetup URL when importing from Meetup.
pt: Por favor, insira um URL do Meetup para importar do Meetup.

en: Please provide the URL that you wish to import.
pt: Por favor, insira o URL que pretende importar.

en: Please provide the file that you wish to import.
pt: Por favor, forneça o ficheiro que pretende importar.

en: Please refresh the page and try your request again.
pt: Por favor, recarregue a página e tente fazer o pedido de novo.

en: Please wait while your preview is fetched.
pt: Por favor aguarde enquanto a pré-visualização é obtida.

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
pt:  e

en: Plugin Active
pt: Plugin activo

en: Plugin Inactive
pt: Plugin inactivo

en: Plugin Maintenance
pt: Manutenção de plugins

en: Plugin(s) are out of date
pt: Os plug-ins estão desatualizados

en: Plugins Page
pt: Página de plug-ins

en: Polish Złoty
pt: Złoty polonês

en: Post Title Color
pt: Cor do título

en: Postal Code:
pt: Código postal:

[ctx: Postponed label]
en: Postponed
pt: Adiado

[ctx: Postponed label for filter bar to hide postponed events.]
en: Hide postponed events
pt: Ocultar eventos adiados

en: Power up your calendar with Pro
pt: Potencialize seu calendário com o Pro

en: Powered by
pt: Desenvolvido por

en: Premium Add-Ons
pt: Extensões premium

en: Premium support
pt: Suporte Premium

[ctx: Prepare deprecation of legacy views.]
en: test and prepare your site
pt: teste e prepare seu site

en: Prev
pt: Anterior

en: Preventing Spam Submissions
pt: Prevenção de envios de spam

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Preview complete
pt: Visualização concluída

en: Preview completed
pt: Prévia concluída

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous %1$s
pt: %1$s anteriores

en: Previous Day
pt: Dia anterior

en: Previous day
pt: Dia anterior

en: Previous month
pt: Mês anterior

en: Previous month, %1$s
pt: Mês anterior, %1$s

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Price Background Color
pt: Cor de fundo do preço

en: Price Settings
pt: Configurações de Preço

en: Price:
pt: Preço:

en: Primary Color
pt: Cor principal

en: Priority
pt: Prioridade

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Problem loading the block, please remove this block to restart.
pt: Ocorreu um problema ao carregar o bloco, remova esse bloco para reiniciar.

en: Product Icon
pt: Ícone do Produto

en: Promoter
pt: Promotor

en: Promoter All rights reserved.
pt: Promotor - Todos os direitos reservados.

en: Promoter Key
pt: Chave de promotor

en: Promoter would like to sync with your site
pt: O promotor gostaria de sincronizar com o seu site

en: Protected: %s
pt: Protegido: %s

en: Providing the details of your calendar plugin and settings (located below) helps our support team troubleshoot an issue faster. %s
pt: Fornecer os detalhes do plug-in e das configurações do calendário (localizados abaixo) ajuda nossa equipe de suporte a solucionar o problema mais rapidamente. %s

en: Publishing Control
pt: Controle de publicação

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: QR Code Size
pt: Tamanho do QRCode

en: QR Code for %s
pt: QR Code para %s

en: Quick Links:
pt: Links Rápidos:

[ctx: Radius with abbreviation]
en: Radius (%s)
pt: Raio (%s)

en: Radius:
pt: Raio:

en: Random Images
pt: Imagens aleatórias

en: Rate %1$sThe Events Calendar%2$s %3$s
pt: Classifique o %1$sThe Events Calendar%2$s com %3$s

en: Rate It
pt: Classificar

en: Rating:
pt: Classificação:

en: Re-run preview
pt: Executar novamente a visualização

en: Reach Attendees
pt: Alcance Participantes

en: Read more
pt: Ler mais

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: Read more
pt: Ler mais

[ctx: Read more about deprecation of legacy views.]
en: read the FAQs
pt: leia as perguntas frequentes

en: Read more about our support policy
pt: Leia mais sobre a nossa política de suporte

en: Read more.
pt: Ler mais.

en: Read notifications
pt: Ler notificações

en: Reads
pt: Lê

en: Ready to dig deeper? Our Knowledgebase can help you get the most out of The Events Calendar suite.
pt: Pronto para ir mais fundo? A nossa base de conhecimento pode ajudá-lo a obter o máximo do pacote The Events Calendar.

en: Ready to go? The first step is a migration preview.
pt: Pronto para ir? A primeira etapa é uma visualização da migração.

en: Recent Template Changes
pt: Alterações recentes a modelos

en: Recent template changes
pt: Alterações recentes no modelo

en: Recommended for all sites using the updated calendar views.
pt: Recomendado para todos os sites que utilizam visuais de calendário atualizadas.

en: Record:
pt: Registo:

en: Records per page
pt: Registos por página

en: Recurring Events
pt: Eventos recorrentes

en: Recurring event
pt: Evento recorrente

en: Recurring events & series
pt: Eventos e séries recorrentes

en: Refine by date, location, or keyword
pt: Refinar por data, local ou palavra-chave

en: Refine:
pt: Refinar:

en: Refresh your connection to Eventbrite
pt: Actualizar a ligação ao Facebook

en: Refresh your connection to Meetup
pt: Actualize a sua ligação ao Meetup

en: Registered User Settings
pt: Configurações do usuário registrado

en: Release notes
pt: Notas de Lançamento

[ctx: Release notes article]
en: Release notes
pt: Notas de Lançamento

en: Remove Image
pt: Remover Imagem

en: Remove Organizer
pt: Remover organizador

en: Remove venue
pt: Remover local

[ctx: Removes a zapier page from the list of Zapier live pages.]
en: Revoke
pt: Revogar

en: Removing this scheduled import will stop automatic imports from the source. No events will be deleted.
pt: Ao remover esta importação agendada, as importações desta origem serão suspensas. Nenhum evento será eliminado.

en: Renew Your License Now
pt: Renove a sua licença agora

en: Renew your Event Aggregator Facebook token
pt: Renovar o token do Facebook para o Event Aggregator

en: Renew your Event Aggregator license
pt: Renove a sua licença do Event Aggregator

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue latitude location, must also provide geoloc_lng
pt: Requer o Events Calendar Pro. Os eventos devem ser filtrados por sua localização em latitude do local, também deve fornecer o geoloc_lng

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by their venue longitude location, must also provide geoloc_lat
pt: Requer o Events Calendar Pro. Os eventos devem ser filtrados por sua localização em longitude do local, também deve fornecer o geoloc_lat

en: Requires Events Calendar Pro. Events should be filtered by whether their venue has geolocation data
pt: Requer o Events Calendar Pro. Os eventos devem ser filtrados caso seus locais tenham dados de geolocalização

en: Requires:
pt: Requer:

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Reset Button
pt: Botão de reiniciar

en: Reset category selection
pt: Repor a seleção de categoria

en: Resources
pt: Recursos

[ctx: Resources tab title]
en: Resources
pt: Recursos

en: Restore
pt: Repor

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Ignored
pt: Repor &#8220;%s&#8221; a partir dos ignorados

en: Restrict Content Pro is flexible, easy to extend, and chock full of action hooks and filters, making it easy to modify and tweak to your specific needs.
pt: O Restrict Content Pro é flexível, fácil de estender e repleto de ganchos de ação e filtros, o que facilita a modificação e o ajuste de acordo com suas necessidades específicas.

en: Retry
pt: Tentar de novo

en: Return to Plugins page
pt: Voltar para a página de plugins

en: Return to WordPress Updates
pt: Voltar para a página de actualizações do WordPress

en: Returns all the event categories matching the search criteria
pt: Retorna todas as categorias de evento que correspondem aos critérios de pesquisa

en: Returns all the event tags matching the search criteria
pt: Retorna todas as tags de evento que correspondem aos critérios de pesquisa

en: Returns all the organizers matching the search criteria
pt: Retorna todos os organizadores que correspondam aos critérios de pesquisa

en: Returns all the upcoming events matching the search criteria
pt: Devolve todos os eventos futuros que correspondam aos critérios de pesquisa

en: Returns all the venues matching the search criteria
pt: Retorna todos os locais correspondentes aos critérios de pesquisa

en: Returns the data of the created event
pt: Retorna os dados do evento criado

en: Returns the data of the created event category
pt: Retorna os dados da categoria de evento criada

en: Returns the data of the created event tag
pt: Retorna os dados da etiqueta do evento criado

en: Returns the data of the created organizer
pt: Retorna os dados do organizador criado

en: Returns the data of the created venue
pt: Devolve os dados do evento com o ID especificado

en: Returns the data of the event category with the specified term ID
pt: Retorna os dados da categoria do evento com o ID do termo especificado

en: Returns the data of the event tag with the specified term ID
pt: Retorna os dados da tag de evento com o ID do termo especificado

en: Returns the data of the event with the specified post ID
pt: Devolve os dados do evento com o ID especificado

en: Returns the data of the organizer with the specified post ID
pt: Retorna os dados do organizador com o ID da postagem especificado

en: Returns the data of the updated event
pt: Retorna os dados do evento atualizado

en: Returns the data of the updated event category
pt: Retorna os dados da categoria de evento atualizada

en: Returns the data of the updated event tag
pt: Retorna os dados da etiqueta de evento atualizada

en: Returns the data of the updated venue
pt: Devolve os dados do evento com o ID especificado

en: Returns the data of the venue with the specified post ID
pt: Devolve os dados do evento com o ID especificado

en: Returns the documentation for The Events Calendar REST API in Swagger consumable format.
pt: Devolve a documentação para a REST API do plugin The Events Calendar num formato compreensível.

en: Reunion
pt: Reunião

en: Reverse migration
pt: Migração reversa

en: Reverse migration complete.
pt: Migração reversa concluída.

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
pt: As regras de reescrita foram eliminadas ao carregar essa página de ajuda. As chances são de que existe uma descarga nas regras de reescrita ocorrendo em um plugin ou tema!

en: Right here
pt: Aqui

en: Romania
pt: Roménia

en: Romanian Leu
pt: Leu romeno

en: Run Import
pt: Executar importação

en: Russian Federation
pt: Rússia

en: Russian Ruble
pt: Rublo Russo

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt: São Tomé e Príncipe

en: SIZE
pt: TAMANHO

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Sales-boosting WooCommerce plugins.
pt: Plug-ins do WooCommerce que aumentam as vendas.

en: Sat
pt: Sáb

en: Saturation
pt: Saturação

en: Saturday
pt: Sábado

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Saudi Riyal
pt: Rial Saudita

en: Save Changes
pt: Guardar alterações

en: Save Scheduled Import
pt: Guardar importação agendada

en: Save With A Bundle
pt: Poupe Com Um Pacote

en: Save over 20%
pt: Economize mais de 20%

en: Save over 25%
pt: Economize mais de 25%

en: Save with Bundles
pt: Economize com Pacotes

en: Saving…
pt: A guardar…

en: Schedule automated imports
pt: Agendar importações automatizadas

en: Schedule:
pt: Horário:

en: Scheduled Import
pt: Importação agendada

en: Scheduled Imports
pt: Importações agendadas

en: Scheduled import was successfully updated.
pt: A importação agendada foi actualizada com sucesso.

en: Scheduled imports may not run reliably
pt: Importações agendadas poderão não funcionar de forma fiável

[ctx: Scheduled label.]
en: Scheduled
pt: Agendado

en: Scheduler Status
pt: Estado de Planificador

en: Screen
pt: Tela

en: Scroll down to Calendar Address and click the iCal button (note: if your calendar is private, you'll need to click the iCal button next to the Private Address header instead).
pt: Deslize para baixo até Endereço do Calendário e clique no botão iCal (nota: se o seu calendário for privado, precisa em vez de clicar no botão iCal junto do cabeçalho de Endereço Privado).

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search %s
pt: Pesquisar %s

en: Search %s Categories
pt: Pesquisar categorias de %s

en: Search Aggregator Records
pt: Pesquisar registos do Aggregator

en: Search for %s
pt: Procurar por %s

en: Search for a specific upcoming event
pt: Pesquise um evento futuro específico

en: Search for an organizer
pt: Procure um organizador

en: Search for events
pt: Procurar por eventos

en: Search our support help desk
pt: Pesquise no nosso suporte técnico

en: Search:
pt: Pesquisar:

en: Searching...
pt: Buscando...

[ctx: Section title]
en: Common Issues
pt: Problemas comuns

[ctx: Section title]
en: Customizations
pt: Customizações

[ctx: Section title]
en: Getting Started
pt: Começando

en: Security, backups, and management — that’s Solid Suite.
pt: Segurança, backups e manutenção - esse é o Solid Suite.

en: See which plugins you have opted in to tracking for
pt: Veja para quais plug-ins você optou pelo rastreamento

en: Segment your attendee lists
pt: Segmentar suas listas de participantes

en: Select %s
pt: Seleccione %s

en: Select All
pt: Seleccionar tudo

en: Select Calendar View
pt: Selecione a vista de calendário

en: Select Color
pt: Escolher cor

en: Select Content Type
pt: Seleccione o tipo de conteúdo

en: Select Date
pt: Selecione a Data

en: Select Font Family
pt: Selecione a tipográfica

en: Select Frequency
pt: Seleccione a frequência

en: Select Image
pt: Selecionar imagem

en: Select Import Type
pt: Seleccione o tipo de importação

en: Select Origin
pt: Seleccione a origem

en: Select Source
pt: Selecione a fonte

en: Select a Country:
pt: Seleccione um país:

en: Select a State:
pt: Seleccione um estado:

en: Select a specific upcoming event by ID
pt: Seleccione um evento futuro específico por ID

en: Select all pages
pt: Seleccionar todas as páginas

en: Select an image
pt: Seleccione uma imagem

en: Select categories to highlight
pt: Selecionar categorias para destacar

en: Select date.
pt: Selecione a data.

en: Select how often you would like events to be automatically imported.
pt: Seleccione com que frequência pretende que os eventos sejam automaticamente importados.

en: Select the Event Field that best matches your CSV file column. The contents of that column will then be mapped to the specified event field when the event is created.
pt: Seleccione o campo de evento que melhor corresponde à coluna do seu ficheiro CSV. Os conteúdos da coluna serão mapeados para o campo específico ao criar o evento.

en: Select the date format used for elements with minimal space, such as in datepickers.
pt: Selecione o formato de data utilizado para elementos com espaço mínimo, como nos seletores de data.

en: Select your .CSV file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
pt: Seleccione o seu ficheiro .CSV da biblioteca multimédia do WordPress. Poderá primeiro precisar de carregar o ficheiro do seu computador para a biblioteca.

en: Select your ICS file from the WordPress media library. You may need to first upload the file from your computer to the library.
pt: Seleccione o seu ficheiro ICS da biblioteca multimédia do WordPress. Poderá primeiro precisar de carregar o ficheiro do seu computador para a biblioteca.

en: Sell tickets, collect RSVPs, and manage attendees for free with Event Tickets.
pt: Venda ingressos, colete RSVPs e gerencie participantes gratuitamente com ingressos para eventos.

en: Sep
pt: Set

en: September
pt: Setembro

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Series Pass
pt: Passe da série

en: Server Connection
pt: Ligação ao servidor

en: Set Font Colors
pt: Definir cores da fonte

en: Set Font Size
pt: Definir tamanho da fonte

en: Set the default currency ISO-4217 code for event costs. This is a three-letter code and is mainly used for data/SEO purposes.
pt: Definir o código ISO-4217 padrão de moeda para custos de eventos. Este é um código de três letras e é usado principalmente para fins de dados/SEO.

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
pt: Define o símbolo de moeda por omissão para custos de eventos. Atenção que esta opção só irá ser aplicada em eventos futuros, as alterações não têm efeitos retroactivos.

en: Setting Notifications
pt: Notificações de ajuste

en: Settings
pt: Definições

en: Settings > General
pt: Opções > Geral

en: Settings overview
pt: Resumo das definições

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas.

en: Setup Guide
pt: Guia de Configuração

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Shapes and lines for visual interest
pt: Formas e linhas de interesse visual

en: Share Settings
pt: Configurações de Compartilhamento

en: Share your system info
pt: Compartilhe as informações do seu sistema

en: Show
pt: Exibir

en: Show Address
pt: Mostrar Endereço

en: Show Custom Fields metabox
pt: Mostrar metabx de campos personalizados

en: Show Date (Day, Month)
pt: Mostrar data (dia, mês)

en: Show Element
pt: Exibir

en: Show Email
pt: Mostrar e-mail

en: Show Featured Event Images
pt: Mostrar imagens de eventos em destaque

en: Show Google Maps Embed
pt: Mostrar incorporação do Google Maps

en: Show Google Maps Link
pt: Mostrar link do Google Maps

en: Show Header
pt: Mostrar Cabeçalho

en: Show Map
pt: Mostrar mapa

en: Show Map Link
pt: Mostrar ligação no mapa

en: Show Map Link:
pt: Mostrar ligação do mapa:

en: Show Map:
pt: Mostrar mapa:

en: Show Name
pt: Mostrar Nome

en: Show Phone
pt: Mostrar telefone

en: Show The Events Calendar link
pt: Mostrar ligação para o The Events Calendar

en: Show Time
pt: Mostrar Hora

en: Show Time Zone
pt: Exibir fuso horário

en: Show Timezone
pt: Mostrar fuso horário

en: Show Two Venues
pt: Mostrar dois locais

en: Show Website
pt: Mostrar website

en: Show Year
pt: Exibir Ano

en: Show _MENU_ entries
pt: Mostrar entradas de _MENU_

en: Show assigned event categories as links to their respective archives.
pt: Mostrar categorias de eventos atribuídas como links para seus respectivos arquivos.

en: Show comments
pt: Mostrar comentários

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
pt: Mostrar eventos com os outros conteúdos do site. Se seleccionar esta opção, os eventos irão continuar a aparecer na página de eventos.

en: Show hidden categories in legend
pt: Mostrar categorias ocultas na legenda

en: Show map
pt: Mostrar mapa

en: Show map by default on imported event and venues
pt: Por omissão, mostrar mapa do Google em eventos e locais importados

en: Show map link
pt: Mostrar link do mapa

en: Show more upcoming %1$s
pt: Mostrar mais %1$s futuros

en: Show past %1$s
pt: Mostrar anteriores %1$s

en: Show symbol before
pt: Mostrar símbolo antes

en: Show time zone
pt: Mostrar fuso horário

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
pt: A mostrar 0 a 0 do total de 0 entradas

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
pt: A mostrar _START_ a _END_ do total de _TOTAL_ entradas

en: Shows a list of upcoming events.
pt: Mostra uma lista dos próximos eventos.

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Sign Up
pt: Subscrever

en: Singapore
pt: Singapura

en: Singapore Dollar
pt: Dólar de Singapura

en: Single Event
pt: Evento

en: Single event URL slug
pt: Slug do URL de evento

en: Sint Maarten
pt: São Martinho

en: Site License Key
pt: Chave de licença do site

en: Site time zone uses UTC
pt: O fuso horário do site usa UTC

en: Skeleton Styles
pt: Estilo básico

en: Skip guided setup
pt: Ignorar configuração guiada

en: Skip step
pt: Pular etapa

en: Skipped:
pt: Ignorados:

en: Slovakia (Slovak Republic)
pt: Eslováquia (República Eslovaca)

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Small, lightweight WordPress plugins that add new capabilities to our core plugins. Support is not offered for extensions; however they provide enhanced functionality and bonus features.
pt: Plug-ins pequenos e leves do WordPress que adicionam novos recursos aos nossos plug-ins principais. Não é oferecido suporte para extensões; no entanto, elas oferecem funcionalidade aprimorada e recursos de bônus.

en: SolidWP, the seriously solid foundation your WordPress site needs. Built with performance in mind.
pt: SolidWP, a base sólida que o seu site WordPress precisa. Pensado no seu desempenho.

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Something went wrong while inserting the record in the database.
pt: Algo correu mal ao inserir o registo na base de dados.

en: Sometimes things just don’t work as expected. We’ve created a wealth of resources to get you back on track.
pt: Às vezes, as coisas simplesmente não funcionam como esperado. Criamos uma grande variedade de recursos para colocá-lo de volta no caminho certo.

en: Sorry, The Events Calendar requires PHP %s or higher. Talk to your Web host about moving you to a newer version of PHP.
pt: Desculpe, o The Events Calendar requer a versão de PHP %s ou superior. Contacte o seu serviço de alojamento e peça para actualizar para uma versão mais recente do PHP.

en: Sorry, The Events Calendar requires WordPress %s or higher. Please upgrade your WordPress install.
pt: Desculpe, o The Events Calendar requer o WordPress %s ou superior. Por favor, actualize a sua instalação WordPress.

en: Sorry, but something went wrong. Please try again.
pt: Desculpe, algo correu mal. Por favor tente de novo.

en: Sorry, key validation server is not available.
pt: Desculpe, o servidor de validação das chaves não está disponível.

en: Sorry, unable to authenticate your site. Please contact Promoter support.
pt: Desculpe, não foi possível autenticar seu site. Entre em contato com a equipe de suporte do Promoter.

en: Sort collection by term attribute
pt: Ordenar coleção por atributo de termo

en: Source
pt: Origem

en: Source:
pt: Origem:

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South African Rand
pt: Rand Sul-Africano

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: Spain
pt: Espanha

[ctx: Specific event redirection option]
en: Redirect to a specific event ID
pt: Redirecionar para um ID de evento específico

en: Specify the type of content you wish to import, e.g. events.
pt: Indique que tipo de conteúdo pretende importar, por exemplo: eventos.

en: Star Icon
pt: Ícone de Estrela

en: Start Date
pt: Data de início

[ctx: Start Date Time "to" End Date Time]
en: to
pt: a

en: Start Here
pt: Comece Aqui

en: Start Time
pt: Hora de início

en: Start an import from this source now, regardless of schedule.
pt: Iniciar agora importação desta origem, independentemente do agendamento.

en: Start date for Eventbrite Tickets is Required
pt: A data de início para Eventbrite Tickets é obrigatório

en: Start migration
pt: Iniciar migração

en: Start migration preview
pt: Iniciar visualização da migração

en: Start selling tickets to your Events
pt: Comece a vender ingressos para seus eventos

en: Start selling tickets to your events
pt: Comece a vender ingressos para seus eventos

en: Start/End:
pt: Início/fim:

en: Start:
pt: Início:

en: Starts
pt: Início

en: State
pt: Estado

en: State or Province:
pt: Estado ou região:

en: Status Label
pt: Rótulo do status

en: Status:
pt: Estado:

en: Stellar Discounts
pt: Descontos estelares

en: Stellar is a collective of WordPress innovators, and home to WordPress products done right.
pt: A Stellar é um coletivo de inovadores em WordPress e o lar de produtos WordPress bem feitos.

en: Step 1 of 2
pt: Passo 1 de 2

en: Step 2 of 2
pt: Passo 2 de 2

en: Sticky in Month View
pt: Fixo na vista mensal

en: Stop all Event Aggregator imports from running. Existing imported events will not be affected. Imports via CSV file will still be available.
pt: Impedir a execução de todas as importações do Event Aggregator. Os eventos importados existentes não serão afectados. As importações via CSV continuarão a ser permitidas.

en: Stop current processes
pt: Interromper processos atuais

en: Streamline your email process
pt: Simplifique seu processo de e-mail

en: Subscribe to calendar
pt: Subscrever o calendário

en: Success
pt: Sucesso

en: Success! The settings from Facebook Events have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
pt: Sucesso! As definições dos eventos do Facebook foram migradas para o Event Aggregator. Pode ver as suas importações migradas no separador de importações agendadas.

en: Success! The settings from iCal Importer have been migrated to Event Aggregator. You can view your migrated imports on the Scheduled Imports tab.
pt: Sucesso! As definições do importador de iCal foram migradas para o Event Aggregator. Pode ver as suas importações migradas no separador de importações agendadas.

en: Successfully %s %d scheduled import
pt: %d importações agendadas %s com sucesso

en: Successfully connected Event Aggregator to Facebook
pt: Event Aggregator ligado ao Facebook com sucesso

en: Successfully connected to Eventbrite
pt: Conectado ao Eventbrite

en: Successfully disconnected Eventbrite
pt: Desconectado do Eventbrite

en: Successfully fetched Facebook Token
pt: Token do Facebook obtido com sucesso

en: Successfully loaded import origins
pt: Origens de importação carregadas com sucesso

en: Successfully marked event for import from Eventbrite
pt: Evento foi marcado para importação de Eventbrite

en: Successfully stopped and cleared 1 asynchronous queue process. | Successfully stopped and cleared %d asynchronous queue processes.
pt[0]: O processo de fila assíncrona foi interrompido com sucesso e removeu 1 processo.
pt[1]: O processo de fila assíncrona foi interrompido com sucesso e removeu %d processos.

en: Successfully synced event to Eventbrite
pt: Evento foi sincronizado com o Eventbrite

en: Sudan
pt: Sudão

en: Suggested text:
pt: Texto sugerido:

en: Summary
pt: Resumo

en: Sun
pt: Dom

en: Sunday
pt: Domingo

en: Support
pt: Suporte

en: Support for The Events Calendar
pt: Suporte do The Events Calendar

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish Krona
pt: Coroa Sueca

en: Swiss Franc
pt: Franco Suíço

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syrian Arab Republic
pt: Síria, República Árabe da

en: System Information
pt: Informações do sistema

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Taiwan New Dollar
pt: Novo Dólar de Taiwan

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania, United Republic of
pt: República Unida da Tanzânia

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: %s
pt: As personalizações de modelos devem ser movidas para o subdiretório correcto: %s

en: Template overrides should be moved to the correct subdirectory: tribe_get_template_part('%s')
pt: As personalizações de modelos devem ser movidas para o subdiretório correcto: tribe_get_template_part('%s')

en: Templates introduced or updated with this release (%s):
pt: Modelos introduzidos ou actualizados nesta versão (%s):

en: Temporary file not found. Could not save %s.
pt: Ficheiro temporário não encontrado. Não foi possível guardar %s.

en: Terms
pt: Termos

en: Test for a theme or plugin conflict
pt: Testar conflitos com temas ou plugins

en: Test for conflicts
pt: Teste de conflitos

en: Testing for Conflicts
pt: Teste de conflitos

en: Text Array
pt: Matriz de Texto

en: Text Color
pt: Cor do texto

[ctx: Text for link to the add-ons page.]
en: Check out the available add-ons.
pt: Confira os complementos disponíveis.

[ctx: Text label for control to hide restricted events on main calendar views.]
en: Hide restricted events on calendar views.
pt: Oculte eventos restritos nas exibições de calendário.

[ctx: Text used for links to the Accent Color setting.]
en: Accent Color
pt: Cor de Destaque

[ctx: Text used for links to the Event Background Color setting.]
en: General Background Color
pt: Cor de Fundo Geral

[ctx: Text used for links to the General settings section.]
en: General
pt: Geral

en: Thai Baht
pt: Baht tailandês

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Thank you for using %s! All of us at The Events Calendar sincerely appreciate your support and we’re excited to see you using our plugins.
pt: Obrigado por usar o %s! Todos nós do The Events Calendar agradecemos sinceramente seu apoio e ficamos felizes em ver você usando nossos plug-ins.

en: Thanks for activating Event Aggregator! It looks like you have some settings and imports configured on our legacy importer plugins. To complete your transition, we need to transfer those options to our new system.
pt: Obrigado por activar o Event Aggregator! Parece que tem algumas definições e importações configuradas nos nossos plugins de importação antigos. Para concluir a transição, temos de transferir estas opções para o nosso novo sistema.

en: Thanks for installing The Events Calendar! Here are some handy resources for getting started with our plugins.
pt: Obrigado por instalar o The Events Calendar! Aqui estão alguns recursos práticos para começar a utilizar os nossos plugins.

en: Thanks for setting up a valid key. It will expire on %s
pt: Obrigado por configurar uma chave válida. Expira em %s

en: The "%1$s" source is invalid and cannot be reached on "%2$s" instance.
pt: A "%s" origem é inválida e não é possível obter na instância "%s".

[ctx: The "/page/" URL string component.]
en: page
pt: página

[ctx: The "Create or Find {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Create or Find %s
pt: Criar ou Procurar %s

[ctx: The "Find Events" button color setting label.]
en: Find Events Button Color
pt: Cor do botão de pesquisa

[ctx: The "Find Events" button text color setting label.]
en: Find Events Button Text
pt: Texto do botão Localizar eventos

[ctx: The "Find a {post type name}" label for custom linked post types that are *not* Venues or Organizers]
en: Find %1$s %2$s
pt: Procurar %1$s %2$s

en: The #1 calendar for WordPress
pt: O calendário nº 1 para WordPress

en: The %3$s "%1$s" uses the "/%2$s" slug: the Events Calendar plugin will show its calendar in place of the page.
pt: O %3$s "%1$s" utiliza a slug "/%2$s": o plugin The Events Calendar irá mostrar o calendário respectivo no lugar da página.

en: The 'categories' parameter contains invalid category slugs or IDs
pt: O parâmetro 'categories' contém ID ou slugs de categoria inválidos

en: The 'end_date' parameter must be in a supported format
pt: O parâmetro 'end_date' tem de estar num formato suportado

en: The 'page' parameter must be a positive integer greater than 1
pt: O parâmetro 'page' tem de ser um número inteiro positivo maior que 1

en: The 'per_page' parameter must be a positive integer greater than 1
pt: O parâmetro 'per_page' tem de ser um número inteiro positivo maior que 1

en: The 'search' parameter must be a string
pt: O parâmetro 'search' tem de ser uma string

en: The 'start_date' parameter must be in a supported format
pt: O parâmetro 'start_date' tem de estar num formato suportado

en: The 'tags' parameter contains invalid tag slugs or IDs
pt: O parâmetro 'tags' contém ID ou slugs de categoria inválidos

en: The Action Logger will dispatch any logging message using the "tribe_log" action writing, by default, to the PHP error log.
pt: O Action Logger irá enviar qualquer mensagem de registro usando a ação "tribe_log" escrevendo, por padrão, no log de erros do PHP.

en: The Asynchronous import process is faster and does not rely on WordPress Cron but might not work correctly in all WordPress installations, try switching to the Cron-based process for maximum compatibility.
pt: O processo de importação assíncrona é mais rápido e não depende do WordPress cron, mas pode não funcionar corretamente em todas as instalações do WordPress, tente mudar para o processo baseado em cron para máxima compatibilidade.

en: The CSV file cannot be found. You may need to re-upload the file.
pt: Não é possível encontrar o ficheiro CSV. Pode ter de carregar o ficheiro de novo.

en: The Event Aggregator API responded with bad data. Please <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contact support</a>.
pt: A API do Event Aggregator respondeu com dados inválidos. Por favor <a href="https://theeventscalendar.com/support/post/" target="_blank">contacte o suporte</a>.

[ctx: The Events Bar background color setting label.]
en: Background Color
pt: Cor de fundo

[ctx: The Events Bar border color setting label.]
en: Border Color
pt: Cor da Borda

[ctx: The Events Bar icon color setting label.]
en: Icons
pt: Ícones

en: The Events Calendar - View V2
pt: The Events Calendar - Ver V2

en: The Events Calendar Context
pt: O contexto do calendário de eventos

en: The Events Calendar JSON-LD Data
pt: Dados JSON-LD do calendário de eventos

en: The Events Calendar Official Facebook Community
pt: Comunidade oficial do Events Calendar no Facebook

en: The Events Calendar REST API
pt: REST API do plugin The Events Calendar

en: The Events Calendar REST API allows accessing upcoming events information easily and conveniently.
pt: A REST API do plugin The Events Calendar permite-lhe aceder às informações dos próximos eventos de forma fácil e conveniente.

en: The Events Calendar Tweaks
pt: Ajustes no calendário de eventos

en: The Events Calendar brand logo
pt: O logo da marca The Events Calendar

en: The Events Calendar comes with an API key for basic maps functionality. If you’d like to use more advanced features like custom map pins, dynamic map loads, or Events Calendar Pro's Location Search and advanced Map View, you’ll need to get your own Google Maps API key and add it to Events > Settings > Integrations
pt: O Events Calendar vem com uma chave de API para a funcionalidade básica de mapas. Se quiser usar recursos mais avançados, como pinos de mapas personalizados, carregamentos dinâmicos de mapas ou o Location Search e o Map View avançado do Events Calendar Pro, você precisará obter sua própria chave de API do Google Maps e adicioná-la em Events > Settings > Integrations

en: The Events Calendar could not write WPML default config file: please create the file manually.
pt: Não foi possível o The Events Calendar gravar o ficheiro de configuração do WPML: por favor crie o ficheiro manualmente.

en: The Events Calendar does not send any user data outside of your website by default.
pt: O Calendário de eventos não envia dados do usuário fora do seu site por padrão.

en: The Events Calendar important notice icon
pt: O ícone de aviso importante do Calendário de eventos

en: The Events Calendar is API is not providing the site origin correctly.
pt: A API do plugin The Events Calendar não está a fornecer correctamente a origem do site.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events.
pt: O The Events Calendar é um plugin elaborado e extensível que lhe permite facilmente partilhar os seus eventos.

en: The Events Calendar is a carefully crafted, extensible plugin that lets you easily share your events. Beautiful. Solid. Awesome.
pt: O The Events Calendar é um plugin elaborado e extensível que lhe permite facilmente partilhar os seus eventos. Bonito. Sólido. Espectacular.

en: The Events Calendar logo
pt: O logo de The Events Calendar

en: The Events Calendar offers basic support for themes using Site Editor.
pt: The Events Calendar oferece suporte básico para temas que utilizam o Editor de Sites.

en: The Events Calendar product suite logo
pt: O logótipo do conjunto de produtos The Events Calendar

en: The Events Calendar suite offers the use of third-party API keys. The primary functions are to enhance the features we've built in, some of which use Google Maps, PayPal, Eventbrite, and Meetup. These API keys are not supplied by The Events Calendar.
pt: O pacote Agenda de eventos oferece o uso de chaves de API de terceiros. As funções principais são aprimorar os recursos que construímos, alguns dos quais usam Google Maps, PayPal, Eventbrite e Meetup. Essas chaves de API não são fornecidas pelo Calendário de eventos.

[ctx: The Events Calendar title]
en: The Events Calendar
pt: Calendário de Eventos

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation description]
en: Displays the calendar views.
pt: Apresenta as vistas de calendário.

[ctx: The Full Site editor archive events block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
pt: Visualizações de calendário (Arquivo %s)

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays a single %s.
pt: Apresenta um único %s.

[ctx: The Full Site editor block navigation description]
en: Displays the calendar views.
pt: Apresenta a visualização de calendário.

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: %s Single
pt: %s único

[ctx: The Full Site editor block navigation title]
en: Calendar Views (%s Archive)
pt: Visualizações de calendário (arquivo %s)

[ctx: The Full Site editor event block navigation description]
en: Displays a single %s.
pt: Apresenta um único %s.

[ctx: The Full Site editor event block navigation title]
en: Single %s
pt: Único %s

en: The Meetup API key is required.
pt: É necessária a chave de API do Meetup.

en: The TEC REST API link to fetch this event
pt: A ligação TEC REST API para obter este evento

en: The URL provided could not be reached.
pt: Não foi possível encontrar URL fornecido.

en: The URL provided failed to load.
pt: Falhou ao carregar o URL fornecido.

en: The URL to the event page
pt: O URL da página do evento

en: The URL to the full size version of the image
pt: O URL para a versão da imagem em tamanho original

en: The URL to the organizer page
pt: O URL da página do organizador

en: The URL to the term archive page
pt: O URL da página de arquivo do termo

en: The URL to the venue page
pt: O URL da página do local

[ctx: The US state Georgia]
en: Georgia
pt: Geórgia

en: The WordPress term ID
pt: O ID do termo

en: The abbreviated event time zone string
pt: A cadeia de fuso horário do evento abreviado

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
pt[0]: A definição acima não foi guardada. Outras definições foram guardadas com successo.
pt[1]: As definições acima não foram guardadas. Outras definições foram guardadas com successo.

[ctx: The all-day text for the event date and time widget]
en: All day
pt: Todo o dia

en: The archive page to return
pt: A página de arquivo a devolver

[ctx: The base font size input setting label.]
en: By Pixel
pt: Por Pixel

en: The best WordPress donation plugin.
pt: O melhor plugin de doação do WordPress.

en: The cost currency symbol
pt: O símbolo de moeda do custo

[ctx: The country]
en: Georgia
pt: Geórgia

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
pt: O símbolo da moeda normalmente precede o valor. Ao activar esta opção, o símbolo será apresentado após o valor.

en: The current URL for your events page is %1$s. <br><br> You cannot edit the slug for your events page as you do not have pretty permalinks enabled. In order to edit the slug here, <a href="%2$s">enable pretty permalinks</a>.
pt: O URL atual da página de eventos é %1$s. <br><br> Você não pode editar o slug para sua página de eventos porque você não possui permalinks bonitos ativados. Para editar o slug aqui, <a href="%2$s"> habilite permalinks bonito </a>.

en: The current user cannot delete the event category with the specified term ID.
pt: O usuário atual não pode excluir a categoria de evento com o ID de termo especificado.

en: The current user cannot delete the event tag with the specified term ID.
pt: O usuário atual não pode excluir a tag de evento com o ID de termo especificado.

en: The current user cannot delete the event with the specified ID.
pt: O usuário atual não pode excluir o evento com o ID de termo especificado.

en: The current user cannot delete the organizer with the specified ID.
pt: O usuário atual não pode excluir o organizador com o ID especificado.

en: The current user cannot delete the venue with the specified ID.
pt: O utilizador atual não pode eliminar o local com o ID especificado.

en: The daily limit of %d import requests to the Event Aggregator service has been reached. Please try again later.
pt: Foi atingido o limite diário de pedidos de importação de %d do Event Aggregator. Por favor, tente de novo mais tarde.

en: The date day
pt: O dia da data

en: The date hour
pt: A hora da data

[ctx: The date marker text color setting label.]
en: Date Marker
pt: Marcador de Data

en: The date minutes
pt: Os minutos da data

en: The date month
pt: O mês da data

en: The date seconds
pt: Os segundos da data

en: The date year
pt: O ano da data

[ctx: The datepicker label when the range start is now.]
en: Now
pt: Agora

[ctx: The datepicker range definition when no events are found (for mobile).]
en: Upcoming
pt: Próximos

[ctx: The datepicker range definition when no events are found.]
en: Upcoming
pt: Próximos

[ctx: The datepicker range definition when no more pages of events exist.]
en: Upcoming
pt: Próximos

[ctx: The days of the week text color setting label.]
en: Days of the Week
pt: Dias da Semana

en: The default event category for events
pt: A categoria por omissão de eventos

en: The default event category for events imported via .ics files
pt: A categoria por omissão de eventos importados via ficheiros .ics

en: The default event category for events imported via CSV
pt: A categoria por omissão de eventos importados via CSV

en: The default event category for events imported via Eventbrite
pt: A categoria por omissão de eventos importados via Meetup

en: The default event category for events imported via Google Calendar
pt: A categoria por omissão de eventos importados via Calendário Google

en: The default event category for events imported via Meetup
pt: A categoria por omissão de eventos importados via Meetup

en: The default event category for events imported via iCalendar
pt: A categoria por omissão de eventos importados via iCalendar

en: The default event category for events imported via other URLs
pt: A categoria por omissão de eventos importados via outros URL

en: The default post status for events
pt: O estado por omissão de eventos

en: The default post status for events imported via .ics files
pt: O estado por omissão de eventos importados via ficheiros .ics

en: The default post status for events imported via CSV
pt: O estado por omissão de eventos importados via CSV

en: The default post status for events imported via Eventbrite
pt: O estado por omissão de eventos importados via Meetup

en: The default post status for events imported via Google Calendar
pt: O estado por omissão de eventos importados via Calendário Google

en: The default post status for events imported via Meetup
pt: O estado por omissão de eventos importados via Meetup

en: The default post status for events imported via iCalendar
pt: O estado por omissão de eventos importados via iCalendar

en: The default post status for events imported via other URLs
pt: O estado por omissão de eventos importados via outros URL

[ctx: The default text for the 'today' button's title and aria-label on the Week View.]
en: Click to select the current month
pt: Clique para seleccionar o corrente mês

[ctx: The default text label for the "today" button on main calendar views.]
en: Today
pt: Hoje

[ctx: The default text label for the "today" button on the Month View.]
en: This Month
pt: Este mês

[ctx: The default title of the List Widget.]
en: Upcoming Events
pt: Próximos eventos

[ctx: The default title text for the today button.]
en: Click to select today's date
pt: Clique para seleccionar a data de hoje

[ctx: The description for the base font size setting.]
en: Choose a base font size. Event text will scale around the selected base size.
pt: Escolha um tamanho de fonte base. O texto do evento será dimensionado em torno do tamanho de base selecionado.

[ctx: The description for the event date and time color setting.]
en: Main date and time display on views and single event pages
pt: Exibição principal de data e hora em visualizações e páginas de evento único

[ctx: The description of the List Widget.]
en: Shows a list of upcoming events.
pt: Mostra uma lista dos próximos eventos.

en: The details about each size available for the image
pt: Os detalhes sobre cada tamanho disponível para a imagem

en: The details of your calendar plugin and settings is often needed for you or our staff to help troubleshoot an issue. Please opt-in below to automatically share your system information with our support team. This will allow us to assist you faster if you post in our help desk.
pt: Os detalhes dos seus plugins e configurações do calendário são muitas vezes necessários para que você ou nossa equipe possam ajudar a solucionar um problema. Selecione abaixo a opção para compartilhar automaticamente suas informações do sistema com nossa equipe de suporte. Isso nos permitirá ajudá-lo de forma mais rápida se você postar em nossos fóruns.

en: The e-mail address will be obfuscated on this site to avoid it getting harvested by spammers.
pt: O endereço de email será ofuscado neste site para evitar ser utilizado para spam.

en: The e-mail address will be obfuscated on your site to avoid it getting harvested by spammers.
pt: O endereço de email será ofuscado no seu site para evitar ser utilizado para spam.

en: The event %s generated an error: Migration was canceled. Please try again.
pt: O evento %s gerou um erro: A migração foi cancelada. Tente novamente.

en: The event ID is missing from the request
pt: O ID do evento está em falta no pedido

en: The event ID used to globally identify in Event Aggregator
pt: O ID do evento para identificar globalmente no Event Aggregator

en: The event WordPress post ID
pt: O ID do evento

[ctx: The event accent color setting label.]
en: Accent Color
pt: Cor de Destaque

en: The event author ID
pt: O ID do evento

en: The event author WordPress post ID
pt: O ID do autor do evento

en: The event categories
pt: As categorias do evento

en: The event category ID or name
pt: O ID ou nome da categoria de evento

en: The event category description
pt: A descrição da categoria do evento

en: The event category name
pt: O nome da categoria do evento

en: The event category slug
pt: O slug da categoria de evento

en: The event category term ID is missing or does not exist.
pt: O ID do termo da categoria de evento está ausente ou não existe.

en: The event category term ID is missing.
pt: O ID do termo da categoria de evento está ausente.

en: The event category with the specified term ID could not be deleted.
pt: A categoria do evento com o ID do termo especificado não pôde ser excluída.

en: The event category with the specified term ID has been deleted already.
pt: A categoria de evento com o ID do termo especificado já foi excluída.

en: The event cost
pt: Custo do evento

en: The event cost details
pt: Os detalhes do custo do evento

en: The event cost including the currency symbol
pt: O custo do evento incluindo o símbolo de moeda

en: The event could not be updated
pt: Não foi possível atualizar o evento

en: The event creation date in UTC time
pt: A data de criação evento no fuso horário UTC

en: The event creation date in the site time zone
pt: A data de criação do evento no fuso horário do site

en: The event description
pt: Descrição do evento

en: The event does not have a venue assigned
pt: O evento não tem um local atribuído

en: The event does not have an organizer assigned
pt: O evento não tem um organizador atribuído

en: The event end date and time
pt: A data de fim do evento no fuso horário UTC

en: The event end date in UTC time
pt: A data de fim do evento no fuso horário UTC

en: The event excerpt
pt: Resumo do evento

en: The event featured image ID or URL
pt: O ID ou URL da imagem destacada do evento

en: The event featured image details if set
pt: A imagem de destaque do evento, caso esteja definida

en: The event is already trashed
pt: Os detalhes do custo do evento

en: The event last modification date in UTC time
pt: A data da última modificação do evento no fuso horário UTC

en: The event last modification date in the site time zone
pt: A data da última modificação do evento no fuso horário do site

en: The event long description
pt: A descrição longa do evento

en: The event name
pt: O nome do evento

en: The event organizer IDs or data
pt: Os IDs ou dados do organizador do evento

en: The event organizers
pt: O organizador do evento

en: The event post ID is missing or does not exist.
pt: O ID do evento está em falta.

en: The event post ID is missing.
pt: O ID do evento está em falta.

en: The event post status
pt: O status do evento

en: The event publication date
pt: A data de publicação do evento

en: The event publication date (UTC time zone)
pt: A data de criação evento no fuso horário UTC

en: The event short description
pt: A descrição curta do evento

en: The event slug
pt: Slug do evento

en: The event start date and time
pt: A data de início do evento no fuso horário UTC

en: The event start date in UTC time
pt: A data de início do evento no fuso horário UTC

en: The event start date in the event or site time zone
pt: A data de início do evento no fuso horário do site

en: The event status
pt: Estado do evento

en: The event tag ID or name
pt: O ID ou nome da tag de evento

en: The event tag description
pt: Descrição da etiqueta do evento

en: The event tag name
pt: Nome de etiqueta do evento

en: The event tag slug
pt: Slug da etiqueta do evento

en: The event tag term ID is missing or does not exist.
pt: O ID do termo da tag de evento está ausente ou não existe.

en: The event tag term ID is missing.
pt: O ID do termo da tag de evento está ausente.

en: The event tag with the specified term ID could not be deleted.
pt: A tag de evento com o ID de termo especificado não pôde ser excluída.

en: The event tag with the specified term ID has been deleted already.
pt: A tag de evento com o ID do termo especificado já foi excluída.

en: The event tags
pt: As etiquetas do evento

en: The event time zone
pt: A string do fuso horário do evento

en: The event title
pt: Título do evento

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Date and Time
pt: Data e Hora do Evento

[ctx: The event title color setting label.]
en: Event Title
pt: Título do evento

en: The event venue
pt: O local do evento

en: The event website URL
pt: O URL do site do evento

en: The event with the specified ID could not be deleted.
pt: O evento com o ID especificado não pôde ser excluído.

en: The event with the specified ID has been deleted already.
pt: O evento com o ID especificado já foi excluído.

en: The event with the specified ID is not accessible.
pt: O evento com o ID especificado não está acessível.

[ctx: The events bar text color setting label.]
en: Text Color
pt: Cor do texto

en: The file provided could not be opened. Please confirm that it is a properly formatted .ics file.
pt: Não foi possível abrir o ficheiro. Por favor confirme se o ficheiro .ics tem o formato correcto.

en: The following fields are required for a successful import:
pt: Para uma importação bem sucedida são necessários os seguintes campos:

en: The following preview does not necessarily contain all of the data from your CSV file. The data displayed below is meant as a guide to help you map your CSV file's columns to the appropriate Event fields.
pt: Esta pré-visualização não contém necessariamente todos os dados do seu ficheiro CSV. Os dados mostrados abaixo são um auxiliar que lhe permite fazer a correspondência das colunas do seu ficheiro CSV com os campos apropriados de eventos.

en: The following three fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
pt: Os três campos a seguir aceitam as opções de formato de data disponíveis para a função PHP %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Aprenda a fazer seu próprio formato de data aqui</a>.

[ctx: The font size selector setting label.]
en: By Scale
pt: Por escala

en: The function needs to be passed an $event or used in the loop.
pt: A função precisa de um $event ou de ser usada no loop.

[ctx: The grid background color setting description.]
en: Preview display when hovering on an event title
pt: Visualização da tela ao passar o mouse sobre o título de um evento

[ctx: The grid background color setting label.]
en: Grid Background
pt: Background da grade

[ctx: The grid hover color setting description.]
en: Bottom border highlight when hovering on a day
pt: Borda inferior realçada ao pairar em um dia

[ctx: The grid lines color setting label.]
en: Grid Lines Color
pt: Cor das linhas de grade

[ctx: The header for the calendar grid color control section.]
en: Adjust Grid Colors
pt: Ajustar as cores da grade

[ctx: The header for the color control section.]
en: Adjust Appearance
pt: Ajustar Aparência

[ctx: The header for the font color control section.]
en: Set Font Colors
pt: Definir cores da fonte

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget email section.]
en: Email:
pt: E-mail:

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget phone section.]
en: Phone:
pt: Telefone:

[ctx: The header string for the Elementor event organizer widget website section.]
en: Website:
pt: Site:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget address section.]
en: Address:
pt: Endereço:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget phone section.]
en: Phone:
pt: Telefone:

[ctx: The header string for the Elementor event venue widget website section.]
en: Website:
pt: Site:

[ctx: The header text for the event cost widget]
en: Cost:
pt: Custo:

[ctx: The header text for the event date and time widget]
en: Date & Time:
pt: Data & Hora:

en: The image WordPress post ID
pt: O ID da imagem

en: The image associated with your event could not be attached to the event.
pt: Não foi possível anexar ao evento a imagem associada ao seu evento.

en: The image associated with your event could not be imported.
pt: Não foi possível importar a imagem associada ao seu evento.

en: The image associated with your event is not accessible with your API key.
pt: A imagem associada ao seu evento não está acessível com a sua chave de API.

en: The image file extension
pt: A extensão do ficheiro de imagem

en: The image height in pixels in the specified size
pt: A altura da imagem em píxeis para o tamanho especificado

en: The image mime-type
pt: O tipo de mime da imagem

en: The image natural height in pixels
pt: A altura da imagem em píxeis

en: The image natural width in pixels
pt: A largura da imagem em píxeis

en: The image width in pixels in the specified size
pt: A largura da imagem em píxeis para o tamanho especificado

en: The import being fetched is not queued up for importing. Please try the import again.
pt: A importação a ser buscada não está enfileirada para importação. Tente novamente a importação.

en: The import failed for an unknown reason. Please try again. If the problem persists, please contact support.
pt: A importação falhou por uma razão desconhecida. Por favor tente de novo. Se o problema persistir, por favor contacte o suporte.

en: The import is in progress.
pt: A importação está em curso.

en: The import record is missing the origin.
pt: O registo de importação tem a origem em falta.

en: The import unique ID as provided by Event Aggregator service
pt: O ID exclusivo de importação, conforme fornecido pelo serviço Agregador de Eventos

en: The import will be starting soon.
pt: A importação irá começar em breve.

[ctx: The label for the amount of events to show in the List Widget.]
en: Show:
pt: Mostrar:

[ctx: The label for the field of the title of the List Widget.]
en: Title:
pt: Título:

[ctx: The label for the option to enable JSON-LD in the List Widget.]
en: Generate JSON-LD data
pt: Gerar dados JSON-LD

[ctx: The label for the option to hide the List Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
pt: Oculte este widget se não existirem eventos futuros.

[ctx: The label for the option to only show featured events in the List Widget]
en: Limit to featured events only
pt: Limitar apenas a eventos em destaque

[ctx: The label for the redirection behavior setting.]
en: Redirection Behavior:
pt: Comportamento de redireccionamento:

[ctx: The label for the specific event ID setting.]
en: Event ID:
pt: ID do evento:

[ctx: The label for the widget title setting.]
en: Title:
pt: Título:

[ctx: The label of the event status select.]
en: Set status:
pt: Definir status:

[ctx: The label of the users dropdown for an integration.]
en: Users
pt: Utilizadores

[ctx: The label/header text for the event categories widget]
en: Categories:
pt: Categorias:

en: The last time this event was imported and/or updated via import.
pt: A última vez que este evento foi importado ou actualizado via importação.

[ctx: The link color setting label.]
en: Link Color
pt: Cor do Link

en: The link to the image in the specified size on the site
pt: A ligação para a imagem no tamanho especificado no site

[ctx: The main header string for the Elementor event venue widget.]
en: Venue | Venues
pt[0]: Local
pt[1]: Locais

en: The map does not have valid coordinates nor a valid address
pt: O mapa não possui coordenadas nem endereço válidos

en: The migration preview is done and ready for your review. No changes have been made to your events, but this report shows what adjustments will be made during the migration to the new system. If you have any questions, please %1$sreach out to our support team%2$s.
pt: A visualização da migração está concluída e pronta para sua análise. Nenhuma alteração foi feita em seus eventos, mas este relatório mostra quais ajustes serão feitos durante a migração para o novo sistema. If you have any questions, please %1$sreach out to our support team%2$s.

[ctx: The multiday event bar color setting description.]
en: For all-day and multi-day events
pt: Para eventos de dia inteiro e vários dias

[ctx: The multiday event bar color setting label.]
en: Event Span
pt: Extensão do Evento

[ctx: The name of the List Widget.]
en: Events List
pt: Lista de Eventos

en: The next import is scheduled for %1$s.
pt: A próxima importação está agendada para %1$s.

en: The number of event categories to return on each page
pt: O número de categorias de evento para retornar em cada página

en: The number of event tags to return on each page
pt: O número de etiquetas de evento a retornar em cada página

en: The number of events available in the preview may be limited by your %1$sImport Settings.%2$s
pt: O número de eventos disponíveis na visualização pode ser limitado por suas configurações do %1$sImport Settings.%2$s

en: The number of events per page on the List View. Does not affect other views.
pt: O número de eventos por página na Vista de lista. Não afeta outras visualizações.

en: The number of events to return on each page
pt: O número de eventos a devolver em cada página

en: The number of organizers to return on each page
pt: O número de organizadores a retornar em cada página

en: The number of posts associated with the term
pt: O número de conteúdos associados ao termo

en: The number of venues to return on each page
pt: O número de locais para retornar em cada página

en: The online course platform created by e-learning experts.
pt: A plataforma de cursos on-line criada por especialistas em e-learning.

en: The organizer ID used to globally identify in Event Aggregator
pt: O ID do organizador para identificar globalmente no Event Aggregator

en: The organizer WordPress post ID
pt: O ID do organizador

en: The organizer author ID
pt: O ID do autor do organizador

en: The organizer author WordPress post ID
pt: O ID do autor do organizador

en: The organizer could not be created from the provided data
pt: O organizador não pôde ser criado a partir dos dados fornecidos

en: The organizer could not be deleted
pt: Não foi possível excluir o organizador

en: The organizer could not be updated
pt: O organizador não pôde ser actualizado

en: The organizer creation date in UTC time
pt: A data de criação do organizador no fuso horário UTC

en: The organizer creation date in the site time zone
pt: A data de criação do organizador no fuso horário do site

en: The organizer description
pt: Descrição do organizador

en: The organizer e-mail address
pt: O endereço de email do organizador

en: The organizer email address
pt: O endereço de email do organizador

en: The organizer featured image ID or URL
pt: O ID ou URL de imagem destacada do organizador

en: The organizer is already trashed
pt: O endereço de email do organizador

en: The organizer last modification date in UTC time
pt: A data de modificação do organizador no fuso horário UTC

en: The organizer last modification date in the site time zone
pt: A última data de modificação do organizador no fuso horário do site

en: The organizer long description
pt: A descrição longa do organizador

en: The organizer name
pt: O nome do organizador

en: The organizer phone number
pt: O número de telefone do organizador

en: The organizer post ID is missing or does not exist.
pt: O ID da postagem do organizador está ausente ou não existe.

en: The organizer post ID is missing.
pt: O ID da postagem do organizador está ausente.

en: The organizer post status
pt: O status da postagem do organizador

en: The organizer publication date
pt: A data de publicação do organizador

en: The organizer publication date (UTC time zone)
pt: A data de criação do organizador no fuso horário UTC

en: The organizer short description
pt: A descrição curta do organizador

en: The organizer slug
pt: Slug do organizador

en: The organizer status
pt: Estado do organizador

en: The organizer website
pt: O site do organizador

en: The organizer with the specified ID could not be deleted.
pt: O organizador com o ID especificado não pôde ser excluído.

en: The organizer with the specified ID has been deleted already.
pt: O organizador com o ID especificado já foi excluído.

en: The organizer with the specified ID is not accessible.
pt: O evento com o ID especificado não está acessível.

[ctx: The placeholder for the dropdown to select a user.]
en: Select a User
pt: Selecionar um Usuário

[ctx: The placeholder for the event status select.]
en: Select an Event Status
pt: Selecione o status do evento

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. Creating a scheduled import would generate duplicate events on each import. Instead, please use a One-Time import or contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
pt: Alguns eventos na origem solicitada estão sem o atributo UID exigido pela especificação do iCalendar. A criação de uma importação agendada geraria eventos duplicados a cada importação. Em vez disso, use uma importação manual ou entre em contato com o provedor da origem para corrigir o problema de UID; informar o link para %s pode ajudá-los a resolver mais rapidamente o problema da UID de seu feed.

[ctx: The placeholder is for the localized version of the iCal UID specification link]
en: Some events at the requested source are missing the UID attribute required by the iCalendar Specification. One-Time and ICS File imports are allowed but successive imports will create duplicated events on your site. Please contact the source provider to fix the UID issue; linking them to %s may help them more quickly resolve their feed's UID issue.
pt: Falta o atributo UID, requerido pela Especificação de iCalendar, a alguns eventos na fonte requerida. É possível importar ficheiros ICS, mas importações sucessivas criarão eventos duplicados no seu site. Peça ao fornecedor da fonte para resolver o problema com os UID; ligando-o a %s pode ajuda-lo a resolver o problema mais rapidamente.

en: The plugins you need at one discounted price
pt: Os plugins de que necessita a um preço único de saldos

en: The position of the currency symbol in the cost string
pt: A posição do símbolo de moeda do custo

en: The preview is taking longer than expected. Please try again in a moment.
pt: A sua pré-visualização está a demorar mais do que o esperado. Por favor tente de novo dentro de momentos.

en: The provided linked post ID is not valid
pt: A ID da postagem vinculada fornecida não é válida

en: The records you were attempting to import were still not available when this queue was processed. Please try again.
pt: Os registos que está a tentar importar ainda não estavam disponíveis quando esta importação foi processada. Por favor tente de novo.

en: The request was sent insecurely.
pt: O pedido foi enviado sem segurança.

en: The request wasn't sent from this tab.
pt: O pedido não foi feito a partir deste separador.

en: The requested URL does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
pt: O URL solicitado não tem publicado nenhum evento próximo correspondente aos seus critérios de pesquisa.

en: The requested event archive page does not exist
pt: A página de arquivo do evento solicitado não existe

en: The requested event is not accessible
pt: O evento solicitado não está acessível

en: The requested event term archive page does not exist
pt: A página do arquivo de termo pedida não existe

en: The requested organizer archive page does not exist
pt: A página do arquivo de organizador pedida não existe

en: The requested organizer is not accessible
pt: O evento solicitado não está acessível

en: The requested page was not found.
pt: A página solicitada não foi encontrada.

en: The requested post ID does not exist or is not an event
pt: O ID de conteúdo solicitado não existe ou não é um evento

en: The requested post ID does not exist or is not an organizer
pt: O ID de conteúdo solicitado não existe ou não é um organizador

en: The requested post ID does not exist or is not an venue
pt: O ID de conteúdo solicitado não existe ou não é um local

en: The requested source does not have any upcoming and published events matching the search criteria.
pt: A origem solicitada não tem publicado nenhum evento próximo correspondente aos seus critérios de pesquisa.

en: The requested venue archive page does not exist
pt: A página do arquivo do local pedida não existe

en: The requested venue is not accessible
pt: O evento solicitado não está acessível

en: The response from the Event Aggregator server was badly formed and could not be understood. Please try again.
pt: A resposta do servidor do Event Aggregator foi mal formatada e incompreensível. Por favor tente de novo.

en: The selected log file is empty or has not been generated yet.
pt: O ficheiro de registo seleccionado está vazio ou ainda não foi criado.

en: The server is not currently responding
pt: De momento o servidor não está a responder

en: The server is responding with an error:
pt: O servidor respondeu com um erro:

en: The service has disabled oAuth. Some types of events may not import.
pt: O site tem oAuth desactivado. Alguns tipos de eventos poderão não ser importados.

en: The settings below control the display of your calendar. If things don't look right, try switching between the two style sheet options or pick a page template from your theme (not available on block themes).
pt: As configurações abaixo controlam a exibição do seu calendário. Se as coisas não parecerem corretas, tente alternar entre as duas opções de folha de estilo ou escolha um modelo de página do seu tema (não disponível em temas de bloco).

en: The taxonomy the term belongs to
pt: A taxonomia a que o termo pertence

en: The term description
pt: A descrição do termo

en: The term name
pt: O nome do termo

en: The term parent term if any
pt: O termo superior do termo, caso exista

en: The term slug
pt: A slug do termo

[ctx: The text label for the Day View.]
en: Day
pt: Dia

[ctx: The text label for the List View.]
en: List
pt: Lista

[ctx: The text label for the Month View.]
en: Month
pt: Mês

[ctx: The text used for the link to the event archive in the admin post tag list.]
en: %s View
pt: Ver %s

en: The user is not authorized to create event categories
pt: O usuário não está autorizado a criar categorias de evento

en: The user is not authorized to create event tags
pt: O usuário não está autorizado a criar tags de evento

en: The user is not authorized to create events
pt: O usuário não está autorizado a criar eventos

en: The user is not authorized to create organizers
pt: O usuário não está autorizado a criar organizadores

en: The user is not authorized to create venues
pt: O usuário não está autorizado a criar locais

en: The venue ID used to globally identify in Event Aggregator
pt: O ID do local para identificar globalmente no Event Aggregator

en: The venue WordPress post ID
pt: O ID do local

en: The venue ZIP code
pt: O código postal do local

en: The venue address
pt: O endereço do local

en: The venue author ID
pt: O país do local

en: The venue author WordPress post ID
pt: O ID do autor do local

en: The venue city
pt: A cidade do local

en: The venue could not be created from the provided data
pt: O local não pôde ser criado a partir dos dados fornecidos

en: The venue could not be deleted
pt: O local não pôde ser apagado

en: The venue could not be updated
pt: O local não pôde ser atualizado

en: The venue country
pt: O país do local

en: The venue creation date in UTC time
pt: A data de criação do local no fuso horário UTC

en: The venue description
pt: Descrição do local

en: The venue geo latitude
pt: Latitude geográfica do local

en: The venue geo longitude
pt: Longitude geográfica do local

en: The venue is already trashed
pt: O estado do local

en: The venue last modification date in UTC time
pt: A data da última modificação do local no fuso horário UTC

en: The venue long description
pt: A descrição longa do local

en: The venue name
pt: O nome do local

en: The venue phone number
pt: O número de telefone do local

en: The venue post ID is missing or does not exist.
pt: O ID do post do local está ausente ou não existe.

en: The venue post ID is missing.
pt: O ID do evento está em falta.

en: The venue post status
pt: O estado do local

en: The venue province
pt: A região do local

en: The venue publication date
pt: A data de criação do local no fuso horário UTC

en: The venue publication date (UTC time zone)
pt: A data de criação do local no fuso horário UTC

en: The venue short description
pt: A descrição curta do local

en: The venue slug
pt: A slug do local

en: The venue state
pt: O estado do local

en: The venue state and province
pt: O estado ou região do local

en: The venue state or province
pt: O estado ou região do local

en: The venue status
pt: O estado do local

en: The venue website URL
pt: O URL do site do local

en: The venue with the specified ID could not be deleted.
pt: O evento com o ID especificado não está acessível.

en: The venue with the specified ID has been deleted already.
pt: O evento com o ID especificado não está acessível.

en: The venue with the specified ID is not accessible.
pt: O evento com o ID especificado não está acessível.

en: Themer's Guide
pt: Guia de temas

en: There are a few %s to resolve and prevent 404 errors.
pt: Existem algumas %s maneiras de resolver e evitar erros 404.

en: There are no fields set up for this tab yet.
pt: Ainda não há campos configurados para essa guia.

en: There are no notifications
pt: Não existem notificações

en: There is a new version of %1$s available. %2$s
pt: Está disponível uma nova versão de %1$s. %2$s

en: There is a solution for every problem
pt: Existe uma solução para cada problema

en: There is an update available for %1$s but your license has expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your license.%3$s | Updates are available for %1$s but your license keys have expired. %2$sVisit the Events Calendar website to renew your licenses.%3$s
pt[0]: Está disponível uma actualização para o %1$s mas a sua chave de licença expirou. %2$sVisite o site do The Events Calendar%3$s para renovar a sua licença
pt[1]: Estão disponíveis actualizações para os %1$s mas as suas chaves de licença expiraram. %2$sVisite o site do The Events Calendar%3$s para renovar as suas licenças

en: There may be an issue with the Event Aggregator server. Please try your import again later.
pt: Deve haver um problema com o servidor do Event Aggregator. Por favor, tente importar de novo mais tarde.

en: There was a problem processing your import. Please try again.
pt: Ocorreu um problema ao processar a sua importação. Por favor tente de novo.

en: There was an error building the record queue:
pt: Ocorreu um erro ao buscar os resultados da sua importação:

en: There was an error fetching the results from your import:
pt: Ocorreu um erro ao obter os resultados da sua importação:

en: There were no Legacy Events to be Migrated, you are ready to rock!
pt: Não há eventos antigos para migrar, está pronto!

en: There were no results found for %s.
pt: Não foram encontrados resultados para %s.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong> this month.
pt: Não foram encontrados resultados para <strong>"%1$s"</strong> este mês.

en: There were no results found for <strong>"%1$s"</strong>.
pt: Não foram encontrados resultados para <strong>"%1$s".</strong>.

en: There were no results found for this view.
pt: Não foram encontrados resultados para esta vista.

en: There were no results found for this view. %1$s
pt: Não foram encontrados resultados para esta vista. %1$s

en: There were no results found.
pt: Não foram encontrados resultados.

en: There’s a new version of %1$s available, but your license is expired. You’ll need to renew your license to get access to the latest version. If you plan to continue using your current version of the plugin(s), be sure to use a compatible version of The Events Calendar. %2$s
pt: Há uma nova versão de %1$s disponível, mas sua licença está expirada. Você precisará renovar sua licença para ter acesso à versão mais recente. Se você planeja continuar usando sua versão atual do(s) plugin(s), certifique-se de usar uma versão compatível de The Events Calendar. %2$s

en: These APIs may include the following third party services: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).
pt: Estas API podem incluir os seguintes serviços de terceiros: Google Maps (API key), Meetup (OAuth token), PayPal (email, Client ID, Client Secret), Eventbrite (API key, auth URL, Client Secret), and Zoom (email, Client ID, Client Secret).

en: These settings impact all list-style views, including List View and Day View.
pt: Estas definições afectam todas as vistas de lista, incluindo a vista de lista e vista diária.

en: These settings will also apply to events imported in the future via this scheduled import.
pt: Estas definições também serão aplicadas aos eventos importados no futuro através desta importação agendada.

en: Third Party Accounts
pt: Contas de terceiros

en: This %s has passed.
pt: Este %s já decorreu.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
pt: Este calendário é criado com The Events Calendar.

en: This can happen when other plugins try to improve performance. %s.
pt: Isso pode acontecer quando outros plug-ins tentam melhorar o desempenho. %s.

en: This event is all day on %%startdatewithyear%%.
pt: Este evento é todo o dia em %%startdatewithyear%%.

en: This event is all day starting on %%startdatenoyear%% and ending on %%enddatewithyear%%.
pt: Este evento é todo o dia, começa em %%startdatenoyear%% e termina em %%enddatewithyear%%.

en: This event is at %%starttime%% on %%startdatewithyear%%.
pt: Este evento é às %%starttime%% em %%startdatewithyear%%.

en: This event is from %%starttime%% to %%endtime%% on %%startdatewithyear%%.
pt: Este evento é das %%starttime%% às %%endtime%% em %%startdatewithyear%%.

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends at %%endtime%% on %%enddatewithyear%%
pt: Este evento começa às %%starttime%% de %%startdatenoyear%% e termina às %%endtime%% de %%enddatewithyear%%

en: This event starts at %%starttime%% on %%startdatenoyear%% and ends on %%enddatewithyear%%
pt: Este evento começa às %%starttime%% de %%startdatenoyear%% e termina em %%enddatewithyear%%

en: This event will not be re-imported and changes made locally will be preserved.
pt: Este evento não será importado de novo e todas as alterações feitas localmente serão preservadas.

en: This extension adds a set of block patterns for events to the WordPress block editor.
pt: Essa extensão adiciona um conjunto de padrões de blocos para eventos ao editor de blocos do WordPress.

en: This extension adds the “Show Google Maps” and “Show Google Maps Link” checkboxes when creating a new Venue.
pt: Essa extensão adiciona as caixas de seleção "Show Google Maps" e "Show Google Maps Link" ao criar um novo local.

en: This extension allows you to set default currency symbols for your users to choose from instead of having a plain text field.
pt: Essa extensão permite que você defina símbolos de moeda padrão para seus usuários escolherem, em vez de ter um campo de texto simples.

en: This extension creates a useful variety of WordPress widget areas (a.k.a. sidebars).
pt: Essa extensão cria uma variedade útil de áreas de widgets do WordPress (também conhecidas como barras laterais).

en: This extension is a collection of tweaks and snippets for The Events Calendar.
pt: Essa extensão é uma coleção de ajustes e snippets para o The Events Calendar.

en: This extension replaces photo view with a tiled grid of cards featuring event images.
pt: Essa extensão substitui a exibição de fotos por uma grade de cartões em mosaico com imagens de eventos.

en: This extension shows a meta box with an API key on each Event with Ticket/RSVP.
pt: Essa extensão mostra uma meta-caixa com uma chave de API em cada evento com ticket/RSVP.

en: This extension will send an email to event organizers whenever a user registers for their event.
pt: Essa extensão enviará um e-mail aos organizadores do evento sempre que um usuário se registrar no evento.

en: This information is only for guidance and not to be considered as legal advice.
pt: Estas informações são apenas para orientação e não devem ser consideradas como aconselhamento jurídico.

en: This information serves as a guide on what sections need to be modified due to usage of The Events Calendar and its Add-ons.
pt: Essas informações servem como um guia sobre quais seções precisam ser modificadas devido ao uso do calendário de eventos e seus Complementos.

en: This is a preview of the type of content you will be getting in during the import based on what is on the calendar now.
pt: Isto é uma pré-visualização do tipo de conteúdo que irá obter durante a importação com base no que existe agora no calendário.

en: This option allows you to automatically move past events to trash.
pt: Esta opção permite que você mova automaticamente eventos passados para o lixo.

en: This option allows you to bulk delete past events. Be careful and backup your database before removing your events as there is no way to reverse the changes.
pt: Esta opção permite que você exclua em massa eventos passados. Tenha cuidado e faça backup do banco de dados antes de remover seus eventos, pois não há como reverter as alterações.

en: This webhook action is not currently supported.
pt: Esta ação de webhook não é suportada atualmente.

en: Three months
pt: Três meses

en: Three weeks
pt: Três semanas

en: Through the usage of The Events Calendar, Events Calendar PRO, The Events Calendar Filter Bar, Eventbrite Tickets, and Community Events plugins, as well as our Event Aggregator Import service (contained within The Events Calendar plugin), information may be collected and stored within your website’s database.
pt: Informações podem ser coletadas e armazenadas no banco de dados do seu site através da utilização dos plugins The Events Calendar, Events Calendar PRO, Filter Bar, Eventbrite Tickets e Community Events, bem como do nosso serviço de Importação do Event Aggregator (contido no plugin The Events Calendar).

en: Thu
pt: Qui

en: Thursday
pt: Quinta

en: Ticket Email Settings
pt: Configurações de e-mail do tíquete

en: Ticket availability automatically updates
pt: A disponibilidade de ingressos é atualizada automaticamente

en: Ticket sales, RSVPs, and automatic imports will be paused until migration is complete.
pt: Vendas de ingressos, RSVPs e importações automáticas serão pausadas até que a migração seja concluída.

en: Ticket sales, attendee management, and email marketing for your events
pt: Venda de ingressos, gerenciamento de participantes e marketing por e-mail para seus eventos

en: Ticket scanning with mobile app
pt: Leitura de bilhetes com aplicativo móvel

en: Ticketing & RSVP
pt: Venda de ingressos e RSVP

en: Tickets
pt: Bilhetes

en: Time &amp; Date
pt: Hora e data

en: Time Range Separator
pt: Separador de Intervalo de Tempo

en: Time Zone
pt: Fuso horário

en: Time Zone:
pt: Fuso horário:

en: Time range separator
pt: Separador de intervalo de tempo

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Time zone mode
pt: Modo de fuso horário

en: Time:
pt: Hora:

en: Timezone support
pt: Suporte a fuso horário

[ctx: Title for the debugging section of the general settings.]
en: Debugging
pt: Depuração

[ctx: Title for the editing section of the general settings.]
en: Editing
pt: Edição

[ctx: Title for the maintenance section of the general settings.]
en: Maintenance
pt: Manutenção

[ctx: Title for the viewing section of the general settings.]
en: Viewing
pt: Visualização

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
pt: Para permitir um melhor controle sobre as datas, aprimoramentos de segurança avançados e ganho de desempenho.

en: To begin using %2$s, please install (or upgrade) and activate %3$s.
pt: Para começar a usar %2$s, favor instalar (ou atualizar) e ativar %3$s.

en: To complete this major calendar upgrade, you need to migrate your events to the new data storage system. Once migration finishes, you can take advantage of all the cool new 6.0 features!
pt: Para concluir esta importante atualização de calendário, você precisa migrar seus eventos para o novo sistema de armazenamento de dados. Depois que a migração terminar, você poderá aproveitar todos os novos recursos interessantes da versão 6.0!

en: To continue using The Events Calendar, please install the latest version of
pt: Para continuar usando o The Events Calendar, instale a última versão do

en: To continue using scheduled imports, please enter a valid Event Aggregator license key under %1$sEvents > Settings > Licenses%2$s.
pt: Para continuar a usar importações agendadas, por favor insira uma chave de licença válida do Event Aggregator em %1$sEventos > Definições > Licenças%2$s.

en: To import Meetup events, please be sure to add your Meetup API key on %1$sEvents > Settings > Integrations%2$s
pt: Para importar eventos Meetup, certifique-se de adicionar sua chave Meetup API em %1$sEvents> Configurações> Integrações%2$s

en: To receive notifications you need to agree to our %s.
pt: Para receber notificações deve concordar com %s.

en: To safely cancel the migration, we need to reverse the process on any data that has already been modified. Your site will remain in maintenance mode until we have safely reversed the process.
pt: Para cancelar a migração com segurança, precisamos reverter o processo em todos os dados que já foram modificados. Seu site permanecerá em modo de manutenção até revertermos o processo com segurança.

en: Today
pt: Hoje

en: Top Center
pt: Centro superior

en: Top Left
pt: Superior Esquerda

en: Top Right
pt: Superior Direito

en: Total events previewed:
pt: Total de eventos visualizados:

en: Transition Duration
pt: Duração da transição

en: Translations
pt: Referências

en: Transparent
pt: Transparente

en: Trashed events will permanently be deleted in %1$d days, you can change that value using <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Read more.</a>
pt: Os eventos enviados para o lixo serão permanentemente eliminados em %1$d dias, pode alterar esse valor utilizando <code>%2$s</code>. <a href="%3$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Leia mais.</a>

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Troubleshoot
pt: Solução de problemas

en: Troubleshooting
pt: Solução de problemas

en: Troubleshooting common problems
pt: Como resolver problemas comuns

en: Trusted to power learning programs for major universities, startups, entrepreneurs, and bloggers worldwide.
pt: Confiável para impulsionar programas de aprendizado para as principais universidades, startups, empreendedores e blogueiros em todo o mundo.

en: Try to adjust your import settings and try again.
pt: Ajuste as suas definições de importação e tente de novo.

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turbo charge your posts admin for any custom post type with sortable filters and columns, and auto-registration of metaboxes.
pt: Aumente as capacidades de administração de conteúdos de qualquer tipo através de adicionar colunas, filtrar, ordenar e registar automaticamente metaboxes.

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkish Lira
pt: Lira Turca

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turcas e Caicos

en: Turn the venue name for your event into a clickable URL — a great way to link directly to a venue’s website or a virtual meeting.
pt: Torne o nome do local do seu evento num URL clicável - uma forma fantástica de ligar diretamente ao website de um local ou de uma reunião virtual.

en: Two months
pt: Dois meses

en: Two weeks
pt: Duas semanas

en: US Dollar
pt: Dólares Americanos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Unable to attach an image to the event
pt: Não é possível anexar uma imagem ao evento

en: Unable to continue inserting data. Please reload this page to continue/try again.
pt: Não é possível continuar a inserir dados. Por favor recarregue esta página para continuar ou tentar de novo.

en: Unable to find a matching post.
pt: Não é possível encontrar um conteúdo correspondente.

en: Unable to find an event with the ID of %s.
pt: Não é possível encontrar um evento com o ID %s.

en: Unable to find an import record with the ID of %s.
pt: Não é possível encontrar um registo de importação com o ID %s.

en: Unable to get a post of the correct type.
pt: Não é possível obter o conteúdo do tipo correcto.

en: Unable to run Tribe Extensions. Your website host is running PHP 5.2 or older, and has likely disabled or misconfigured debug_backtrace(). You, or your website host, will need to upgrade PHP or properly configure debug_backtrace() for Tribe Extensions to work.
pt: Não é possível executar as extensões da Modern Tribe. O alojamento do seu site está a usar o PHP 5.2 ou anterior, e provavelmente tem a função debug_backtrace() desactivada ou mal configurada. Tem de actualizar o PHP ou configurar correctamente a função debug_backtrace() para as extensões da Modern Tribe funcionarem.

en: Unable to save credentials
pt: Não é possível guardar credenciais

en: Unable to save scheduled import instance. Please try again.
pt: Não é possível guardar a instância de importação agendada. Por favor tente de novo.

en: Unable to save scheduled import. Please try again.
pt: Não é possível guardar a importação agendada. Por favor tente de novo.

en: Undo
pt: Anular

en: Unique System Info Key Generated
pt: Foi gerada uma chave única de informações do sistema

en: Unite the power of TEC with the ticketing of Eventbrite
pt: Unir o poder do TEC com a emissão de bilhetes da Eventbrite

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Arab Emirates Dirham
pt: Dirham dos Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown Column
pt: Coluna desconhecida

en: Unknown or not set
pt: Desconhecido ou não definido

en: Unknown service message
pt: Mensagem desconhecida do serviço

en: Unknown strategy applied to this event.
pt: Estratégia desconhecida aplicada a este evento.

en: Unnamed %s
pt: %s sem nome

en: Unnamed Venue
pt: Local sem nome

en: Unsupported
pt: Não suportado

en: Upcoming %s
pt: Próximos %s

en: Update %s Category
pt: Actualizar categoria de %s

en: Update Authority
pt: Autoridade de actualização

en: Update Time Zone Data
pt: Actualizar dados de fuso horário

en: Update now to version %s.
pt: Actualizar agora para a versão %s.

en: Updated:
pt: Actualizado:

en: Upgrade FAQ
pt: Atualizar FAQ

en: Upgrade Plugin
pt: Actualizar plugin

en: Upgrade your %1$s
pt: Atualize o seu %1$s

en: Upgrade your calendar views
pt: Atualize seus visuais de calendário

en: Upgrade your calendar.
pt: Actualize o seu calendário.

en: Upgrade your event data storage system.
pt: Atualize seu sistema de armazenamento de dados de eventos.

en: Upgrade your events
pt: Atualize seus eventos

en: Upload
pt: Carregar

en: Upload a CSV File
pt: Carregar um ficheiro CSV

en: Upload an ICS File
pt: Carregar um ficheiro ICS

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Use General
pt: Utilizar o Geral

en: Use global import settings
pt: Usar definições globais de importação

en: Use manual time zones for each event
pt: Usar o fuso horário local para cada evento

en: Use our free Event Tickets plugin to get started with tickets and RSVPs.
pt: Use nosso plug-in gratuito Event Tickets para começar a usar ingressos e RSVPs.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from Eventbrite.
pt: Use filtros para reduzir o número de eventos recuperados do Eventbrite.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this Google Calendar.
pt: Utilize os filtros para restringir os eventos a obter do Calendário Google.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this iCalendar feed.
pt: Utilize os filtros para restringir os eventos a obter deste feed de iCalendar.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from this site.
pt: Utilize os filtros para restringir os eventos a obter deste site.

en: Use the filters to narrow down which events are fetched from your ICS file.
pt: Utilize os filtros para restringir os eventos a obter do seu ficheiro ICS.

en: Use the following panel of your customizer to change the styling of your Calendar and Event pages.
pt: Utilize este painel do personalizador para alterar o estilo das suas páginas de calendário e de evento.

en: Use the options below to configure your imports. Global Import Settings apply to all imports, but you can also override the global settings by adjusting the origin-specific options. Check your Event Aggregator Service Status on the %1$s.
pt: Use as definições abaixo para configurar as suas importações. As definições de importação globais aplicam-se a todas as importações, mas podem ser substituídas ao ajustar as definições específicas das origens. Consulte o estado do seu serviço do Event Aggregator na %1$s.

en: Use the options below to configure your imports. Looking for more ways to import events from other websites?
pt: Use as definições abaixo para configurar as suas importações. Precisa de outras formas de importar eventos de outros sites?

en: Use the site-wide time zone everywhere
pt: Use o fuso horário do site em todos os lugares

en: Use this image
pt: Usar esta imagem

en: Use this shortcode to display events that are currently in progress, like webinars and livestreams.
pt: Use este shortcode para exibir eventos que se encontram a decorrer, como webinares e transmissões ao vivo.

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
pt: Utilize esta opção para partilhar com os calendários Google, calendários Apple e outras aplicações compatíveis

en: Use your own CSS for category legend
pt: Use o seu próprio CSS para a legenda da categoria

[ctx: User header label for the settings listing of Power Automate API Key Pairs.]
en: User
pt: Utilizador

[ctx: User header label for the settings listing of Zapier API Key Pairs.]
en: User
pt: Utilizador

en: Users submit events and sell tickets
pt: Os usuários enviam eventos e vendem ingressos

en: Using stylesheets and page templates
pt: Usar modelos de página e folhas de estilo

en: Using this function before "plugins_loaded" action has fired can return unreliable results.
pt: O uso dessa função antes que a ação "plugins_loaded" seja disparada pode retornar resultados não confiáveis.

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Valid Key! Expires on %s
pt: Chave válida! Expira em %s

en: Value
pt: Valor

en: Venue
pt: Local

en: Venue Address
pt: Endereço do local

en: Venue Address 2
pt: Endereço do local (2)

en: Venue City
pt: Cidade do local

en: Venue Country
pt: Páis do local

en: Venue Description
pt: Descrição do local

en: Venue Featured Image
pt: Imagem de destaque do local

en: Venue Map
pt: Mapa do local

en: Venue Name
pt: Nome do local

en: Venue Phone
pt: Telefone do local

en: Venue Settings
pt: Definições de Local

en: Venue State
pt: Estado do local

en: Venue State/Province
pt: Estado ou região do local

en: Venue URL
pt: URL do local

en: Venue Website
pt: Site do local

en: Venue Zip
pt: Código postal do local

en: Venue Zip Code
pt: Código postal do local

en: Venue information: name, address, city, country, state, postal code, phone, website, geographical coordinates (latitude and longitude)
pt: Informações do local: nome, morada, cidade, país, estado, código postal, telefone, sítio Web, coordenadas geográficas (Latitude e longitude)

en: Venue location map
pt: Mapa de localização do local

en: Venue name
pt: Nome do Local

en: Venues
pt: Locais

en: Venues should be related to this event
pt: Os locais devem estar relacionados a este evento

en: Venues should contain the specified string in the title, description or custom fields
pt: Os locais devem conter a string especificada no título, na descrição ou em campos personalizados

en: Venues should have events associated to them
pt: Os locais devem ter eventos associados a eles

en: Venues should have upcoming events associated to them
pt: Os locais devem ter eventos futuros associados a eles

en: Version Compatibility
pt: Compatibilidade de versão

en: Viet Nam
pt: Vietname

en: Vietnamese Dong
pt: Dong vietnamita

en: View
pt: Ver

en: View %s
pt: Ver %s

en: View Aggregator Record
pt: Ver registo do Aggregator

en: View All Add-Ons
pt: Ver todos os add-ons

en: View All Scheduled Imports
pt: Ver todas as importações agendadas

en: View Calendar
pt: Ver calendário

en: View Categories
pt: Ver categorias

en: View Events
pt: Ver Eventos

en: View Filters
pt: Ver filtros

en: View My Calendar
pt: Ver O Meu Calendário

en: View QR Code
pt: Ver código QR

en: View all %s
pt: Ver todos os %s

en: View and manage your license keys
pt: Ver e gerenciar suas chaves de licença

en: View article
pt: Visualizar Artigo

en: View events in %s
pt: Exibir eventos em %s

en: View more %1$s.
pt: Ver mais %1$s.

en: View the error report
pt: Exibir o relatório de erros

en: View the migration report
pt: Ver o relatório da migração

en: View your calendar
pt: Ver O Meu Calendário

en: View your event categories
pt: Ver as suas categorias de evento

en: View your event organizers
pt: Ver os seus organizadores de eventos

en: View your event tags
pt: Ver as suas etiquetas de evento

en: View your event venues
pt: Ver os seus locais de eventos

en: View your scheduled imports.
pt: Veja as suas importações agendadas.

en: Viewing
pt: Visualizando

en: Views
pt: Visualizações

en: Views Navigation
pt: Navegação de visualizações

en: Virgin Islands (British)
pt: Ilhas Virgens (Britânicas)

en: Virgin Islands (U.S.)
pt: Ilhas Virgens (EUA)

en: Virtual Events
pt: Eventos virtuais

en: Visit Knowledgebase
pt: Acesse a base de conhecimento

en: Visit Troubleshooting next
pt: Visite Solução de problemas a seguir

en: Visit the Add-on Page
pt: Visite a página de extensões

en: WP Cron enabled
pt: WP Cron activado

en: WP Cron not enabled
pt: WP Cron não activado

en: Wallis and Futuna Islands
pt: Ilhas Wallis e Futuna

en: Want this emailed to you?
pt: Quer isto enviado para o seu email?

en: Want to dive deeper?
pt: Quer mais detalhes?

en: Want to take your events to the next level?
pt: Quer elevar os seus eventos para um novo nível?

en: Warnings and errors
pt: Avisos e erros

en: We are committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available, including a handy %s to get your calendar up and running.
pt: Estamos determinados a ajudar a tornar o seu calendário espectacular e temos um enorme leque de recursos disponíveis, incluindo um útil %s para começar o seu calendário.

en: We can help with that
pt: Nós podemos ajudar com isso

en: We detected one or more events that cannot be properly migrated. Please review the report below for more information. These issues must be resolved before you can migrate your site. Once you have updated or removed problematic events, please re-run the migration preview.
pt: Detectamos um ou mais eventos que não podem ser migrados corretamente. Revise o relatório abaixo para obter mais informações. Esses problemas devem ser resolvidos antes que você possa migrar seu site. Depois de atualizar ou remover eventos problemáticos, execute novamente a visualização da migração.

en: We did not find any Facebook Events settings to migrate.
pt: Não foram encontradas definições de eventos do Facebook para migrar.

en: We did not find any iCal Importer settings to migrate.
pt: Não foram encontradas definições do importador de iCal para migrar.

en: We hope you love %1$s
pt: Esperamos que você curta %1$s

en: We hope you love TEC Common!
pt: Esperamos que você goste do TEC Common!

en: We make use of certain APIs, in order to provide specific features.
pt: Fazemos uso de certas APIs, a fim de fornecer recursos específicos.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
pt: Recomendamos uma proporção 16:9 para as imagens destacadas.

en: We recommend making this update on a %1$sstaging site%2$s.
pt: Recomendamos fazer esta atualização num %1$sambiente de teste%2$s.

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
pt: Enviamos descontos aos nossos utilizadores principais através da nossa newsletter.

en: We will also share some helpful info on WordPress, and our products from time to time.
pt: De tempos em tempos, também compartilharemos algumas informações úteis sobre o WordPress e nossos produtos.

en: We'll scan your events and let you know how long your migration will take. The preview runs in the background, so you'll be able to continue using your site.
pt: Analisaremos seus eventos e informaremos quanto tempo levará sua migração. A visualização é executada em segundo plano, para que você possa continuar usando seu site.

en: We're committed to helping make your calendar spectacular and have a wealth of resources available.
pt: Estamos empenhados em ajudar a tornar seu calendário espetacular e temos uma grande variedade de recursos disponíveis.

en: We're scanning your existing events so you'll know what to expect from the migration process. You can keep using your site and managing events. Check back later for the next step of migration.
pt: Estamos verificando seus eventos existentes para que você saiba o que esperar do processo de migração. Você pode continuar usando seu site e gerenciando eventos. Volte mais tarde para a próxima etapa da migração.

en: We've completely revamped the way event information is stored on your site's database. Upgrade now to take advantage of faster calendar load times and improved performance. As with any significant site change, we recommend %screating a site backup%s before beginning the migration process.
pt: Reformulamos completamente a forma como as informações de eventos são armazenadas na base de dados do seu site. Atualize agora para aproveitar os tempos de carregamento de calendário mais rápidos e desempenho aprimorado. Como acontece com qualquer mudança significativa de site, recomendamos %scriar um backup de site%s antes de iniciar o processo de migração.

en: We've packaged our most popular plugins into bundles jam-packed with value.
pt: Empacotámos os nossos plugins mais populares em pacotes repletos de valor.

en: We've redesigned all of the calendar views to give you and your users a better experience. Beyond a brand new look, we've optimized every design for mobile and introduced key improvements for each view.
pt: Redesenhamos todos os visuais do calendário para oferecer uma experiência melhor. Além de um visual totalmente novo, otimizamos cada design para smartphone e introduzimos melhorias importantes para cada visual.

en: Webhook not registered properly.
pt: Webhook não está devidamente registado.

en: Website Header
pt: Cabeçalho do website

en: Website URL
pt: URL do site

en: Website URL CTA
pt: URL do site CTA

en: Website Url
pt: URL do website

en: Website:
pt: Site:

en: Wed
pt: Qua

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Week
pt: Semana

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Welcome to The Events Calendar
pt: Bem-vindo ao The Events Calendar

en: Welcome to The Events Calendar!
pt: Bem-vindo ao The Events Calendar!

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: We’ve detected that your site was still using our legacy calendar design. As part of the update to The Events Calendar 6.0, <strong>your calendar was automatically upgraded to the new designs.</strong>
pt: Detectamos que seu site ainda estava usando nosso design de calendário herdado. Como parte da atualização do The Events Calendar 6.0, <strong>seu calendário foi atualizado automaticamente para os novos designs.</strong>

en: We’ve detected the following issues
pt: Detectamos os seguintes problemas

en: We’ve put together a video tutorial showing how to create events with Tickets using our plugins. Click on the link in the link in the title to learn more.
pt: Preparamos um tutorial em vídeo mostrando como criar eventos com ingressos usando nossos plug-ins. Clique no link no título para saber mais.

en: What do I get with Events Calendar Pro?
pt: O que eu ganho com o Events Calendar Pro?

en: What permissions are being granted?
pt: Que permissões estão sendo concedidas?

en: What personal data we collect and why we collect it
pt: Que dados pessoais recolhemos e porque os recolhemos

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
pt: Quando os eventos estão fixos na vista mensal, serão mostrados em primeiro lugar na lista de eventos de um determinado dia.

en: When importing from a website that uses The Events Calendar, the REST API will attempt to fetch events this far in the future. That website's hosting resources may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
pt: Ao importar de um site que usa o The Events Calendar, a REST API tentará obter os eventos neste intervalo. Os recursos do alojamento do site poderão ter impacto no sucesso das importações. Se seleccionar um período temporal menor poderá melhorar os resultados.

en: When importing from an event source, this is how far into the future the events will be fetched; on slower websites a larger date range may impact the success of imports. Selecting a shorter time period may improve results.
pt: Ao importar de uma fonte de eventos, este é o limite futuro em que os eventos serão recuperados; em sites mais lentos, um período maior pode afetar o sucesso das importações. Selecionar um período de tempo mais curto pode melhorar os resultados.

en: When importing from an event source, this is the maximum number of events that will be imported; on slower websites this may impact the success of imports. Setting this to a smaller number may improve results.
pt: Ao importar de uma fonte de evento, este é o número máximo de eventos que serão importados; Em sites mais lentos, isso pode afetar o sucesso das importações. Estabelecer isso para um número menor pode melhorar os resultados.

en: When it comes to paid tickets, these orders can be refunded through the e-commerce platform in use.
pt: Quando se trata de bilhetes pagos, esses pedidos podem ser reembolsados por meio da plataforma de comércio eletrônico em uso.

en: When one of these boxes is checked, the end time will no longer display for events that end on the same day when viewing the specified view.
    				%1$s Source: %2$s Remove the Event End Time in Views %3$s%4$s
pt: Quando uma destas caixas estiver marcada, a hora de fim não será exibida para eventos que terminam no mesmo dia ao visualizar a exibição especificada.
    				%1$s Fonte: %2$s Remover a hora de fim do evento nas visualizações %3$s%4$s

en: When purchasing Eventbrite Tickets, attendee, purchaser, and order information are stored and managed by Eventbrite.
pt: Ao comprar as informações do Eventbrite tickets, participante, comprador e pedido são armazenadas e gerenciadas pela eventbrite.

en: When this import was last scheduled to run, the daily limit for your Event Aggregator license had already been reached.
pt: Quando esta importação foi agendada pela última vez, já tinha sito atingido o limite diário para a sua licença do Event Aggregator.

en: When users click on the event title, they’ll be taken right to the source of your event, offering a direct route to join.
pt: Quando os utilizadores clicam no título do evento, serão levados diretamente para a fonte do evento, oferecendo um caminho direto para ingressarem.

en: When using The Events Calendar, we highly recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “UTC+9”. Choosing a UTC timezone for your site or individual events may cause problems when importing events or with Daylight Saving Time. Go to your the General WordPress settings to adjust your site timezone.
pt: Ao usar o The Events Calendar, é altamente recomendável que você use um fuso horário geográfico, como "America/Los_Angeles", e evite usar um deslocamento de fuso horário UTC, como "UTC+9". A escolha de um fuso horário UTC para seu site ou eventos individuais pode causar problemas ao importar eventos ou com o horário de verão. Vá para as configurações gerais do WordPress para ajustar o fuso horário do site.

en: When using The Events Calendar, we recommend that you use a geographic timezone such as "America/Los_Angeles" and avoid using a UTC timezone offset such as “%2$s”.
pt: Ao usar o The Events Calendar, recomendamos que você use um fuso horário geográfico como "America/Sao_Paulo" e evite usar um deslocamento de fuso horário UTC como "%2$s ".

en: When you save this scheduled import, the events above will begin importing.
pt: Ao guardar esta importação agendada, os eventos acima irão começar a ser importados.

en: Where We Send Your Data
pt: Precisamos da sua ajuda

en: Where can I find a list of available shortcodes?
pt: Onde posso encontrar uma lista de códigos de acesso disponíveis?

en: Where is this event happening? Select or create a location.
pt: Onde está acontecendo este evento? Selecione ou crie um local.

en: Where's my calendar?
pt: Onde está o meu calendário?

en: Whether an event is sticky in the calendar view or not
pt: Se um evento deve ou não ser fixo na vista do calendário

en: Whether an event should be hidden from the calendar view or not
pt: Se um evento deverá ou não ser escondido na vista do calendário

en: Whether events linked to the venue should show a map link or not
pt: Se a ligação do mapa deverá ou não ser mostrada no local

en: Whether events linked to the venue should show a map or not
pt: Se um evento deve ou não ser fixo na vista do calendário

en: Whether events should be hidden in the calendar view or not
pt: Se o evento deve ficar oculto no calendário ou não

en: Whether or not this event is an all day Event
pt: Se este evento dura ou não todo o dia

en: Whether the event is featured in the calendar or not
pt: Se o evento é ou não destacado no calendário

en: Whether the event lasts the whole day or not
pt: Se o evento dura o dia inteiro ou não

en: Whether the event should be featured on the site or not
pt: Se o evento deve ser apresentado no site ou não

en: Whether the event should be sticky in the calendar view or not
pt: Se o evento deve ser fixo na exibição de calendário ou não

en: Whether the event should show a map link or not
pt: Se o evento deverá ou não mostrar o link do mapa

en: Whether the event should show a map or not
pt: Se o mapa deverá ou não ser mostrado no evento

en: Whether the map link should be shown for the event or not
pt: Se a ligação do mapa deverá ou não ser mostrada no evento

en: Whether the map link should be shown for the venue or not
pt: Se a ligação do mapa deverá ou não ser mostrada no local

en: Whether the map should be shown for the event or not
pt: Se o mapa deverá ou não ser mostrado no evento

en: Whether the map should be shown for the venue or not
pt: Se o mapa deverá ou não ser mostrado no local

en: Whether to hide terms not assigned to any posts
pt: Se deve ocultar termos não atribuídos a nenhuma postagem

en: While the resources above help solve a majority of the issues we see, there are times you might be looking for extra support. If you need assistance using our plugins and would like us to take a look, please follow these steps:
pt: Embora os recursos acima ajudem a resolver a maioria dos problemas que vemos, há momentos em que você pode estar procurando suporte extra. Se você precisar de assistência usando nossos plugins e gostaria que vejamos, siga estas etapas:

en: Why am I being told my license key is out of installs?
pt: Por que estou sendo informado que minha chave de licença está sem instalações disponíveis?

en: Width
pt: Largura

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
pt: Se não definir uma localização, o seu evento não irá incluir um %sfragmento estruturado%s nos resultados de pesquisa.

en: WooCommerce compatibility
pt: Compatibilidade com o WooCommerce

en: WordPress 5.7 includes a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
pt: O WordPress 5.7 inclui uma grande atualização de jQuery o que poderá causar problemas de compatibilidade quando usado com versões antigas do The Events Calendar, Event Tickets e outros plugins.

en: Works with Google Calendar, Meetup, and more
pt: Funciona com o Google Calendar, Meetup e muito mais

en: Writes
pt: Escreve

en: YYYY-MM-DD
pt: AAAA-MM-DD

en: Yemen
pt: Iémen

en: Yes
pt: Sim

en: Yes! You can easily accomplish this task using the stock options and multiple ticket types available with Event Tickets.
pt: Sim, você pode realizar essa tarefa facilmente usando as opções de estoque e os vários tipos de tíquetes disponíveis no Event Tickets.

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar support team*
pt: Sim, compartilhar automaticamente as informações do meu sistema com a equipe de suporte do The Events Calendar*

en: Yes, automatically share my system information with The Events Calendar's support team
pt: Sim, compartilhar automaticamente as informações do meu sistema com a equipe de suporte do The Events Calendar

en: You are approaching your daily import limit. You may want to adjust your Scheduled Import frequencies.
pt: Está a aproximar-se do limite diário de importações. Pode ser útil ajustar a frequência das suas importações agendadas.

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
pt: Está a executar a versão %s e merece um abraço :-)

en: You are up to date!
pt: Está actualizado!

en: You are using WordPress 5.7 which included a major jQuery update that may cause compatibility issues with past versions of The Events Calendar, Event Tickets and other plugins.
pt: Está a usar o WordPress 5.7 que inclui uma grande atualização de jQuery que poderá causar problemas de compatibilidade quando usado com versões antigas do The Events Calendar, Event Tickets e outros plugins.

en: You can always check the status of your licenses by logging in to %1$syour account on theeventscalendar.com%2$s.
pt: Pode sempre consultar o estado das suas licenças na %1$ssua conta em theeventscalendar.com%2$s.

en: You can find the url you need in your Google Calendar settings.
pt: Pode encontrar o URL que precisa nas definições do Calendário Google.

en: You can make changes to imported events via The Events Calendar and see those changes reflected on your site’s calendar. The owner of the original event source (e.g. the iCalendar feed or Meetup group) might also make changes to their event. If you choose to re-import an altered event (manually or via a scheduled import), any changes made at the source or on your calendar will need to be addressed.
pt: Pode fazer alterações em eventos importados através do The Events Calendar e mostrar essas mesmas alterações no calendário do seu site. O proprietário da origem do evento (por exemplo o feed iCalendar ou grupo do Facebook) poderá também fazer alterações ao seu evento. Se escolher importar de novo um evento alterado (manualmente ou via importação agendada), quaisquer alterações feitas na origem ou no seu calendário terão de ser revistas.

en: You can sell tickets using our built-in e-commerce option, or upgrade to Event Tickets Plus to use ecommerce plugins such as WooCommerce.
pt: Você pode vender ingressos usando nossa opção de comércio eletrônico integrada ou fazer upgrade para o Event Tickets Plus para usar plug-ins de comércio eletrônico, como o WooCommerce.

en: You cannot delete a history record (ID: "%d").
pt: Não é possível eliminar um registo do histórico (ID: "%d").

en: You do not have a license
pt: Não tem uma licença

en: You do not have access to authenticate this site.
pt: Você não tem permissão para acessar este site.

en: You do not have an active connection to Meetup through your account and Event Aggregator.
pt: Você não tem uma conexão ativa com o Meetup em da sua conta e do Event Aggregator.

en: You do not have permission to create an import.
pt: Você não tem permissão para criar uma importação.

en: You do not have permission to delete this record.
pt: Não tem permissão para eliminar este registo.

en: You do not have permission to fetch an import.
pt: Você não tem permissão para buscar uma importação.

en: You do not have permission to migrate Facebook Events settings to Event Aggregator
pt: Não tem permissão para migrar definições de eventos do Facebook para o Event Aggregator

en: You do not have permission to migrate Legacy Ignored Events
pt: Não tem permissão para migrar eventos ignorados antigos

en: You do not have permission to migrate iCal Importer settings to Event Aggregator
pt: Não tem permissão para migrar definições do importador de iCal para o Event Aggregator

en: You do not have permission to save credentials.
pt: Você não tem permissão para guardar credenciais.

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt: Não tem permissões suficientes para executar esta acção.

en: You don't have permission to do that.
pt: Não tem permissão para fazer isto.

en: You have a license key for %1$s but the key is out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your license, or purchase a new one. | You have license keys for %1$s but your keys are out of installs. %2$sVisit the Events Calendar website%3$s to manage your installs, upgrade your licenses, or purchase new ones.
pt[0]: Tem uma chave de licença para o %1$s mas a chave atingiu o limite máximo de instalações. %2$sVisite o site do The Events Calendar%3$s para gerir as suas instalações, actualizar a sua licença ou comprar uma nova.
pt[1]: Tem chaves de licença para os %1$s mas as chaves atingiram o limite máximo de instalações. %2$sVisite o site do The Events Calendar%3$s para gerir as suas instalações, actualizar as suas licenças ou comprar novas.

en: You have changed the recurrence rules of this %1$s.  Saving the %1$s will update all future %2$s.  If you did not mean to change all %2$s, then please refresh the page.
pt: Alterou as regras de recorrência deste %1$s. Se guardar o %1$s irá actualizar todos os %2$s futuros. Se não for a sua intenção alterar todos os %2$s, por favor actualize a página.

en: You have not connected Event Aggregator to Eventbrite
pt: Não ligou o Event Aggregator ao Facebook

en: You have not connected Event Aggregator to Meetup
pt: Você não conectou o Event Aggregator ao Meetup

en: You have questions? The TEC Chatbot has the answers.
pt: Tem perguntas? O TEC Chatbot tem as respostas.

en: You have reached your daily import limit. Scheduled imports will be paused until tomorrow.
pt: Atingiu o limite diário de importações. As importações agendadas serão suspensas até amanhã.

en: You must enter an Event Aggregator license key in Events > Settings > Licenses before using this service.
pt: Antes de poder usar o serviço Event Aggregator, tem de inserir uma chave de licença em Eventos > Definições > Licenças.

en: You must map columns from the CSV file to specific fields in order to perform a CSV import.
pt: Tem de criar correspondência entre as colunas do ficheiro CSV e campos específicos para executar uma importação de CSV.

en: You must provide a valid CSV file to perform a CSV import.
pt: Tem de fornecer um ficheiro CSV válido para executar uma importação de CSV.

en: You must select at least one view.
pt: Tem de escolher pelo menos uma vista.

en: You must update your version of Events Calendar Pro for access to calendar upgrades.
pt: Você deve atualizar sua versão do Events Calendar Pro para acessar as atualizações do calendário.

en: You must use an integer to reduce the daily import limit
pt: Tem de usar um número inteiro para reduzir o limite diário de importações

en: You need to connect to Eventbrite for Event Aggregator to work properly
pt: Você precisa se conectar para Eventbrite para Evento qgregador funcionar corretamente

en: You need to upgrade!
pt: Precisa de actualizar!

en: You should include the information below in the correct sections of you privacy policy.
pt: Você deve incluir as informações abaixo nas seções corretas de sua política de privacidade.

en: You're all set!
pt: Tudo Pronto!

en: You've requested a non-existent tab.
pt: Solicitou um separador não existente.

en: Your Event Aggregator Facebook token expired %s.
pt: O seu token do Facebook para o Event Aggregator expirou em %s.

en: Your Event Aggregator Facebook token will expire %s.
pt: O seu token do Facebook para o Event Aggregator expira em %s.

en: Your Event Aggregator license is expired.
pt: A sua licença do Event Aggregator expirou.

en: Your Meetup API key is invalid.
pt: A sua chave de API do Meetup é inválida.

en: Your Scheduled Import has been updated!
pt: A sua importação agendada foi actualizada!

en: Your calendar’s design has changed
pt: O design do seu calendário mudou

en: Your email
pt: O seu email

en: Your form had the following errors:
pt: O seu formulário tem os seguintes erros:

en: Your import is currently in progress. Don't worry, you can safely navigate away&ndash;the import will continue in the background.
pt: A sua importação está em curso. Não se preocupe, pode navegar para outra página em segurança, a importação irá continuar em execução.

en: Your import must include at least one event
pt: A sua importação tem de incluir pelo menos um evento

en: Your license is invalid
pt: A sua licença é inválida

en: Your license is valid
pt: A sua licença é válida

en: Your preview doesn't have any records to import.
pt: A sua pré-visualização não tem quaisquer registos para importar.

en: Your preview is taking a bit longer than expected, but it <i>is</i> still being generated.
pt: A sua pré-visualização está a demorar mais do que o esperado, mas ainda <i>está</i> a ser gerada.

en: Your scheduled import was saved and the first import is complete!
pt: A sua importação agendada foi guardada e a sua primeira importação foi concluída!

en: Your system information will only be used by The Events Calendar's support team. All information is stored securely. We do not share this information with any third parties.
pt: As informações do seu sistema serão usadas apenas pela equipe de suporte do The Events Calendar. Todas as informações são armazenadas de forma segura. Não compartilhamos essas informações com terceiros.

en: Your update failed due to an incompatibility between the version (%1$s) of the %2$s you tried to update to and the version of %3$s that you are using. %4$s
pt: Sua atualização falhou devido a uma incompatibilidade entre a versão (%1$s) do %2$s que você tentou atualizar e a versão de %3$s que você está usando. %4$s

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbabué

[ctx: add new on admin bar]
en: Aggregator Record
pt: Registo do Aggregator

[ctx: admin menu]
en: Aggregator Records
pt: Registos do Aggregator

[ctx: admin menu]
en: Calendar Embeds
pt: Incorporações de calendário

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Daily
pt: Diariamente

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 15 minutes
pt: A cada 15 minutos

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Every 30 Minutes
pt: A cada 30 minutos

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Hourly
pt: A cada hora

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Monthly
pt: Mensalmente

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: On Demand
pt: A pedido

[ctx: aggregator schedule frequency]
en: Weekly
pt: Semanalmente

en: all
pt: tudo

[ctx: all events slug]
en: all
pt: todos

en: all time
pt: no total

en: and
pt: e

en: and %s post moved to Ignored. | and %s posts moved to Ignored.
pt[0]: e %s conteúdo ignorado.
pt[1]: e %s conteúdos ignorados.

en: at
pt: às

en: at approximately
pt: aproximadamente às

en: based on %s version
pt: baseado na versão %s

en: book with Event Tickets logo
pt: livro com o logotipo da Event Tickets

en: book with The Events Calendar logo
pt: livro com o logo do The Events Calendar

en: book with The Events community logo
pt: livro com o logotipo da comunidade The Events

en: book with The Events ticketing logo
pt: reservar com o logotipo de bilheteria do The Events

[ctx: calendar embed]
en: Add New
pt: Adicionar novo

en: category
pt: categoria

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
pt[0]: Categoria de %s
pt[1]: Categorias de %s

en: click here
pt: clique aqui

en: click here to edit it
pt: clique aqui para editar

[ctx: column name]
en: # Imported
pt: # Importado

[ctx: column name]
en: Frequency
pt: Frequência

[ctx: column name]
en: Last Import
pt: Última importação

[ctx: column name]
en: Source
pt: Origem

[ctx: column name]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: column name]
en: When
pt: Quando

en: data sharing agreement
pt: acordo de partilha de dados

en: day
pt: dia

[ctx: day_view]
en: %1$s for %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: deactivated
pt: desactivadas

en: delete
pt: eliminadas

[ctx: deprecation of legacy views]
en: The legacy calendar views are deprecated and will be fully removed in an upcoming release. You should %1$s now to prevent issues when The Events Calendar 6.0 is released. %2$s.
pt: As visualizações de calendário legadas estão obsoletas e serão totalmente removidas numa versão futura. Você deve %1$s agora para evitar problemas quando o Calendário de Eventos 6.0 for lançado. %2$s.

en: edit Events settings.
pt: editar definições de eventos.

en: event
pt: evento

[ctx: event aggregator status]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: event aggregator status]
en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Draft <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Rascunho <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Rascunhos <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Failed
pt: Falhou

[ctx: event aggregator status]
en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Falhou <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Falharam <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Imported
pt: Importado

[ctx: event aggregator status]
en: Imported <span class="count">(%s)</span> | Imported <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Importado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Importados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Pending
pt: Pendente

[ctx: event aggregator status]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Pendentes <span class="count">(%s)</span>

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule
pt: Agendado

[ctx: event aggregator status]
en: Schedule <span class="count">(%s)</span> | Schedule <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Agendado <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Agendados <span class="count">(%s)</span>

en: eventbrite.com/e/example-12345
pt: eventbrite.com/e/exemplo-12345

en: events
pt: eventos

[ctx: extension disallowed]
en: This extension has been programmatically disallowed. The most common reason is due to another The Events Calendar plugin having absorbed or replaced this extension's functionality. This extension plugin has been deactivated, and you should likely delete it.
pt: Esta extensão foi proibida programaticamente. O motivo mais comum é o fato de outro plug-in do The Events Calendar ter absorvido ou substituído a funcionalidade dessa extensão. Esse plug-in de extensão foi desativado e você provavelmente deve excluí-lo.

en: facebook.com/example
pt: facebook.com/exemplo

[ctx: featured events slug]
en: featured
pt: destaques

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
pt: %s em destaque

[ctx: formatted plugin list]
en: %1$s and %2$s
pt: %1$s e %2$s

en: has %1$s %2$s | has %1$s %3$s
pt[0]: tem %1$s %2$s
pt[1]: tem %1$s %3$s

[ctx: human readable time ago]
en: about %s ago
pt: há %s

en: iCal Importer
pt: Importador de iCal

[ctx: iCal feed description]
en: Events for %s
pt: Eventos para %s

en: iCalendar Import Settings
pt: Definições de importação de iCalendar

en: illustration of a book with The Events Calendar logo
pt: ilustração de um livro com o logo do The Events Calendar

en: illustration of a phone screen with a person's face
pt: ilustração de um écran de telemóvel com o rosto de uma pessoa

en: illustration of a thought lightbulb coming from a book
pt: ilustração de uma lâmpada de pensamento a sair de um livro

en: illustration of an event moving from one calendar to another
pt: ilustração de um evento movendo-se de um calendário para outro

en: illustration of characters being translated
pt: ilustração de carateres a ser traduzidos

[ctx: in human readable time]
en: in about %s
pt: daqui a %s

[ctx: in human readable time]
en: retrying in about %s
pt: tentando novamente em cerca de %s

en: lightbulb icon
pt: ícone de lâmpada

[ctx: link for connecting eventbrite]
en: Connect to Eventbrite
pt: Conectar ao Eventbrite

[ctx: link for connecting meetup]
en: Connect to Meetup
pt: Conectar ao Meetup

[ctx: link to knowlegebase article]
en: Read more about Ignored Events.
pt: Leia mais sobre eventos ignorados.

[ctx: linked text for plugin add-ons]
en: Check 'em out!
pt: Confira!

en: list
pt: lista

en: list of available functions
pt: lista de funções disponíveis

[ctx: log engines]
en: None currently available
pt: Nenhum disponível de momento

[ctx: log selector]
en: None currently available
pt: Nenhum disponível de momento

en: logo icon
pt: ícone do logotipo

en: meetup.com/example
pt: meetup.com/exemplo

en: month
pt: mês

[ctx: month view]
en: %1$s for %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: new
pt: novo

en: next event in series
pt: próximo evento da série

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
pt: com nome de função:

[ctx: not available]
en: n/a
pt: n/d

en: one month
pt: um mês

en: one week
pt: uma semana

en: open-source forum on WordPress.org
pt: fórum em WordPress.org

en: opens in a new window
pt: abrir numa nova janela

en: organizer
pt: organizador

en: organizers
pt: organizadores

en: page
pt: página

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
pt: %1$s de %2$s

en: past
pt: anteriores

en: post a thread
pt: publicar um tópico

en: post moved to Ignored. | posts moved to Ignored.
pt[0]: conteúdo ignorado.
pt[1]: conteúdos ignorados.

[ctx: post type general name]
en: Aggregator Records
pt: Registos do Aggregator

[ctx: post type singular name]
en: Aggregator Record
pt: Registo do Aggregator

en: postponed
pt: adiado

en: premium support on our website
pt: suporte premium no nosso site

en: queued
pt: inseridas na fila

en: reactivated
pt: reactivadas

[ctx: record]
en: Add New
pt: Adicionar novo

[ctx: records]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
pt[0]: Todos <span class="count">(%s)</span>
pt[1]: Todos <span class="count">(%s)</span>

en: remove
pt: remover

en: screenshot of updated calendar views
pt: captura de tela dos visuais de calendário atualizados

en: see all
pt: ver todos

[ctx: separator between date and time]
en:  at
pt:  às

en: steps completed
pt: etapas concluídas

en: tag
pt: etiqueta

en: the UID part of the iCalendar Specification
pt: a parte UID da Especificação de iCalendar

en: the event category term ID
pt: o ID do termo da categoria de evento

en: the event post ID
pt: o ID do evento

en: the event post name
pt: o nome da postagem do evento

en: the event tag term ID
pt: o ID do termo da tag de evento

[ctx: the final separator in a list of two or more items]
en:  and
pt:  e

en: the organizer post ID
pt: o ID do post do organizador

en: the organizer post name
pt: o nome da postagem do organizador

en: the venue post ID
pt: a ID do post do local

en: the venue post name
pt: o nome do post do local

[ctx: the-events-calendar]
en: %1$s address: This represents the address of the %2$s %3$s.
pt: %1$s é o termo personalizável do local, por exemplo, "Local". %2$s é o termo personalizável do evento em minúsculas, por exemplo, "evento". %3$s é o termo personalizável do local em minúsculas, por exemplo, "local".

en: three months
pt: três meses

en: three weeks
pt: três semanas

en: timezone settings
pt: configurações de fuso horário

en: to
pt: para

en: to change how the actual time is displayed on your calendar.
pt: para alterar a forma como o tempo real é apresentado no calendário.

en: today
pt: hoje

en: transparent
pt: transparente

en: two months
pt: dois meses

en: two weeks
pt: duas semanas

en: unknown
pt: desconhecido

en: unknown date
pt: data desconhecida

en: upcoming
pt: próximos

en: updated
pt: actualizado

en: venue
pt: local

en: venues
pt: locais

en: version data missing from override
pt: substituição sem dados da versão

en: warning-icon
pt: ícone de aviso

[ctx: when the retry will happen, a date]
en: retrying at %s
pt: tentando novamente em %s

en: you can modify this setting here.
pt: pode modificar esta definição aqui.
